جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

اخبار حج و فیش حج

پس از هشت سال وقفه، حج عمره اعزام از سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳

فیشحج - بزرگترین سایت خبری صحیح به نقل از ایسنا می نویسد: سازمان حج و زیارت زمان و شرایط جدید اعزام کاروان‌های عمره را اعلام کرد. پس از اعلام شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از موافقت عربستان با صدور مجوز پرواز‌های عمره، سازمان حج و زیارت به اطلاع دفاتر خدمات زیارتی رسانده است که اعزام زائران عمره از سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ آغاز می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های سازمان حج و زیارت، اعزام عمره‌گزاران از ایران در دوره‌ای کوتاه و در ماه شوال انجام می‌شود؛ بنابراین متقاضیانی که در کاروان‌های عمره سال ۱۴۰۲ ثبت‌نام قطعی و واریز وجه کرده‌اند، فراخوانده شده و در اولویت ثبت‌نام قرار گرفته‌اند.

با توجه به نزدیکی مناسک حج تمتع، بازه زمانی درنظر گرفته‌شده برای سفر عمره حدود ۱۰ روز و کمتر از آنچه قبلا پیش‌بینی شده بود، درنظر گرفته شده است. هزینهٔ این سفر ۱۰ روزه با توجه به گروه قیمتی ۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تا ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده است. اعزام زائران ایرانی به عمره درحالی قرار بود پس از حدود هشت سال وقفه در سال ۱۴۰۲ ازسرگرفته شود، که به دلیل صادر نشدن مجوز پرواز تا امروز به تعویق افتاده است. بنابر اعلام سازمان حج و زیارت سال ۱۴۰۲ حدود ۴۱ هزار و ۲۰۰ نفر برای سفر عمره ثبت‌نام کرده بودند که با طولانی شدن زمان صدور مجوز پرواز‌ها و اعزام زائران، این سازمان اعلام کرد هزینه این سفر را به آن‌ها بازمی‌گرداند.

پس از هشت سال وقفه، حج عمره اعزام از سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳

اکنون با اعلام تاریخ جدید برای اعزام کاروان‌های عمره، این سازمان اطلاع داده است: با توجه به تعداد کم افراد اعزامی در قیاس با افرادی که در سال گذشته ثبت‌نام و واریز وجوه کرده بودند، این سازمان امکان اعزام همه این عزیزان را نداشته و لاجرم دفاتر حج و زیارت استان‌ها باید با مدیریت امر، نسبت به ثبت‌نام از متقاضیان بر اساس تاریخ واریز وجه افراد اقدام کنند. به بیان دیگر، اولویت اعزام با افرادی است که سال گذشته در گروه‌های اعزامی عمره ثبت‌نام و وجوه مربوطه را زودتر از دیگران واریز کرده بودند (اولویت ثبت‌نام و اعزام بر اساس تاریخ پرداخت وجوه هزینه سفر توسط متقاضیان است). 

سازمان حج و زیارت همچنین به دفاتر خدمات زیارتی و مدیران کاروان‌های عمره تاکید کرده است: با توجه به کاهش تعداد عمره‌گزاران و به تبع آن کاسته شدن از تعداد گروه‌های اعزامی، این نام‌نویسی، اعلام و فراخوان عمومی نداشته و گروه‌های اعزامی صرفاً باید با تماس و دعوت از افراد یادشده تکمیل شود. ثبت‌نام از افراد عمره‌گزار صرفاً توسط دفاتر زیارتی تعیین شده و از طریق سامانه umrah.haj.ir خواهد بود. همچنین اعلام شده است: به دلیل فاصله زمانی بسیار محدود تا شروع اعزام کاروان‌های عمره، لازم است پیگیری لازم و مؤثر از طریق دفاتر زیارتی مجری به منظور ثبت‌نام قطعی، واریز وجوه، تحویل مدارک و سایر امور لازم برای دریافت روادید انجام شود./

منبع: ایسنا

 

کلمات اصلی: فیش حج, زمان ثبت نام حج عمره 1403, قیمت حج عمره

تعیین تکلیف انصراف دهندگان از حج عمره سال 1402

سایت فیشحج به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان می نویسد با تاکید مدیریت این وب سایت مبتنی بر وجو صحت این خبر ابراز میدارد: مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه گفت طبق اطلاعیه سازمان حج و زیارت انصراف عمره‌گذاران به صورت متمرکز اعلام شده و هزینه سفر از امروز به حساب‌ها آن‌ها واریز می‌شود. سعید کریمی‌خو، مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه تعداد کاروان‌های اعزامی از کرمانشاه به حج عمره را پنج کاروان (سه کاروان اهل سنت و دو کاروان شیعه) به ظرفیت ۵۳۶ نفر عنوان کرد و گفت : تعدادی از این افراد خود از قبل انصراف داده و مابقی هم از سوی سازمان حج و زیارت به صورت متمرکز انصراف آن‌ها اعلام شده است. وی با بیان اینکه هزینه سفر همه عمره‌گذاران از امروز، ۲۸ بهمن‌ماه تا پایان هفته‌جاری عودت داده می‌شود، گفت: به محض این‌که طرف سعودی مجوز ورود هواپیما‌های ایران را صادر کند، روند ثبت‌نام مجدد عمره‌گزاران و تعیین کاروان آن‌ها آغاز خواهد شد.

تعیین تکلیف انصراف دهندگان از حج عمره سال 1402

مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه در توضیح فراخوان ثبت‌نام اسناد حج تا پایان آذرماه ۱۳۸۶ برای حج تمتع ۱۴۰۳، افزود: با توجه به روند جاری و آمار و ارقام مربوطه، امکان انجام پیش ثبت‌نام توسط دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع مربوط به آذرماه سال ۱۳۸۶ با رعایت کامل موارد اشاره شده، از ۲۵ بهمن‌ماه فراهم شده است.وی اضافه کرد: متقاضیان تشرف به حج ۱۴۰۳ از طریق سامانه https://tamatoreserve.haj.ir نسبت به اخذ کد رهگیری و واریز مبلغ علی‌الحساب اقدام کنند. کریمی‌خو اضافه کرد: اولویت انتخاب کاروان فقط با متقاضیانی خواهد بود که در مرحله‌ی پیش‌ثبت‌نام نسبت به واریز مبلغ علی‌الحساب حج تمتع اقدام کرده باشند./

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مهم آگهی: فیش حج, حج عمره سال 1402, پس گرفتن پول عمره

فیش حج از دیدگاه ChatGPT چت جی بی تی

فیش حج یا همان رسید حج، یک سند مالی است که توسط سازمان حج و زیارت صادر می‌شود و به زائران حاضر در مراسم حج اختصاص دارد. این فیش نوعی مدرک است که نشان‌دهنده ثبت‌نام زائر برای انجام مناسک حج است و به عنوان یکی از اسناد مورد نیاز برای ادای مناسک حج محسوب می‌شود. اطلاعات مختلفی از جمله نام و نام خانوادگی زائر، شماره پاسپورت، شماره فیش حج، محل اقامت در حج، نوع ویزا و دیگر مشخصات زائر در فیش حج ذکر می‌شود. زائران ملزم به حمل این فیش در طول مدت حضور خود در سعودیه هستند و باید آن را به مسئولین مربوطه نشان دهند. فیش حج به عنوان یک اسناد مهم، هنگام ورود به سعودیه و در طول انجام مناسک حج باید مورد توجه باشد و باید اطمینان حاصل شود که تمام اطلاعات در آن صحیح و مطابق با شرایط ثبت‌نام هستند.

