جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب) سایت فیش حج سایت فیش حج

اخبار حج و فیش حج

با لغو حج تمتع سال 99 زائرین می‌توانند پول‌های خود را پس بگیرند

به گزارش سایت خریدفروش فیشحج ،علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت صبح امروز (چهارشنبه ۴ تیر ماه) در نشست خبری که با حضور، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی برگزار شد، با اشاره بر اینکه حج امسال با سال‌های قبل فاصله زیادی دارد، اظهار کرد: هرساله بعد از حج، بحث‌های اجرایی حج سال بعد کلید می‌خورد و در اسفند ماه عربستان اعلام کرد قرار داد جدید مکاتبه نکنید، اما تمام قرار داد‌ها بسته شده بود.
او در ادامه بیان کرد: در قرار داد‌ها ذکر شده است که اگر دولت عربستان به هر دلیلی مانع ورود زائران شود این قرارداد‌ها هیچ ضرر و زیانی نخواهد داشت.
رشیدیان با اشاره بر اینکه ۷۲ هزار و ۹۱۴ زائر ۲۵ میلیون تومان واریزی داشتند و حدود ۲ و نیم میلیون تومان سود سپرده اولی بود، گفت: ۷۶ هزار و ۸۲۸ نفر ثبت نام و ۹۵ درصد زائران هزینه خود را واریز کردند.

با لغو حج تمتع سال 99 زائرین می‌توانند پول‌های خود را پس بگیرند
او عنوان کرد: هدف ما این بود که ارز مصوبه حج امسال را برای حج سال آینده برای زائران حج ۹۹ ذخیره کنیم، زیرا با نوساناتی که در قیمت ارز استاگر این ارز را برای سال آینده از دست می‌دادیم فشار زیادی بر زائران وارد می‌شد.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره بر اینکه هزار و ۸۲۲ میلیارد تومان کل واریزی‌های حج ۹۹ بود، عنوان کرد: هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای ذخیره ارز به حساب بانک مرکزی واریز کردیم.
او با بیان اینکه از آذرماه برنامه ریزی‌ها برای حج سال بعد آغاز می‌شود، گفت: اگر زائری در خواست دریافت پولش را داشته باشد پول او باز گردانده و فرد جدیدی برای حج سال آینده جایگزین او خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تمامی افرادی که در حج ۹۹ ثبت نام کردند حج سال آینده مشرف خواهند شد.
او مطرح کرد:مبلغ سال گذشته حج ۲۵ میلیون تومان بود گه امسال این مبلغ به ۳۵ میلیون تومان رسید و نمی‌دانیم که نرخ حج سال آینده چقدر خواهد بود.
رشیدیان درباره حج سال آینده گفت: اگر عربستان برای حج سال آینده به ما ظرفیت بیشتری دهد؛ زائران با قیمت‌های سال آینده به حج خواهند رفت.
او درباره دیه شهدای منا و مسجد الحرام بیان کرد: در آذرماه چک دیه شهدای مسجدالحرام تحویل داده شد و مدتی بعد نیز خانواده‌ها آن را دریافت کردند. اما مشکلاتی در نقد کردن آن چک وجود داشت که این موضوع از طریق وزارت خارجه پیگیری شد؛ و نتیجه آن، این بود که وکالتی را بگیریم و به عربستان برده و در آنجا بتوانیم چک را نقد کنیم. با توجه به اینکه سفارت و کنسولگری در عربستان نداریم، قرار شد سفارت سوئیس که حافظ منافع ما است، تائیدیه‌ای برای وصول چِک‌ها به ما ارائه دهد و عربستان عنوان کرد که وزارت خارجه سوئیس نیز تائیدیه اولیه را تائید کند.
رشیدیان ادامه داد: در نهایت قرار بود سفیر سوئیس برای این موضوع به ایران بیاید و امیدواریم هفته آینده ملاقاتی داشته باشیم تا بتوانیم چک خسارت شهدای مسجدالحرام را نقد کنیم.
رشیدیان درخصوص اعزام زائران به عتبات و اربعین تصریح کرد: حج واجب شرعی و زیارت عتبات مستحب است اما با توجه به جایگاه اربعین، سناریو‌های مختلفی را برای اعزام زائران و برگزاری مراسم در دستور کار داریم، اما فعلاً جمع‌بندی نهایی انجام نشده است.
رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد: امیدواریم تا رسیدن زمان برگزاری مراسم اربعین، ویروس کرونا فروکش کرده باشد، اما اگر نشد، به دنبال سناریو‌های دیگری هستیم.
او تصریح کرد: یکی از مواردی که به آن فکر می‌کنیم آن است که اگر نشد به صورت عمومی زائران حضور پیدا کنند، نمایندگانی از گروه‌های مختلف را برای اعزام ساماندهی کنیم که البته این موضوع نیز در شرایطی است که ظرفیت عراق برای ارائه خدمات به زائران مهیا شود.
رشیدیان در خصوص اعزام زائر به سوریه گفت: سوریه نسبت به کشور‌های دیگر در رابطه با ویروس کرونا، شرایط بهتری دارد، اما طبق مصوبه ستاد ملی کرونا قرار شد پروتکل‌هایی را میان وزارت بهداشت ایران و کشور سوریه، منعقد و در آن الزامات بهداشتی برای اعزام رعایت شود.
رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: شرایط سوریه برای پذیرش مسافر و زائر مساعدتر از عراق است./