فیش حج از دیدگاه ChatGPT چت جی بی تی

در مراسم حج، تمتع به افرادی اطلاق می‌شود که امکان انجام مناسک حج به دلیل محدودیت‌های سنی، جسمانی یا اقتصادی برای آن‌ها ممکن نیست. این افراد می‌توانند به عنوان زائر تمتع شرکت کنند و از مزایای حاصل از حضور در محل مناسک حج بهره‌مند شوند. فیش حج تمتع یک سند مالی است که به افراد تمتع صادر می‌شود. این فیش حاوی اطلاعات شخصی زائر تمتع است و نشان‌دهنده ثبت‌نام او برای شرکت در مناسک حج به عنوان زائر تمتع می‌باشد. همچنین، این فیش به آن‌ها اجازه ورود به محل مناسک حج را می‌دهد. زائران تمتع می‌توانند در طول مراسم حج از فرصت‌های مختلف مانند اقامت در مناطق مقدس، شرکت در نمازها و مناسک مختلف حج بهره‌مند شوند، اما آن‌ها از انجام مناسک اصلی حج، مانند طواف و سعی بین الصفا و المروة معاف هستند. اطلاعات مربوط به زائران تمتع، شامل نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت، و دیگر اطلاعات ضروری در فیش حج تمتع ثبت می‌شود.

فیش حج عمره یا رسید حج عمره یک سند مالی است که توسط مراکز مربوطه سازمان حج و زیارت صادر می‌شود. این فیش برای افرادی است که می‌خواهند به عنوان زائر عمره وارد سعودیه شوند و مناسک عمره را انجام دهند. فیش حج عمره شامل اطلاعات مهمی است که مرتبط با زائر می‌باشد، از جمله نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت، نوع ویزا، تاریخ ورود و خروج از سعودیه، و اطلاعات مرتبط با اقامت در شهرهای مقدس مکه و مدینه. زائران عمره از این فیش برای ورود به سعودیه و انجام مناسک عمره استفاده می‌کنند. این فیش هنگام ورود به سعودیه باید در اختیار زائر باشد و باید به طور صحیح تمام اطلاعات مربوط به زائر در فیش درست باشد. زمانی که یک فرد قصد دارد به عنوان زائر عمره وارد سعودیه شود، ابتدا باید ثبت‌نام کند و سپس فیش حج عمره را دریافت کند. این فیش به عنوان یک مدرک مهم و اجباری برای شرکت در مناسک عمره و اقامت در سعودیه محسوب می‌شود.

قیمت فیش حج (رسید حج) برای انجام مناسک حج در توسط مراکز مختلف تورهای حج و زیارت یا نمایندگی‌های مجاز ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی مانند نوع خدمات، نحوه اقامت، طول مدت اقامت و دیگر خدمات ارائه شده بستگی داشته باشد. در این زمینه، مراجعه به موسسات معتبر و مجاز که در امور حج و عمره فعالیت دارند، برای اطلاع از قیمت‌ها و شرایط بهتر است. همچنین، نرخ‌ها ممکن است هر سال تغییر کنند، بنابراین تازه‌ترین اطلاعات را از منابع رسمی و معتبر دریافت کنید. همچنین، باید توجه داشت که قیمت فیش حج توسط دولت تعیین می‌شود و ممکن است هر سال تغییر کند. بنابراین، برای دقت بیشتر و به‌روز بودن با شرایط فعلی، مراجعه به سایت رسمی سازمان حج و زیارت است.

نحوه خرید و فروش آن به صورت مشروع و قانونی امکان‌پذیر نیست. این فیش به صورت شخصی و براساس مشخصات هویتی زائر صادر می‌شود و انتقال آن به دیگران یا تغییر مالکیت آن توسط افراد غیرمجاز تخلف محسوب می‌شود. در واقع، فیش حج به نفر اختصاصی که ثبت‌نام کرده و شرایط ویزا را اخذ کرده است، صادر می‌شود و تلاش برای خرید و فروش آن در بازار سیاه نه تنها غیرقانونی بلکه ممکن است منجر به مشکلات حقوقی نیز شود. برای انجام مناسک حج، بهتر است به وسیله آژانس‌ها یا نمایندگی‌های معتبر حج و عمره، که اجازه رسمی از وزارت حج و زیارت سعودیه دارند، اقدام کنید. این آژانس‌ها فیش حج را بر اساس مدارک شما و اطلاعات هویتی شما صادر می‌کنند و در طول مراسم حج به شما خدمات ارائه می‌دهند. بهترین راه برای خرید فیش حج و اطمینان از معتبر بودن آن، انتخاب آژانس‌های معتبر و با تجربه در امور حج و عمره است.

برای خرید فیش حج و شرکت در مناسک حج، شما می‌توانید به یکی از آژانس‌های حج و زیارت مجاز یا نمایندگی‌های رسمی مراجعه کنید. این آژانس‌ها از طریق مراحل رسمی و به تایید وزارت حج و زیارت سعودیه، فیش حج را به شما صادر می‌کنند.

در زیر چند مرحله برای خرید فیش حج آورده شده است:

انتخاب آژانس معتبر دارای بند پ سازمان حج و زیارت:
ابتدا به دنبال یک آژانس حج و زیارت معتبر و با تجربه بگردید. از نمایندگی‌های مجاز و تایید شده توسط سفارت سعودیه یا وزارت حج و زیارت استفاده کنید.

تکمیل فرم ثبت‌نام:
پس از انتخاب آژانس، فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید. این فرم شامل اطلاعات هویتی شما و سایر اطلاعات مورد نیاز برای صدور فیش حج است.

تسویه مالی:
بعد از تکمیل فرم، مراحل تسویه مالی و پرداخت هزینه‌های مربوط به فیش حج را انجام دهید. هزینه‌ها ممکن است شامل هزینه فیش حج، اقامت، ترانسفر، و خدمات دیگر باشد.

ارائه مدارک:
آژانس ممکن است از شما مدارکی نظیر کپی پاسپورت، عکس رنگی، و سایر اسناد هویتی درخواست کند. این مدارک برای ثبت نام و صدور فیش حج ضروری هستند.

صدور فیش حج:
پس از تسویه مالی و ارائه مدارک، آژانس فیش حج را به نام شما صادر می‌کند. این فیش حج مدرکی است که نشان‌دهنده ثبت نام شما در مناسک حج است. توصیه می‌شود همواره از آژانس‌ها و نمایندگی‌های معتبر و با تجربه استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که فرآیند خرید فیش حج به صورت قانونی و معتبر انجام شده است.

خرید و فروش فیش حج استانی

مهم است بدانید که فیش حج یک مدرک رسمی است که به نفر خاصی صادر می‌شود و معمولاً قابل انتقال به افراد دیگر نیست. به عبارت دیگر، فیش حج به نام شخصی است که بر اساس اطلاعات هویتی او صادر شده و انتقال یا فروش آن به دیگران به صورت مشروع ممکن نیست. افراد معمولاً برای شرکت در مناسک حج از طریق آژانس‌های حج و زیارت یا نمایندگی‌های معتبر وزارت حج و زیارت سعودیه، فیش حج را خریداری می‌کنند. بنابراین، خرید و فروش فیش حج به شکل غیررسمی و بدون مجوز، معمولاً تخلف به حساب می‌آید و ممکن است با مشکلات حقوقی مواجه شوید. در هر صورت، اگر فردی تصمیم به خرید فیش حج دارد، باید به یک آژانس یا نمایندگی معتبر مراجعه کند و اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهد. همچنین، برای اطمینان از قانونی بودن این اقدام، بهتر است از منابع رسمی و مجاز در این زمینه مشاوره بگیرید. به دلیل پیچیدگی و حساسیت موضوع حج، همواره توصیه می‌شود که افراد از طریق مراکز رسمی و مجاز اقدام به خرید و ثبت‌نام حج کنند و از تراکنش‌های غیررسمی پرهیز کنند.

تاریخ اعزام به حج عمره

به تقویم هجری قمری (تقویم اسلامی) مشخص شود. ممکن است زمان شروع ثبت‌نام و اعزام فیش حج عمره در هر سال با توجه به تصمیمات مقامات سعودی و توافقی سازمان حج و زیارت ایران شرایط سال متفاوت باشد. برای اطلاع از تاریخ اعزام فیش حج عمره برای سال جاری، بهتر است به منابع رسمی سازمان حج و زیارت و یا نمایندگی‌های معتبر در کشور خودتان مراجعه کنید. اطلاعات در مورد تاریخ‌ها و شروع ثبت‌نام معمولاً از طریق اعلام رسمی سایت سازمان و وزارت حج عربستان سعودی در دیگر کشورها منتشر می‌شود. همچنین، برای اطلاعات به‌روزتر و دقیق‌تر، می‌توانید با آژانس‌های حج و زیارت یا نمایندگی‌های رسمی که مجوز اعزام به عمره دارند، تماس بگیرید تا اطلاعات رسمی و به‌روز را دریافت کنید.

 

علل وقفه حج عمره

وقفه حج و عمره ممکن است به دلیل چندین عامل اتفاق بیافتد، و این علل ممکن است متنوع باشند. در طول تاریخ، مواردی مانند بیماری‌ها، آفات، جنگ‌ها، حوادث طبیعی، وضعیت‌های امنیتی، و سایر موارد به عنوان علل وقفه حج و عمره اتفاق افتاده‌اند. در زیر، برخی از علل متداول برای وقفه حج و عمره ذکر شده‌اند:

ویروس‌ها و بیماری‌ها: بیماری‌های واگیر مثل ویروس‌ها و بیماری‌های انتقالی می‌توانند به عنوان عامل اصلی برای وقفه حج و عمره باشند. به عنوان مثال، ویروس کووید-۱۹ (کرونا) باعث وقفه حج و عمره در سال‌های اخیر شد.

وقوع جنگ یا نزاع: وقوع جنگ یا نزاعات نیز می‌تواند باعث توقف حج و عمره شود. در شرایط امنیتی ناپایدار، ممکن است اجازه حرکت زائران به سمت مکه و مدینه صادر نشود.

حوادث طبیعی: حوادثی نظیر زلزله، سیل، طوفان، و سایر حوادث طبیعی نیز می‌توانند باعث وقفه حج و عمره شوند.

تصمیمات دولتی یا سازمانی: تصمیمات دولتی یا سازمان‌های مرتبط با حوزه حج و زیارت نیز می‌توانند بر اساس شرایط خاص، حج و عمره را متوقف کنند. این تصمیمات ممکن است به دلیل نگرانی‌های بهداشتی، امنیتی یا موارد دیگر اتخاذ شوند.

مهم است بدانید که تاریخ و اجرای حج و عمره تحت تأثیر عوامل متعدد قرار دارد و مسئولان دینی و دولتی این تصمیمات را با دقت و بر اساس مصلحت عمومی می‌گیرند./

منبع:ChatGPT

 

کلمات اصلی: فیش حج, فیش حج از نظر ChatGPT, قیمت فیش حج سیستمی

داستان فیش حج عمره و تمتع از یک خبرگزاری ایرانی

توضیحات کامل درباره فیش حج از یک خبرگزاری ایران:  آخرین ثبت‌نام عمره نیز سال ۹۰ انجام شد و اکنون حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فیش عمره دارند. در آن سال‌ها متقاضیان عمره مفرده در بانک‌های ملی و ملت ودیعه‌گذاری کردند. در آخرین ثبت‌نام هزینه سپرده‌گذاری برای عمره ۸۰۰ هزار تومان بود که البته زمان اعزام مشخص نبود. با این وجود، مسؤولان اعلام کرده بودند در صورت برداشت وجه اولیه، اولویت آنها لغو و این اقدام به منزله انصراف از اعزام است.

 مسجدالحرام

امسال که روابط ایران و عربستان برقرار شد، سفر عمره هم بعد از هشت سال از سرگرفته می‌شود. همچنان جزئیات این سفر از سوی سازمان حج و زیارت مشخص نشده و مسؤولان اعلام کردند که ثبت‌نام از زائران بزودی آغاز می‌شود. همچنین محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اعزام زائران به عمره از اواخر آذرماه اشاره کرده است. با نزدیک شدن به از سرگیری عمره مفرده، ودیعه‌گذاران عمره می‌توانند با روش‌های مختلف وضعیت فیش خود را استعلام کنند. یکی از راه‌های استعلام فیش عمره، شماره‌گیری کد دستوری #۶۴۵۱۱*۴* است.

 

استعلام فیش عمره با کد دستوری

بر همین اساس، افراد پس از شماره‌گیری این کد دستوری در تلفن همراه خود، برای قبض عمره مفرده باید گزینه ۲ را انتخاب کنند. در ادامه با وارد کردن کدملی، شماره قبض و شماره شعبه نتیجه استعلام را مشاهده خواهند کرد. اولویت‌‌بندی اعزام‌ها از یک تا ۶۰۰ است و از طرفی هم ودیعه‌گذاران تا اولویت ۴۰۰ قرار است برای تشرف به خانه خدا تا قبل از حج تمتع ۱۴۰۳ فراخوانده شوند.

 

استعلام اولویت فیش عمره از بانک ملت

برای استعلام وضعیت فیش عمره مفرده، بانک‌های ملت و ملی نیز که دو بانک عامل برای سپرده‌گذاری فیش عمره بودند، امکان استعلام فیش را قرار داده‌اند. بر همین اساس، افرادی که در این بانک‌ها ودیعه‌گذاری کرده بودند، برای مشاهده وضعیت استعلام می‌توانند به ترتیب در معتبرترین و بزرگترین سایت مرکز خریدفروش فیش حج همین سایتی که این مطلب را می خوانید مراجعه کنید.

 داستان فیش حج عمره و تمتع از یک خبرگزاری ایرانی

استعلام فیش عمره از بانک ملی

البته برای دریافت استعلام فیش حج تمتع، زائران باید شماره زائر یا شماره ثبت‌نام را وارد کنند. در بانک ملی جست‌‍وجو بر اساس مشخصات فردی هم برای استعلام فیش عمره وجود دارد که این بخش فعال نیست و زائران تاکنون موفق به استعلام فیش عمره از آن نشده‌اند.
عمره مفرده از سال ۹۴ متوقف شد و از ان پس هیچ زائر ایرانی در قالب کاروان زیر نظر سازمان حج و زیارت به عمره مفرده اعزام نشد. با برقراری روابط سیاسی ایران و عربستان پس از هفت سال، این سفر هم در هفته‌های آینده از سر گرفته می‌شود. همچنین بر اساس آخرین تصمیم مسؤولان، حدود ۴۰۰ هزار نفر تا قبل از حج تمتع سال آینده برای انجام اعمال عمره مفرده به زیارت خانه خدا مشرف خواهند شد. هزینه این سفر نیز پس از نهایی شدن قراردادها و همچنین قیمت ارز اختصاص یافته به عمره اعلام خواهد شد.
عربستان در چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعی دارد که با کاهش وابستگی به نفت، درآمد خود در حوزه زیارت را افزایش دهد. بر همین اساس، در کنار کاهش تصدی‌گری دولت‌ها در حضور زائران خانه خدا، درصدد بالا بردن هزینه حج تمتع است.

عربستان باز هم حج را گران می‌کند؟
سعودی‌ها در ماه‌های اخیر برنامه‌ریزی برای حج تمتع ۱۴۴۴ قمری (۱۴۰۳ شمسی) را آغاز کرده‌اند. در این جلسات همچنان به افزایش تعداد زائران اشاره می‌شود. نکته قابل توجه در جلسات حج آینده، گران شدن خدمات از سوی سعودی‌هاست.
یک منبع مطلع می‌گوید: عربستان سعی دارد که هزینه حج تمتع آینده را از هفت تا ۱۵ درصد گران کند. البته این موضوع در جلسات مطرح شده و هنوز تصمیم‌ نهایی در این رابطه اتخاذ نشده است.