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مرتبط:

فیش حج, پس گرفتن پول حج تمتع, پس گرفتن پول حج تمتع 99, پس گرفتن پول تمتع 99

حج تمتع سال 1399 رسما لغو شد

به گزارش سایت خرید و فروش فیشحج، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بیانیه‌ای مشترک در خصوص حج تمتع ۹۹ صادر کردند.

حج تمتع سال 1399 رسما لغو شد

متن کامل بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ» – ۹۷ آل عمران

به اطلاع ملت عزیز و مشتاقان زیارت بیت الله الحرام و حرم شریف نبوی و ائمه بقیع و زائرین ثبت نام شده حج تمتع سال ۱۳۹۹ می‌رساند که وزارت حج و عمره عربستان سعودی روز دوشنبه مورخ ۲/۴/۹۹، اعلام کرد که مناسک حج ۱۳۹۹ به‌ صورت محدود و داخلی و بدون پذیرش حجاج سایر کشور‌ها برگزار خواهد شد. از این‌رو، عملاً اعزام حجاج ایرانی و سایر کشور‌ها برای مناسک حج سال جاری به کشور عربستان منتفی شد.

همان‌گونه که در اطلاع رسانی‌های قبلی اعلام شد، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، پس از حج سال قبل، برنامه‌ریزی‌های لازم، تمهید و تمام مقدمات اعزام زائران، اعم از: امور پزشکی، آموزش و فرهنگی، اسکان، تغذیه و تدارکات، حمل و نقل و ... را مطابق سال‌های قبل انجام داده اند. افزون بر این، به سبب شیوع ویروس کرونا، نشست‌های تخصصی متعددی را برای تهیه دستورالعمل‌های بهداشتی جهت تمام مراحل اجرایی حج با متولیان و متخصصان امر بهداشت و درمان برگزار کرد که نتیجه آن تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی و اجرایی شد. همچنین، نمایندگی، ولی فقیه در امور حج با استفتاء از مراجع عظام تقلید، نظرشان را جهت انجام مناسک حج در شرایط اضطراری شیوع بحران کرونا در مواقف و مشاعر دریافت کردند.

با عنایت به اینکه حج یک فریضه الهی بوده و برابر آیه کریمه قرآن (حج ۲۵) که می‌فرماید: «سَواءً العاکِفُ فیهِ وَالبادِ» تمامی مسلمانان در آن سهیم و دخیل هستند؛ انتظار می‌رفت که دولت عربستان سعودی، در تعاملی شایسته، نقطه نظرات سایر کشور‌های مسلمان را جویا می‌شد و از هم‌اندیشی و همراهی آن‌ها برای حل این مشکل که در حال حاضر بر کل جهان سایه افکنده است بهره می‌گرفت.