با توجه به اقبال عمومی برای تشرف به خانه خدا، در صورتی عربستان هزینه حج را افزایش دهد، همچنان بسیاری از زائران کشورها تمایل به تشرف دارند و حاضرند با هر مبلغی به زیارت خانه خدا مشرف شوند. البته برخی از کشورها هم ممکن است که توانایی تأمین هزینه‌ها را نداشته باشند. همین امر موجب شده تا نظرهای موافق و مخالف‌ متعددی برای افزایش هزینه سفر حج تمتع در جلسات سعودی‌ها مطرح شود.

 

افزایش درآمد سعودی‌ها از حوزه گردشگری و زیارت

اقتصاد عربستان در سال‌های آینده با محوریت گردشگری و زیارت برنامه‌ریزی شده است. دعوت از ستاره‌های فوتبال جهان و حتی ساخت مناطق توریستی و جاذبه‌های گردشگری مسیر را برای تحقق این امر همواره می‌کند. اما در هر صورت حوزه زیارت موضوعی است که عربستان سعی دارد که بخش قابل توجهی از درآمد خود را به ویژه در بازه زمانی خاص از آن تأمین کند.

هزینه‌های سفر به عربستان در سال‌های آینده افزایش می‌یابد
بر همین اساس، افزایش هزینه‌های حج تمتع در سال‌های آینده و همچنین اخذ همه هزینه‌ها از زائران موضوعی است که به‌زودی محقق می‌شود. سعودی‌ها در حال برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد زائران هستند و می‌خواهند که همه هزینه‌ها را از آنها بگیرند. برخی از فعالان فرهنگی سعودی معتقدند که رشد تحولات در عربستان به‌حدی است که برای تأمین هزینه‌های آن باید افرادی وارد این کشور می‌شوند هم هزینه کنند. در این زمینه زائران خانه خدا هم استثنا نیستند.
حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت هزینه حج تمتع را سال گذشته پنج هزار دلار اعلام کرده بود. اکنون نیز در صورتی عربستان بخواهد این مبلغ را افزایش دهد، هزینه تمام شده این سفر در کنار بالا رفتن نرخ دلار، برای ایرانیان رشد قابل توجهی خواهد داشت.

 

تغییرات حج در کشوری با بالاترین سهمیه هم کلید خورد
با این رویکرد، اگر تدابیرای در این زمینه اتخاذ نشود، ممکن است هزینه سفر حج باز هم بالاتر رفته و این سفر به جمع سفرهای لاکچری بپیوندند. چه بسا هم‌اکنون نیز برخی این سفر را لاکچری می‌دانند!
با وجود اینکه هنوز افزایش قیمت حج تمتع از سوی عربستان قطعی نشده است، اما برخی از کشورها برای حج آینده به زائران اعلام کرده‌اند که هزینه حج نسبت به گذشته بیشتر می‌شود. البته برای کاهش بار مالی، بسیاری از کشورها همچون اندونزی که بیشترین سهمیه حج را دارد، به فکر کاهش تعداد عوامل خود است تا بتواند هزینه حج را مدیریت کند.
اشرف میکائیل، یکی از شهروندان اندونزیایی می‌گوید: مسؤولان حج ما اعلام کردند که امسال وضعیت حج تغییر کرده و هزینه‌ها بیشتر می‌شود. اما هنوز درباره جزئیات تغییرات و نحوه اعزام‌ها اطلاع‌رسانی نشده است.

 فیش حج

عربستان هنوز تفام‌نامه حج را با کشورها منعقد نکرده است
سعودی‌ها در هفته‌های گذشته موضوع کاهش تعداد عوامل را نیز مطرح کرده بودند، اما تا زمانی که تفاهم‌نامه حج امضا نشود، هیچ کدام از تصمیم‌ها قطعی نخواهد شد. در سال‌های گذشته عربستان در چنین ایامی تفاهم‌نامه حج را با کشورهای مختلف منعقد می‌کرد، اما با بررسی‌های انجام شده، هنوز این تفاهم‌نامه با کشورها به امضا نرسیده است. هزینه حج تمتع در سال‌های اخیر از سوی سعودی‌ها افزایش داشته است. با شیوع کرونا که ارائه خدمات به زائران حج تمتع با تغییراتی همراه بود، عربستان هزینه حج تمتع را گران کرد. البته در آن سال‌ها فقط زائران ساکن عربستان به حج تمتع مشرف شدند و با توجه به کاهش تعداد زائران هزینه سفر هم افزایش یافت.

 

افزایش یک‌بار ۱۲۰۰ دلاری هزینه حج در سال ۱۴۰۰
پس از پایان کرونا، عربستان بخشی از هزینه‌ها را حذف کرد. با این وجود، در سال ۱۴۰۰ که نخستین سال پذیرش زائران حج کشورهای مختلف با محدودیت بود، عربستان هزینه حج را از مالیات بر ارزش افزوده گرفته تا حتی سایر خدمات بیشتر کرد؛ تا جایی که علیرضا رشیدیان، رئیس وقت سازمان حج و زیارت از افزایش یک هزار و ۲۰۰ دلاری هزینه حج خبر داد. با این روند، بسیاری از کشورها غافلگیر شده و حتی به افزایش هزینه سفر اعتراض کردند. اما نتیجه‌ای نداشت. مسؤولان کشورمان هم با صرفه‌جویی و حمایت دولت، بار مالی زیادی روی دوش زائران تحمیل نکردند. تنها سایت فیشحج پربازدیدترین و مطمئن ترین سایت در حوزه خریدفروش فیش حج است. با این وجود، سال گذشته هزینه حج تمتع به یکباره رشد قابل توجهی داشت و به متوسط حدود ۱۲۵ میلیون تومان رسید. البته ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی دولت به حج تمتع موجب شد تا گرانی هزینه سفر از سوی سعودی‌ها تا حدودی برای زائران تعدیل شود.

هنوز هزینه حج تمتع آینده نهایی نشده است و مسؤولان سازمان حج و زیارت برای آغاز ثبت‌نام و نهایی شدن هزینه‌ها، منتظر ارز اختصاص یافته به حج ۱۴۰۳ و همچنین تفاهم‌نامه حج با سعودی‌ها هستند.
با پیروزی انقلاب اسلامی وضعیت سفرهای زیارتی به سرزمین وحی متحول و هر سال بر تعداد متقاضیان تشرف به خانه خدا افزوده شد. بر همین اساس، مسؤولان تصمیم گرفتند تا با ثبت‌نام، هر سال تعدادی از افراد را به حج تمتع اعزام کنند.

 

نخستین ثبت‌نام حج تمتع پس از انقلاب

در نخستین ثبت‌نام حج تمتع پس از پیروزی انقلاب اسلامی که سال ۶۰ صورت گرفت، افراد فیش حج را ۱۸ هزار تومان خریداری کردند. البته برای سفر زوجی نیز این مبلغ ۲۰ هزار تومان اعلام شده بود. در سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ هر سال بیش از ۱۵۰ هزار ایرانی به حج اعزام می‌شدند. در آن ایام صف‌های طولانی برای ثبت‌نام حج تشکیل شد و به دلیل بالا بودن تقاضا و نبود سهمیه متناسب با آن، ثبت‌نام بعدی با دو سال تأخیر صورت گرفت.


سال هزینه ودیعه‌گذاری حج

۱۳۶۰ ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان
۱۳۶۳ ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان
۱۳۷۷ ۸۰۰ هزار تومان
۱۳۷۸ ۸۰۰ هزار تومان
۱۳۷۹ ۸۰۰ هزار تومان
۱۳۸۰ یک میلیون تومان
۱۳۸۱ یک میلیون تومان
۱۳۸۲ یک میلیون تومان
۱۳۸۳ یک میلیون تومان
۱۳۸۴ یک میلیون تومان
۱۳۸۵ یک میلیون تومان
۱۳۸۶ یک میلیون تومان
در سال ۶۳ دوباره از متقاضیان تشرف به حج تمتع ثبت‌نام شد که هزینه ودیعه‌گذاری در آن سال ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان بود. برای ثبت‌نام حج تمتع به برخی استان‌ها سهمیه دادند. در تهران هم چند مرکز ثبت‌نام تشکیل شد که سعی شد برای واریز هزینه، این مراکز، نزدیک بانک ملی باشد.
توقف ثبت‌نام متقاضیان حج تا ۱۵ سال
مهدی حمزه‌ای، یکی از پیشکسوتان حج تمتع ماجرای استقبال از حج تمتع در آن ایام را اینگونه روایت می‌کند: دهه ۶۰ به دلیل کمبود سهمیه در برخی استان‌ها، در ساعات اولیه ظرفیت‌ها تکمیل شد. بر همین اساس، برخی از متقاضیان با اتوبوس راهی تهران شدند تا بتوانند برای حج تمتع ودیعه‌گذاری کنند. پس از تکمیل شدن ظرفیت استان‌های مختلف، با توجه به اینکه تعداد ودیعه‌گذاران بیش از پیش‌بینی بود، دیگر ثبت‌نام جدید تا بیش از یک دهه انجام نشد.
در آن ایام سعی شده بود که بر اساس سهمیه هر مرکز ثبت‌نام انجام شود، اما چون تقاضا زیاد شده بود، مراکز هم بدون توجه به سهمیه اعلامی، از افراد ثبت‌نام کرده بودند. روند اعزام زائران به حج تمتع تا سال ۶۶ ادامه داشت تا اینکه در آن سال حج خونین رخ داد و جمعی از حجاج کشورمان به شهادت رسیدند. از آن زمان چهار سال حج تمتع برپا نشد و از سال ۷۰ دوباره اعزام ایرانیان به حج تمتع صورت گرفت.
روند اعزام زائران بدون ثبت‌نام از متقاضیان جدید ادامه داشت، تا اینکه پس از ۱۵ سال، در سال ۷۷ سازمان حج و زیارت از ثبت‌نام جدید حج تمتع خبر داد.

هزینه ودیعه‌گذاری حج در دهه ۷۰ چقدر بود؟
علی فرهادی هم که در آن سال‌ها زائران را به حج تمتع برده است، می‌گوید: با توجه به اینکه مدت طولانی ثبت‌نامی وجود نداشت، باز هم تقاضا بیش از پیش‌بینی بود. در آن سال ودیعه‌گذاری حج تمتع با ۸۰۰ هزار تومان انجام شد و این روند تا سال ۷۸ ادامه داشت. حتی در سال ۷۹ نیز هزینه ودیعه‌گذاری همان ۸۰۰ هزار تومان بود که بعد از آن دیگر افراد برای ثبت‌نام حج باید یک میلیون تومان سپرده‌گذاری می‌کردند. سال ۸۶ بیش از ۲ میلیون نفر منتظر حاجی شدن بودند سال ۸۶ هم آخرین دوره ثبت‌نام حج تمتع صورت گرفت و آن زمان هر سال حدود ۶۰ هزار نفر از کشورمان حاجی می‌شدند. در سال ۸۶ بیشترین تعداد تقاضا برای حج تمتع را داشتیم و از همان زمان دیگر با توجه به اینکه بیش از ۲ میلیون نفر فیش حج تمتع داشتند، تشرف برای زیارت خانه خدا و مذاکره با طرف سعودی برای افزایش سهمیه صورت گرفت.
آن ایام شاید کم‌تر کسی فکر می‌کرد برای حاجی شدن باید حدود ۲۰ سال منتظر بماند. اما اکنون که ۱۶ سال است که دیگر ثبت‌نام حج تمتع انجام نمی‌شود، بودن در صف انتظار برای برخی از ودیعه‌گذاران بیش از این مدت شده است.
اعزام همه دارندگان فیش حج چند سال طول می‌کشد؟
با توجه به اینکه حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر همچنان در نوبت حج تمتع هستند، سازمان حج و زیارت تا اعزام حداقل نیمی از این تعداد، دیگر ثبت‌نام جدید نخواهد داشت. البته واگذاری فیش حج تمتع در حال انجام است و به دلیل نبود قانون در قیمت‌گذاری، این فیش‌ها با قیمت‌های مختلفی خرید و فروش می‌شوند.
امسال ۴۲ سال از نخستین ثبت‌نام حج تمتع می‌گذرد، اما در این مدت فقط ۱۲ سال ثبت‌نام از متقاضیان انجام شد و مشخص نیست چند سال دیگر مشتاقان تشرف به خانه خدا برای ثبت‌نام جدید باید در منتظر بمانند.
با مصوبه سازمان همکاری‌های اسلامی، سهمیه هر کشور برای حج تمتع یک هزارم جمعیت آن کشور است. اگر هر سال ۸۰ هزار ایرانی به حج تمتع مشرف شود، از طرفی هم مشکلی در روند اعزام‌ها نداشته باشیم، تشرف یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از ودیعه‌گذاران به سرزمین وحی ۱۳ سال طول می‌کشد.
در حج تمتع آینده نیز با توجه به اینکه در حج گذشته دارندگان فیش تا نیمه فروردین ۸۶ فراخوانده شده بودند، قبل از این زمان نیز در اولویت تشرف حج ۱۴۰۳ خواهند بود. البته افرادی که سال ۹۹ با پرداخت هزینه حج ثبت‌نام خود را قطعی کرده بودند، همچنین در اولویت نخست هستند. هزینه نهایی حج تمتع هم همچنان نامشخص است./

منبع: خبرگزاری فارس

 

کلمات کلیدی: فیش حج, خریدفروش اولویت حج, تمتع

تور کربلا، تور سوریه، تور مشهد هوایی و زمینی نقد و اقساط

آژانس رسمی جاودان گشت 

 

تلفن هماهنگی:

 

تاجیک

 

09124919002

 09220343081

 

آدرس: تهران، چهار راه ولیعصر، بعداز پارک دانشجو، پ 1006، طبقه دوم، واحد7

 

دریافت ویزای شینگن صد در صد تضمینی بدون ریجیکتی

 

تور کربلا، تور سوریه، تور مشهد هوایی و زمینی نقد و اقساط

 

کلمات اصلی: تور کربلا, تور سوریه, تور مشهد

پرواز‌های اربعین از ۲۷ مرداد آغاز و تا ۲۰ شهریور سال 1402

خبرنگار اعزامی سایت فیشحج به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گزارش میدهد : کاپیتان رضا نخجوانی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در هم‌اندیشی مدیران ستادی و فرودگاه‌های کشور که با محوریت هماهنگی اربعین حسینی به میزبانی فرودگاه مشهد در حال برگزاری است، به سیاست‌های جدید مدیریتی در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اشاره و نگاه خدمات‌رسانی به مسافران و چشیدن طعم خدمت بی‌منت به مردم بزرگ ایران را یکی از سیاست‌های اصلی عنوان و اظهار داشت: با توجه به اینکه فرودگاه‌ها با تسهیلات فرودگاهی مورد قضاوت مردم قرار می‌گیرند، باید نظارت دقیقی بر کیفیت خدمات فرودگاهی صورت گیرد تا مسافر از ما رنجیده‌خاطر نشود. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بر توجه ویژه به آیین‌نامه حقوق مسافر در سطح فرودگاه‌های کشور تاکید کرد و ادامه داد: در راستای توجه ویژه به این آئین‌نامه، باید نظارت دقیقی بر کیفیت خدمات فرودگاهی شرکت‌های هندلینگ طرف قرارداد با شرکت فرودگاه‌ها انجام شود چرا که این خدمات در رضایت مسافران تأثیر مستقیم داشته و تمامی خدمات فرودگاهی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ بنابراین در صورت افت کیفیت خدمات، از نگاه ما، شرکت هندلینگ صلاحیت فنی برای ارائه خدمات را از دست می‌دهد.