در هر صورت با توجه به عدم امکان برگزاری حج برای زائران ایرانی، ضمن محفوظ ماندن نوبت و اولویت اعزام حجاج محترم ثبت نام شده، تمام برنامه‌ریزی‌های حج نیز به سال بعد موکول می‌شود و ان شاءالله در اطلاعیه‌های بعدی جزئیات بیشتری از آن اعلام خواهد شد./

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مرتبط:

فیش حج, لغو حج تمتع 99, خریدفروش تمتع 99, ملغی شدن حج تمتع 99, وضعیت حج تمتع سال 1399

داستان برگزاری حج تمتع 99 در یک تیرماه (۲۹ شوال) مشخص می شود

سایت فیشحج به نقل از وب سایت دیگر طبق روال هر سال تنها دو هفته به اعزام حجاج به عربستان مانده است، حجاجی که پس از سال‌ها انتظار برای این سفر باشکوه، برنامه ریزی کردند، اما این بار با وجود مهمان ناخوانده به نام ویروس کرونا وضعیت اعزام هایشان به تعلیق درآمده است و باتوجه به اینکه برگزاری حج ۹۹ همچنان در هاله‌ای از ابهام است، زائران ایرانی زیادی از بلاتکلیفی وضعیت اعزام‌ها گله‌مند هستند.

پیش از این تعدادی از کشور‌ها همچون کشور هندوستان، اندونزی و سنگاپور در کنار کشور‌هایی که به نوبت در حال انصراف برای حضور در حج ۹۹ هستند برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از شرکت در حج ۹۹ انصراف دادند، کشور ما نیز برای برگزاری احتمالی حج همچون سال‌های گذشته در حال برنامه ریزی است به نوعی که حجاج به صورت مجازی آموزش دیده اند و اکثر معاینات آن‌ها از سوی جمعیت هلال احمر انجام شده است.

همچنین دارو‌های مورد نیاز حجاج آماده شده و ایران منتظر پاسخ عربستان در خصوص برگزاری حج است تا دارو‌های مورد نیاز حجاج را به عربستان ارسال کند. پیش از این در طی جلسات متعددی که در کشور عربستان برای برگزاری حج برگزار شده بود کشور عربستان احتمال عدم برگزاری حج تمتع را به کشور‌های دیگر اعلام کرد.

این در حالی است که علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری که ماه گذشته برگزار شد اظهار کرد: با توجه به اینکه فرصت زیادی تا اعزام زائران باقی نمانده است، بر اساس تفاهم نامه حج، کار‌های اجرایی از جمله معاینات حجاج، طبق برنامه‌ای که تدوین شده درحال انجام است. اما این سفر به اعلام موضع رسمی عربستان بستگی دارد که در وضع موجود کشور میزبان باید شرایط لازم را مهیا کند.

وی با اشاره به اینکه حفظ کرامت و عزت زائران ایرانی در سرلوحه مذاکرات اعزام حجاج قرار داشته، افزود: عربستان محدودیت‌های حج آینده را مشخص نکرده و برگزاری حج منوط به اعلام موضع این کشور است.

داستان برگزاری حج تمتع 99 در یک تیرماه (۲۹ شوال) مشخص می شود

با این وجود که در ایران برنامه ریزی‌های برای حج ۹۹ شده است اکنون دولت عربستان اعلام کرده است که تا ۲۹ شوال (اول تیرماه) وضعیت حج را اعلام خواهد کرد که پیش بینی می‌شود با نزدیک بودن به اعزام حجاج و عدم برنامه ریزی اکثر کشور‌ها برای حج تمتع، امسال حج تمتع ۹۹ برگزار نخواهد شد، اما موضوعی که مورد توجه است این است که کشور عربستان با برگزاری حج و شرکت کشور‌های متعدد یک درآمد ۱۲ میلیارد دلاری دارد آیا این کشور این منبع درآمد را نادیده خواهد گرفت؟

همچنین با شیوع ویروس کرونا در عربستان به ویژه شهر جده، این شهر به ویژه اماکن متبرکه و مذهبی آن به طور ویژه در حال ضدعفونی است و با این وجود در‌های مسجدالحرام و خانه خدا به روی زائران بازگشایی نشده است.