نخجوانی خاطرنشان کرد: مجموعه خدمات فرودگاه‌ها باید مبین احترام به حقوق مسافر باشد در این راستا، مدیریت و کاهش ایستایی در ترمینال‌ها و نمایش تاخیر در نمایشگر‌ها حائز اهمیت است. وی دیگر محور اصلی فعالیت‌های شرکت را «فرهنگ ایمنی، سیستم مدیریت ایمنی و پایش انطباق‌ها» عنوان کرد و بیان داشت: مفاد نظام‌نامه و شیوه‌نامه‌های مدیریت ایمنی رعایت شده و کمیته‌های ایمنی در جهت رفع یا کاهش ریسک مخاطرات شناسایی‌شده به‌موقع تشکیل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تجاری‌سازی و شناسایی فرصت‌های اقتصادی و کاهش هزینه‌ها را ملاک ارزیابی مدیران فرودگاهی دانست و افزود: اصلاح نحوه تعامل مدیران فرودگاه‌ها با مقامات استانی، محلی و نمایندگان مجلس، صرفاً در قالب آئین‌نامه‌ها و سیاست‌های شرکت باشد و در این راستا از ارائه و پذیرش طرح‌های غیرمولد، غیر‌اقتصادی و هزینه‌ساز پرهیز شود. نخجوانی در ادامه بر تسریع امور، سالم‌سازی و ارتقای فرآیند‌ها با استفاده از هوشمند‌سازی بر بستر آی. تی تاکید کرد و افزود: از آنجا که باید خدمات برای مسافران ملموس باشد، می‌طلبد تجهیزات فرودگاهی همچون ایربریج به‌روز و افزوده شود.

پرواز‌های اربعین از ۲۷ مرداد آغاز و تا ۲۰ شهریور سال 1402

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از دیگر سیاست‌های شرکت فرودگاه‌ها را انضباط شرکتی در همه ارکان دانست و گفت: در این راستا می‌طلبد رفتار سازمانی مدیران الگوی رفتای تمام ارکان قرار گرفته و از ارشاد‌ها و راهنمایی دیگران نیز استقبال کنیم. نخجوانی با تاکید براینکه اشراف مدیران و عوامل ذی‌حساب بر آئین‌نامه‌های مالی و معاملاتی به‌منظور پیشگیری از بند‌های حسابرسی و طرح آن در دیوان محاسبات و دیگر دستگاه‌های نظارتی حائز اهمیت است، اضافه کرد: باید مدیران فرودگاه‌ها همکاری کامل با مراجع نظارتی، نظامی و انتظامی در چارچوب قانون داشته باشند تا مانع از شکل‌گیری پرونده‌های تخلفاتی شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر سیاست‌های جدید شرکت فرودگاه‌ها را توجه به معیشت کارکنان در تمام سطوح و توسعه منابع انسانی عنوان و تصریح کرد: ضمن قدردانی از مدیران گذشته برای بسترسازی قانون خاص، در حال حاضر پیگیری شبانه‌روزی و مستمر قانون خاص شرکت فرودگاه‌ها را در دستور کار قرار دادیم که در این راستا تاکنون ۲ جلسه در کمیسیون اجتماعی دولت برگزار شده و برای به‌نتیجه رسیدن این قانون ظرف مدت کوتاهی، با سازمان اداری و استخدامی و دیگر اجزای دولت در تعامل هستیم. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران دیگر محور فعالیت‌ها و سیاست‌های جدید را افزایش تعاملات و فعالیت‌های حوزه دیپلماسی و حضور پررنگ در نهاد‌های بین‌المللی عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر باید برای تقویت و تثبیت جایگاه خود در مجامع بین‌المللی تلاش کنیم.

نخجوانی در خاتمه بر توجه به متناسب‌سازی محیط‌های فرودگاهی در مناسبت‌های ملی و مذهبی اشاره کرد و گفت: مناسبت‌های ملی، مذهبی و و فرهنگی باید در محیط‌های فرودگاهی نمود عینی داشته و طراحی‌ها و تزئینات داخل ترمینال‌ها برای مسافران آرامش‌بخش باشد. نخجوانی در بخش دوم گردهمایی مدیران ستادی و فرودگاه‌های کشور که به میزبانی فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهدمقدس در حال برگزاری است، اظهار داشت: امسال سفر‌های اربعین خلاف سال‌های گذشته، ۲۵ روزه شده است، با این حال تراکم کاری و فشار بر صنعت فرودگاهی و هوایی کاهش پیدا نکرده و آغاز پرواز‌ها براین اساس از ۲۷ مرداد است و عملیات اربعین نیز تا ۲۰ شهریورماه ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تشکیل ستاد اصلی و فرعی اربعین حسینی در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران خبر داد و افزود: در این راستا دستورالعمل‌های لازم و بخشنامه‌ها ابلاغ شده تا هرچه سریع‌تر امکانات و پیش‌بینی‌های لازم جهت خدمات‌رسانی کامل به زائران حسینی در فرودگاه‌های کشور اندیشیده شود.نخجوانی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تمهیدات عملیات اربعین حسینی در گردهمایی مدیران ستادی و فرودگاه‌های کشور، با بیان اینکه باید نگاه معنوی و روح حاکم بر این ماموریت در نظر گرفته شود، گفت: در این گردهمایی در صدد هستیم از نقطه‌نظرات، پیشنهادات و تجربیات سال گذشته حاضر در همایش برای بهبود و ارتقای خدمات به زوار اربعین حسینی استفاده کنیم./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مهم آگهی: فیش حج, اخبار اربعین سال 1402, قیمت بلیط پرواز اربعین 1402

خبر جدید از تورهای عتبات سوریه

اعزام زائران ایرانی به سوریه از امروز سه شنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۲ از سرگیری می‌شود و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در آستانه ماه محرم به حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) مشرف می‌گردند. حمید رضا محمدی معاون عتبات سازمان حج و زیارت گفت: اعزام مقاضیان تشرف به حرم اهل بیت عصمت و طهارت در کشور سوریه که چند وقتی متوقف شده بود، با رایزنی‌ها و تلاش‌های صورت گرفته از سرگیری می‌شود. 

خبر جدید از تورهای عتبات سوریه

وی افزود: با توجه به هماهنگی‌های صورت پذیرفته توسط سازمان حج و زیارت، هر هفته یک پرواز توسط شرکت هواپیمایی کاسپین، زائران ثبت نام شده را در قالب کاروان زیارتی به دمشق منتقل می‌کند.معاون عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه پرواز‌ها فعلا از مبدا تهران انجام می‌شود، گفت: نخستین پرواز امروز سه شنبه ۲۷ تیرماه انجام می‌گیرد. وی اعلام کرد: متقاضیان برای ثبت نام می‌توانند به سامانه جامع عتبات به آدرس atabatorg.haj.ir یا دفاتر زیارتی مراجعه نمایند./

 

کلمات مهم اخبار: تور کربلا, تور سوریه, تور عتبات

آخرین خبرهای بازگشت زائران حج تمتع سال 1402

به نقل از خبرنگار اعزامی سایت فیشحج - کسانی که فیش حج خریداری نموده اند و عازم حج تمتع سال 1402 الان زمان برگشت به قول محمد جواد دانشیار به روند بازگشت حجاج از مکه به مدینه پس از ایام تشریق اشاره کرد و گفت: از روز یازدهم تیر اولین ورودی‌ها از مکه به مدینه را داشتیم که اصطلاحا به عنوان «مدینه بعد» از آن‌ها یاد می‌شود. وی ادامه داد: حجاج ایرانی روزانه با دو وسیله قطار و اتوبوس به مدینه منتقل می‌شوند که حدود هزار نفر با اتوبوس و بیش از هزار و صد نفر با قطار در ساعات مختلف روز مکه را به مقصد شهر پیامبر ترک می‌کنند و با استقبال همکاران ما در هتل هایشان مستقر می‌شوند.
رئیس ستاد مدینه با ارائه آماری از ورود زائران به این شهر گفت: تا پایان روز چهارشنبه (۱۴ تیر) ۸۴۰۰ زائر از مکه به مدینه منتقل شده اند. ضمن این که در این مدت دو ایستگاه پروازی به مقصد استان‌های مازندران و یزد را به طور فوق العاده در نظر گرفته ایم تا ۷۵۰۰ زائر را با ۳۳ پرواز راهی کشور کنیم. این گروه از هتل هایشان در مکه مستقیما راهی فرودگاه مدینه می‌شوند و اقامتی در این شهر نخواهند داشت.

آخرین خبرهای بازگشت زائران حج تمتع سال 1402
محمدجواد دانشیار با بیان این که پرواز‌های عادی برای بازگرداندن حجاج از روز جمعه آغاز خواهد شد، گفت: حدود ۳۷ هزار زائر مدینه بعد که ۲۰ هزار نفر آن‌ها با قطار و بقیه با اتوبوس به مدینه منتقل می‌شوند، از روز جمعه طبق برنامه پروازی به کشور بازخواهند گشت. وی با بیان این که آخرین گروه از حجاج روز اول محرم از مکه راهی مدینه خواهند شد، گفت: آخرین پرواز حجاج ایرانی به کشور روز اول مرداد از جده و روز دوم مرداد از مدینه خواهد بود تا عملیات انتقال زائران به پایان برسد.
رئیس ستاد مدینه از ارائه خدمات به زائران مدینه بعد به روال گذشته خبر داد و گفت: تمام برنامه‌ها و خدماتی که برای زائران مدینه قبل داشتیم برای زائران مدینه بعد هم خواهیم داشت. طبق برنامه ریزی روز سوم حضور حجاج در مدینه برای زیارت دوره و روز چهارم نیز برای تمام زائران زیارت روضه شریفه در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: دو آشپزخانه مدینه همچنان فعال هستند و در روز‌های اوج ۱۲ هزار پرس غذا برای زائران مستقر در ۱۸ هتل طبخ خواهند کرد. ضمن این که برنامه‌های فرهنگی شامل دعای کمیل، دعای ندبه، انس و معرفت، قرائت قرآن و مدینه شناسی را هم برای حجاج در نظر گرفته ایم. دانشیار به فعالیت درمانگاه مرکزی و مطب‌های پزشکی برای ارائه خدمات به زائران اشاره کرد و گفت: از آنجایی که سن زائران بالا بود و در ایام تشریق ممکن است مشکلات جسمانی برایشان به وجود آمده باشد، یک درمانگاه مرکزی شبانه روزی با تمام امکانات تخصصی در بیرون منطقه مرکزی فعال است. همچنین دو درمانگاه در منطقه مرکزی که به صورت ۲۴ ساعته به زائران خدمات خواهد داد و سه مطب هم در روز ۸ ساعت آماده ارائه خدمات درمانی به زائران هستند.
رئیس ستاد مدینه در پایان به تعامل و همراهی عربستان با زائران ایرانی در حج امسال اشاره کرد و گفت: برقراری ارتباط دو کشور تاثیرگذار بود و عملیات ورود و خروج زائران از فرودگاه‌ها بدون مشکل و با همراهی و تعامل کشور میزبان صوت گرفت. سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: عملیات بازگرداندن حجاج امروز در قالب ۱۷ پرواز از ۵ استان کشور انجام شد. حسام قربانعلی گفت: امروز ۱۷ پرواز از مدینه و جده به ۵ استان کشور از جمله ساری، اصفهان، زنجان، تهران و یزد انجام شده است. به گفته سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ۵ پرواز از مدینه به ساری، ۴ پرواز از جده به تهران، ۴ پرواز از جده به اصفهان، ۳ پرواز از مدینه به یزد و یک پرواز هم از جده به زنجان صورت می گیرد. او می‌گوید: عملیات اعزام حجاج از امروز به استان زنجان شروع شده و بازگشت حجاج تا ۲ مرداد ماه ادامه دارد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی مهم خبر: فیش حج, بازگشت کاروان حج تمتع 1402, حج تمتع 1402

هزینه های حج تمتع سال 1402 از زبان سرپرست حج

سایت فیشحج: خریدفروش فیش واجب تمام کشور - حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در جمع روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع در هتل راما المدینه به موضوع قیمت حج اشاره کرد و گفت: امسال عربستان، قیمت‌ها را افزایش داده و مالیات بر ارزش افزوده نیز برای کالا‌ها و خدمات ۱۵ درصد در نظر گرفته است و با این وجود مسئولین حج و زیارت توانستند کف قیمت حج امسال را ۱۰۹ میلیون تومان اعلام کنند. وی در این باره توضیح داد: اقداماتی که در بخش اجاره هتل‌ها و برخی صرفه‌جویی‌ها انجام گرفت، قیمت‌ها را پایین نگه داشت. حجت الاسلام نواب در ادامه به از سرگیری روابط سیاسی ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: قبل از محدود شدن روابط، سالیانه هزاران نفر از اتباع عربستان برای زیارت و تفریح به ایران می‌آمدند و در مقابل ایرانی‌ها علاقه‌مند بودند که برای انجام عمره و حج به عربستان سفر کنند. وی افزود: از سرگیری مجدد روابط سبب خواهد شد که باردیگر این تعاملات و رفت و آمد‌ها فعال شود و هر اقدامی که به این روابط خدشه وارد کند، رفتار افراطی است که محکوم است.

هزینه های حج تمتع سال 1402 از زبان سرپرست حج

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره اینکه سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران ایران در ریاض و کنسولگری جده بازگشایی شده است، افزود: به زودی پس از سفر سفیر عربستان به تهران، سفیر ایران در عربستان مستقر خواهد شد. حجت الاسلام نواب در ابتدای این دیدار با اشاره به حدیثی از امام باقر (ع) مبنی بر اینکه حج عامل آرامش قلب‌هاست، اظهار داشت: زائری ممکن است در این سفر به واسطه برخی از احکام دچار نگرانی شود؛ بنابراین روحانیون کاروان‌ها مسائل حج را به درستی برای زائران تبیین و ایجاد آرامش کنند.

وی لزوم حفظ آرامش زائران در کاروان‌های حج را متذکر شد و تأکید کرد: اگر در بیان احکام و مسائل و همچنین نحوه برخورد با زائران، طوری عمل شود که موجب ایجاد اضطراب ونگرانی گردد، این اقدامات مخالف با فلسفه حج است. حجت‌الاسلام والمسلمین نواب خطاب به حاضران گفت: از بیان پیچیده احکام و مسائل حج پرهیز کنید، البته ساده‌انگاری حج هم کار اشتباهی است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به برخی دستورات فقهی در زمینه انجام اعمال حج، افزود: انجام صحیح مناسک در همه حالات از اختیاری، اضطراری و مواردی از قبیل نائب‌گرفتن، آرامش را برای زائران به ارمغان می‌آورد. وی در ادامه به روند مطلوب اجرای عملیات حج اشاره کرد و گفت: تا این لحظه مشکلی گزارش نشده فقط موضوع گم شدن برخی‌اشیاء زائران در انتقال وسایل به هتل‌ها عنوان می‌شود که البته منحصر به زائران ایران نیست و شامل دیگر زائران حج هم می‌شود. حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه همین عامل در برهم زدن آرامش برخی از زائران تأثیر دارد، گفت: این مسأله، قابل حل است و مدیران کاروان‌ها باید با استعلام از زائران، فرآیند حل این مشکل را تسریع بخشند./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مهم آگهی: فیش حج, هزینه های حج تمتع 1402, هزینه حج تمتع