با وجود ضدعفونی کردن اماکن متبرکه و مذهبی در کشور عربستان شاید با برنامه ریزی و انجام اقداماتی بتوان تصمیمات درستی گرفت تا حج ۹۹ برای میلیون‌ها زائر منتظر برگزار شود در همین خصوص بود که کشور عربستان در طی جلساتی که برگزار شده بود از کاهش حج تمتع به ۲۰ درصد خبر داد و پس از آن برنامه ریزی برای مدت زمان محدود تری در مقایسه با سال‌های گذشته را برای برگزاری حج ۹۹ مورد بررسی قرار داد تدوین برنامه‌های این چنینی بر عهده کشور عربستان است و اینکه آیا او با وجود ویروس کرونا تمایل به برگزاری حج ۹۹ دارد یا خیر؟ /

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مرتبط: فیش حج, احتمال لغو حج تمتع 99, احتمال برگزاری حج تمتع 99, کووید 19 حج تمتع, وضعیت خرید و فروش فیش حج تمتع 99

در جلسه شورایعالی حج تعیین تکلیف حج تمتع ۹۹

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه کمتر از یک ماه به برگزاری حج آینده باقیمانده اما همچنان موضع عربستان رسما اعلام نشده است، گفت: برای بررسی وضعیت حج پیش رو درخواست شده است که جلسه شورای عالی حج تشکیل شود. علیرضا رشیدیان در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد، اظهار کرد: در جلسه شورای عالی حج، احتمالات و سناریوهای مختلف درباره حج آینده مطرح خواهد شد.

در جلسه شورایعالی حج تعیین تکلیف حج تمتع ۹۹
وی با اشاره به اینکه امور اجرایی حج از جمله ثبت‌نام و معاینات زائران و سازماندهی کاروانها طبق روال گذشته پیگیری شده است، گفت: عربستان حتی اگر ظرف روزهای آینده اعلام کند برای پذیرش زائران مشکلی ندارد آمادگی برای اعزام حجاج به سرزمین وحی در داخل کشور وجود دارد.
در این جلسه، آقایان اکبر رضایی؛ سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت و دکتر سید علی مرعشی سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت از روند اقدامات صورت گرفته در حوزه‌های اجرایی و پزشکی حج گزارش دادند.
سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: با استفاده از کارشناسان خبره وزارت بهداشت دستورالعمل های بهداشتی برای بخش های مختلف تهیه شده است.
در ادامه این جلسه، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه به همت گروه فقه پژوهشکده حج و زیارت، در حضور اعضای استفتائات دفاتر مراجع عظام تقلید مسائل نو پدیده در حج با شرایط خاص در قالب 14 سوال استفتاء شده است ، گفت: این سوالات برای دفتر مقام معظم رهبری هم ارسال شده است تا زائران بتوانند از فتوا و نظرمرجع تقلید خود مطلع شوند.
وی تاکید کرد: در صورت اعلام رسمی موضع عربستان، مجموعه حج و زیارت با ستاد ملی مبارزه با کرونا، در موضوع حج آینده اقدام خواهد کرد.
در پایان این جلسه، محمد آزاد؛ سرپرست معاونت امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت شیوع کرونا در شهرهای زیارتی عراق و سوریه و پیگیریهای صورت گرفته برای تهیه پروتکلهای بهداشتی در حوزه اعزام زائران کشورمان و پذیرش زائران خارجی گزارش داد.
وی گفت: این پروتکل‌ها از طریق وزارت امور خارجه کشورمان در اختیارطرف های عراقی و سوری قرارخواهد گرفت تا در شرایط فروکش کردن کرونا با موافقت طرفهای مقابل اعزام زائران مجددا از سرگرفته شود.
بر پایه این گزارش، درآغاز این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به دلاورمردی‌ها و خدمات حضرت حمزه در کنار پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و سالگرد وفات حضرت عبدالعظم حسنی (ع) را تسلیت گفت؛ حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان داستان دو غزوه احد و حمراء الاسد تصریح کرد: جنگ احد به مسلمانان آموخت که نتیجه اطاعت از رهبری موفقیت و پیروزی و سرپیچی از او شکست است.
وی تاکید کرد: در سالهای پس از پیروزی انقلاب بارها شاهد بودیم در حالیکه دشمن توهم حمله را تشدید می کرد یاران امام امت و مقام معظم رهبری یکپارچه به صحنه آمدند و با تاسی از یاران پیامبر در غزوه حمره الاسد، در مقابل فشارها می‌ایستادند و دشمن را از تصمیم توطئه علیه ایران اسلامی پشیمان می‌کردند.

منبع : تسنیم

 

انصراف زائران تایلندی از مراسم حج سال 1399 - حج تمتع 2020

فيشحج : بخش عمده‌ای از افرادی که امسال در کشور تایلند برای سفر به عربستان سعودی و ادای فریضه حج ثبت نام کرده بودند به دلیل شیوع ویروس کرونا انصراف دادند.
به گزارش سايت فيش حج به نقل لز شبکه خبری پی‌بی‌اس تایلند، وزارت امور ادیان تایلند که مسئول برگزاری سفر حج مسلمانان این کشور است اعلام کرد از مجموع هشت‌هزار نفری که امسال برای عزیمت به این سفر ثبت نام کرده بودند، ۵۷۰۰ نفر به‌دلیل شیوع کرونا تصمیم گرفتند سفر خود را به سال بعد موکول کنند و ۱۰۰۰ نفر دیگر نیز به‌صورت کامل سفر خود را منتفی کرده‌اند.
بر این اساس، تنها ۱۳۰۰ نفر آمادگی خود را برای اعزام و برگزاری مناسک حج اعلام کرده‌اند که در صورت برگزاری حج امسال، این ۱۶۰۰ نفر باید قوانین و مقررات بهداشتی اعلام‌شده از سوی دولت تایلند را رعایت کنند.
پیش‌تر کشورهای اندونزی و هند که هر ساله بیشترین تعداد زائران را به مراسم حج اعزام می‌کنند به صورت رسمی از حضور نداشتن در حج ۲۰۲۰ خبر داده‌ بودند. این در حالی است که عربستان سعودی به عنوان متولی برگزاری حج هنوز موضع خود را درباره برگزار شدن و یا نشدن این مراسم مذهبی در سایه بحران جهانی شیوع ویروس کرونا اعلام نکرده است.

انصراف زائران تایلندی از مراسم حج سال 1399 - حج تمتع 2020

منبع : ایسنا

 

 

کلمات کليدی:

فیش حج, وضعیت حج تمتع 99, تمتع, عمره, خرید و فروش حج تمتع 99, آخرین اخبار حج تمتع, اخبار حج تمتع در تایلند, اخبار تمتع تایلند, اخبار حج تمتع 99 سایر کشورها, اعزام حج تمتع 99, وضعیت معلق حج تمتع 99, وضعیت تمتع سال آینده, کرونا حج تمتع 99, شیوع کرونا در حج تمتع 99, شرایط اعزام حج تمتع 99, شرایط انصراف حج تمتع, شرایط انصراف تمتع, حج تمتع 99 چی میشه؟

فیش حج از کجا شکل گرفت؟

فیش حج در اصل سندی است که بانک به نمایندگی از سازمان حج و زیارت در اختیار فرد متقاضی سفر حج قرار می دهد. البته برای دریافت فیش لازم است حتما در یکی از بانک های ملی و ملت اقدام به ثبت نام برای سفر حج نموده، و مبلغی را به عنوان ودیعه نزد بانک قرار دهید. سفر حج سالیان سال است که در میان مردم مسلمان ایران و جهان شایع بوده است. اما چند دهه است که افراد به شکل فوق العاده زیادی تمایل به زیارت خانه خدا یافته اند. به صورتی که نه تنها برای مناسک حج تمتع در ماه ذی الحجه، بلکه برای زیارت به صورت حج عمره در دیگر ایام سال نیز اقدام می نمایند. از این رو سازمان حج مسئله فیش حج را برای افرادی که متقاضی سفر به خانه خدا هستند، مطرح نمود. 