رئیس ستاد مدینه حج از اعزام ۱۴ کاروان از مدینه به مکرمه خبر داد

سایت فیشحج: محمد جواد دانشیار رئیس ستاد مدینه گفت: خوشبختانه تا پایان روز یکشنبه (۷ خرداد) ۶۸ کاروان زائران ایرانی با ۴۸ پرواز به سلامت به مدینه منوره مشرف شدند و تعداد زائران به ۹ هزار و ۷۸۰ نفر رسید. وی با اشاره به اینکه زائران برای سومین روز به زیارت دوره پرداختند، اظهار کرد: زائران به زیارت حضرت حمزه سیدالشهداء در احد، مسجد ذوقبلیتن، مساجد سبعه و مسجد قبا می‌پردازند و نیمی از روز خود را به دیدن اماکن مقدسه اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: از روز گذشته و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۱۴ کاروان به زیارت روضه شریفه در مسجدالنبی مشرف شدند. از امروز دوشنبه هم که روز ششم اقامت نخستین گروه‌های اعزامی زائران ایرانی در مدینه منوره است بعد از نماز عصر حجاج در هتل‌ها آماده برگزاری مراسم وداع می‌شوند و به سمت مسجد شجره حرکت کرده و بعد از نماز مغرب و عشا عازم مکه مکرمه خواهند شد. رئیس ستاد مدینه، با اشاره به اینکه امروز نخستین کاروان‌های ایرانی توفیق تشرف به مکه مکرمه را پیدا خواهند کرد، تصریح کرد: امسال ایران برای تامین مسکن حجاج در مدینه منوره ۱۸ هتل دراختیار دارد که ۸ هتل در منطقه مرکزی جنوبی و ۱۰ هتل در منطقه مرکزی غربی قرار دارد و می‌توان گفت محل اقامت زائران ایرانی جزو بهترین هتل‌ها است.

رئیس ستاد مدینه حج از اعزام ۱۴ کاروان از مدینه به مکرمه خبر داد

وی ادامه داد: بازدید مدام توسط نیرو‌های نظارت و بازرسی بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و بازرسی کل کشور به عمل می‌آید و تلاش همه عزیزان این است که خدمات مورد نیاز حجاج به موقع تأمین شود و با کمبودی مواجه نشوند. دانشیار اظهار کرد: در مدینه دو آشپزخانه مرکزی پیش‌بینی شده که دو مجتمع صنعتی تولید غذا محسوب می‌شود و هر کدام ظرفیت پخت بیش از ۶ هزار پرس غذا در هر وعده را دارد؛ یک آشپزخانه اقلیمیه یا زین و آشپزخانه دیگر به نام آشپزخانه القمری یا همان آشپزخانه الدخیل سابق است و آشپز‌های ایرانی با رعایت مسائل بهداشتی و مواد اولیه مناسبی که توسط کمیته تغذیه و تدارکات از قبل هماهنگ و خریداری می‌شود، عملیات پخت را انجام می‌دهند و محموله‌های غذا توسط هیتر‌های برقی و ماشین‌های حمل غذا به محل اقامت زائرین انتقال می‌یابد.

به گفته وی، امسال پیش بینی شده است در کنار موادی که به صورت بوفه باز ارائه می‌شود، برای زائران صبحانه گرم هم سرو شود. وی ادامه داد: حجاجی که در روز‌های پنج شنبه و جمعه در مدینه منوره حضور دارند، از برگزاری دعای کمیل در شب‌های جمعه که توسط بعثه مقام معظم رهبری و به صورت متمرکز در هتل‌ها برگزار می‌شود، بهره‌مند خواهند شد. برنامه‌ریزی لازم برای قرائت دعای ندبه نیز توسط مسئولان فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری انجام شده است. دانشیار اظهار کرد: از همه حجاج و زائرانی که توفیق تشرف به سرزمین وحی را دارند، درخواست می‌شود از این فضای معنوی حداکثر بهره لازم را ببرند؛ خادمان ضیوف الرحمان در هتل‌ها و واحد‌های حمل و نقل، بازرسی، تغذیه و تدارکات به صورت شبانه روزی در تلاش برای ارائه خدمات به شما هستند تا بتوانید با خیال راحت به بهره‌مندی از مسائل معنوی و استفاده از این فضای معنوی بپردازید که همگان آرزوی حضور در آن را دارند./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات کلیدی: فیش حج, کاروان حج تمتع اعزام, اعزام کاروان از مدینه به مکه


دفتر خرید و فروش فیش حج اویسی
با تهیه فیش حج به سرزمین وحی سفر کنید
بهترین خریدار فیش تمتع و عمره با مناسب ترین قیمت
شماره تماس: 
خانم محمدی 09197274060 
شماره تلفن ثابت پاسخگویی تا ساعت 10 شب (10 خط ویژه) : 77325458 

خرید و فروش فیش حج تمتع وعمره در سراسر ایران
با اخذ مجوز از سازمان و زیرنظر دفاتر رسمی کشور
شماره تماس: اوسطی 09129412600 

*** بهترین خریدار نقدی فیش حج و فروشنده منصف تمتع ***
شماره تماس:
خانم ترابی  09193979927 
*** به خود می بالیم که مفتخر خدمت دهی به شما باشیم ***

فیش حج عمره و تمتع شما را با مناسبترین قیمت نقد و فوری در سراسرکشور
با مجوز رسمی از سازمان حج و زیارت خریداریم
خانم شمس 09191274155

خریدوفروش فیش عمره و تمتع فوری
شماره تماس مدیریت:
حاج ایمان 09122648807

خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع فقط در استان تهران و البرز
خانم کریم پور 09193718323 

خریدفروش مشاوره عمره و واجب(تمتع) توسط با سابقه ترین
حاج علیاری 09124227090

فروش و خرید برگه حج عمره و تمتع کل ایران
حاج صالح 09126890334 

 نقل و انتقال فیش حج عمره و تمتع با بهترین قیمت
شماره تماس مدیریت دفتر: حاج امین 09199157001

خریدوفروش فیش مکه هر نوعی در کل ایران
شماره تماس سرپرست دفتر حج:  09125508898

 فروشنده و خریدار فیش حج سرتاسر ایران
حاج حمید توکلی  09125946073

خریدار در محل شما و فروشنده منصف عمره و تمتع 
حاج میثم 09382174868

خرید و فروش فیش حج تمتع(واجب) در سراسر ایران
با اخذ مجوز از سازمان حج و زیارن و تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی
محمدزاده (دروکی) 09193906943

--- خرید فوری نقدی فیش حج به بالاترین قیمت بازار با پرداخت آنی --
--- فروش فوری فیش بدون واسطه و مستقیم --
-- با مجوز اصلی سازمان و امکان ارائه مجوز به خواست شما --
تور کربلا و سوریه و...
خانم یوسفی 09302121059

 خريدار فيش مکه با بالاترين قيمت حتی در محل شما 
فروشنده فیش با منصف ترین قیمت
و ثبت نام تور عتبات: شامل کربلا و سوریه و ...
خانم کریمی  09196784089

خریدار فیش حج عمره و تمتع به صورت نقدی و فوری
سرتاسرکشور بیشتر استان مازندران
حاج ضیائی 09113119819

مرکز خرید و فروش فیش حج تهران
آژانس هواپیمایی بسطام

خریدفروش فیش عمره و تمتع
بیشتر استان همدان و در تمام ایران
خانم احمدی 09108658690  

خرید و فروش عمره و تمتع در دفتر معتبر دارنده مجوز بند پ سازمان حج و زیارت
09121777029 بسطامی 

 دفتر نوای حج ارائه دهنده ی کلیه خدمات
خرید وفروش فیش حج فقط در استان خوزستان
نقل وانتقال با مجوز سازمان حج و زیارت
مدیریت : خانم اصل صباح 09168815087

فروش ویژه دو فقره فیش واجب شهر کرج
ثبت نام سال 85 هر کدام 145 با سود فوری

 

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب)

سایت فیش حج سایت فیش حج

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.