فیش حج از کجا شکل گرفت

باید بگوییم در اصل فیش حج نوعی سند به شمار می رود که برای ثبت نام حج از آن استفاده می شود. یعنی فرد با پرداخت مبلغی به بانک عامل، برای تشرف به حج، سندی از ایشان دریافت می نماید، که دال بر پرداخت بخشی از هزینه سفر حج ایشان بوده است. این فیش حجی که از سوی بانک به عنوان سند در اختیار فرد متقاضی سفر حج قرار می گیرد، در اصل به نمایندگی از سوی سازمان حج و زیارت به ایشان تعلق گرفته است. پس می توانیم در مورد سند قانونی بودن فیش حج اطمینان حاصل نماییم. اگر به سراغ فقه روید، می توانید احکام پرداخت فیش حج را در فقه فتوایی بسیاری از علما مطالعه نمایید. با این فیش واریزی بانک، شما می توانید مدعی ثبت نام در حج عمره یا تمتع شوید. 

آیا لازم است برای سفر حج فیش حج دریافت نماییم؟

بسیاری از افراد همیشه با این مسئله درگیر هستند که آیا دریافت فیش برای آنها لازم و ضروری است؟ بدون شک دریافت واریزی حج می تواند روند آغاز سفر را برای بسیاری از مشتاقان زیارت خانه خدا آسان نماید. می دانیم که به علت تقاضای بالای مردم کشور برای سفر حج، محدودیت هایی برای مسافران به وجود آمده است. یعنی هر کشوری سهمیه خاص خود را برای اعزام حجاج به مکه و مدینه دارد. که البته این سهمیه بسته به تعداد مسلمانانی که در آن کشور سکونت دارند ایجاد می شود. که این سهمیه برای حج تمتع و عمره ایران نیز دارای محدودیت خاصی می باشد. از این رو افرادی که تمایل زیادی برای سفر به مکه و مدینه دارند، با مراجعه به بانک ملی و ملت، اقدام به ثبت نام برای سفر نموده و فیش حج از بانک دریافت می کنند. افراد زیادی نیز ممکن است در سالیان گذشته اقدام به خرید فیش نموده باشند. اما به دلایل مختلفی در زمانی که قادر به انجام سفر هستند، از سفر حج منصرف می شوند. حال ممکن است برای چندمین بار اقدام به ثبت نام و دریافت فیش حج نموده باشند، یا درگیر بیماری و کهولت سن شده باشند و … . این دسته از افراد می توانند فیش خود را به دیگری انتقال دهند. یا این که در زمان اعلام سازمان حج و زیارت مبنی بر آزاد بودن نقل و انتقال فیش حج به غیر، آن را به افراد دیگری غیر از افراد درجه یک خانواده خود واگذار نمایند. به این طریق فرصت سفر حج خود را به فرد دیگری خواهند داد. 

آیا لازم است برای سفر حج فیش حج دریافت نماییم؟

آیا دریافت فیش تنها برای حج تمتع لازم است؟

یکی دیگر از مسائلی که بسیاری از مسلمانان در مورد فیش حج نمی دانند، این است که می توانند فیش را هم برای سفر حج تمتع، و هم برای سفر حج عمره دریافت نمایید. یعنی هیچ تفاوتی در دریافت فیش برای سفر به مکه و مدینه وجود ندارد. تنها کافیست مبلغی را به عنوان ودیعه در نزد بانک سپرده گذاری نموده و به نمایندگی از سازمان حج و زیارت از بانک فیش حج دریافت کنید. که این فیش نشانگر آن است که فرد در لیست متقاضیان سفر حج قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که تنها تفاوت فیش دریافتی از حج عمره یا تمتع، در میزان مبلغ ودیعه است. زیرا حج تمتع به دلیل ظرفیت محدود تری که دارد و تنها یک بار در سال انجام می شود، هزینه بیشتری را نیز برای مسافر در بر خواهد داشت. پس افرادی که اقدام به دریافت قبض سپرده گذاری تمتع می نمایند، باید مبلغ بیشتری را به عنوان ودیعه در بانک مزبور سپرده گذاری نمایند.

قیمت فیش دریافتی برای سفر حج چقدر است؟

همیشه کسب اطلاع در مورد قیمت سفر حج برای مردم مسلمان دنیا مهم بوده است. از این رو افرادی که به بانک مراجعه می نمایند برای خرید فیش حج، اولین سوالی که از فروشنده یا متصدی بانک می پرسند، قیمت فیش خریداری برای سفر حج است. بدون تردید قیمت خرید و فروش فیش حج بسته به نوع عمره یا تمتع بودن آن متفاوت خواهد بود. اما مسئله مهمی که باید در مورد فیش بدانیم این است که قیمت دلار و حتی سود سپرده نیز بر روی آن تاثیر گذار خواهد بود. بسیاری از افراد از سالهای دور اقدام به دریافت فیش نموده اند. اما زمانی که موعد اعزام آنها فرا می رسد و به سازمان حج و زیارت مراجعه می کنند، متوجه می شوند که باید باز هم مبلغی را برای آغاز سفر حج پرداخت کنند. این مسئله زمانی رخ می دهد که قیمت دلار در کشور متغیر بوده باشد. یعنی از زمان خرید فیش حج  تا زمان اعزام، قیمت دلار افزایش یافته باشد. البته تمام سالهایی که افراد برای سفر حج ثبت نام نموده اند و ودیعه ای را در بانک سپرده گذاری کرده اند، با احتساب سود بانکی آن خواهد بود. پس اگر امروز قصد سفر حج نموده اید، بهتر است همین امروز اقدام به ثبت نام و دریافت فیش حج نمایید. زیرا ممکن است دلار 14000 تومانی امروز در چند سال آینده به دو برابر افزایش یابد.

قیمت فیش دریافتی برای سفر حج چقدر است؟

آیا خمس به سپرده حج تعلق می گیرد؟

اگر بخواهیم از نظر فقهی مسئله تعلق گیری خمس را به سپرده حج بررسی نماییم، باید بگوییم در صورتی که سال خمسی بر مبلغ پرداختی بابت حج و دریافت فیش حج نگذشته باشد، یعنی فرد در همان سالی که اقدام به ثبت نام نموده است به خانه خدا مشرف شود، نیازی به پرداخت خمس نخواهد داشت. اما در صورتی که یک سال یا چند سال از زمان خرید و ثبت نام فیش حج سپری شده باشد، در مورد مسئله پرداخت خمس میان فقها اختلاف وجود دارد. از این رو بهتر است زمان خرید فیش خود را محاسبه نموده و از آن سال تاكنون خمس ودیعه حج خود را بپردازید. البته بستگی به نظر فقیه و مرجع تقلید خود دارید.

 

کلمات مرتبط:

فیش حج, خرید فیش حج, فروش فیش حج, نقل و انتقال فیش حج

زمان اعزام حج تمتع 99 اعلام شد طبق برنامه ریزی سازمان حج و زیارت

سایت فیش حج ، اکبر رضایی درباره برنامه‌ریزی برای حج تمتع ۹۹ گفت: در شرایط کنونی با توجه به بحران کرونا در کشورهای مختلف دنیا و حساسیت‌های موجود ما نیز پیرو تاکیدات رئیس سازمان حج و زیارت برنامه ریزی ها را بر مبنای معیارهای دقیق علمی و رعایت شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی و پروتکل‌های تدوین شده مربوطه انجام می‌دهیم. وی افزود: برنامه‌ریزی های حج 99 مطابق زمان بندی قبلی در حال انجام است و با توجه به اینکه برنامه‌های حج زمان بر می باشد کار به روال عادی انجام و تدارکات لازم صورت می گیرد تا وضعیت مشخص شود.
سرپرست معاونت حج وعمره سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌های سازمان حج و زیارت بر پایه حفظ سلامت، عزت، کرامت و امنیت حجاج است، گفت: با توجه به شرایط کنونی برای حج 99 با توجه به شرایط مختلف برنامه ریزی هاو پیش‌بینی‌ های لازم صورت گرفته است.

تکمیل بیش از 72 درصد ظرفیت کاروان ها

رضایی در ادامه در زمینه ثبت نام از متقاضیان حج 99 هم گفت : تا کنون بیش از 72 درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع تکمیل شده و نام‌نویسی از متقاضیان طبق اطلاعیه‌های اخیر سازمان ادامه دارد. رضایی اضافه کرد: نام‌نویسی از اولویتهای دارای قبوض ودیعه‌گذاری تا پایان خرداد ماه سال 86 در حال انجام است و همه متقاضیان باید برای ثبت‌نام در یکی ازکاروان‌های دارای ظرفیت خالی به سامانه https://reserve.haj.ir مراجعه و نسبت به نام‌نویسی اقدام کنند.
به گفته وی، بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال 87 هزار و 550 زائر و عوامل اجرایی (اعم ازکادر پزشکی، خدمات، نیروهای ستادی و اجرایی، امور کنسولی، حمل و نقل و غیره ) به عربستان اعزام می شوند که نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

پیشی گرفتن بانوان در نام نویسی حج 99

رضایی در ادامه گفت: از میان ثبت نام شدگان تاکنون، 53 درصد بانوان و 47 درصد آقایان هستند.

ششم تیرماه آغاز اعزام ها در صورت عادی بودن شرایط

سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره تاریخ اعزام ها و بازگشت زائران نیز اظهار کرد: در صورت عادی بودن شرایط، نخستین کاروان زائران حج 99، ششم تیر ماه امسال راهی سرزمین وحی شده که نخست در مدینه منوره اسکان می‌یابند؛ زمان بازگشت نخستین کاروان نیز 15 مرداد ماه خواهد بود.
وی با ابراز امیدواری از اینکه شیوع بیماری کرونا کاهش یابد و حج تمتع انجام پذیرد، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم در حوزه‌های مختلف حمل و نقل، مسکن، تغذیه و … متناسب با شرایط پیش بینی شده است؛ بنابر تمهیدات اندیشیده شده زائران ایرانی از 19 ایستگاه پروازی و توسط ناوگان هوایی کشورمان به عربستان سفر می‌کنند.
رضایی توضیح داد: حدود نیمی از کاروان‌ها مدینه قبل و نیمی مدینه بعد خواهند بود؛ مدت زمان حضور زائران در مدینه منوره 5 شب و 6 روز برنامه ریزی شده است.

آغاز معاینات پزشکی زائران در نیمه اول اردیبهشت ماه

وی همچنین درباره معاینات پزشکی و تایید استطاعت جسمی زائران هم گفت : یکی از شرایط وجوب حج استطاعت جسمی است بنابراین معاینات پزشکی نیز همانند سال‌های قبل با دقت انجام می‌گیرد و با توجه به شرایط مربوط به شیوع کرونا، این معاینات در نیمه اول اردیبهشت با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت توسط کادر پزشکی به انجام می رسد.

آموزش زائران به صورت غیر حضوری و حضوری

رضایی درباره موضوع آموزش زائران نیز اظهار کرد: براساس هماهنگی به عمل آمده با حوزه فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری مقرر شده که آموزش‌ها به دو شیوه غیرحضوری و حضوری انجام شود؛ پس از انجام معاینات پزشکی، فرآیند آموزش غیرحضوری آغاز و بعد از آن هم آموزش حضوری در صورت مهیا شدن شرایط، صورت می‌گیرد.

در صورت تعطیلی حج 99، اولویت اعزام سال آینده با حفظ کنندگان ثبت نام است

وی همچنین درباره احتمال تعطیلی حج تمتع امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا گفت: در این صورت، اولویت اعزام سال آینده با زائرانی خواهد بود که وضعیت ثبت‌نام فعلی خود را حفظ کرده باشند که در این صورت در بخش هزینه‌های ارزی نیز هیچگونه افزایش قیمتی شامل آنان نخواهد شد.
رضایی در پاسخ به پرسشی درخصوص افرادی که انصراف می دهند، گفت: در صورت انصراف وجوه متقاضیان عودت داده می شود اما برای جلوگیری از اختلال در برنامه ها به ناچار نسبت به جایگزینی افراد انصرافی اقدام می گردد و بدیهی است که اولویت اعزام در صورت تعطیلی حج 99 ، در حج سال آینده با کسانی است که ثبت نام خود را حفظ کرده اند. وی افزود: به طور طبیعی اولویتی برای اعزام افراد انصرافی نداریم و فقط افرادی که ثبت نام کرده‌اند در اولویت حج تمتع قرار دارند .
سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در صورت لغو حج امسال، برای اعزام‌های سال آینده، افزایش هزینه ارزی نخواهیم داشت، گفت: اعزام‌ها با نرخ ارزی امروز محاسبه می‌شوند که البته بخش اندکی از هزینه‌ها مربوط به افزایش هزینه‌های ریالی داخل ایران است که قابل توجه نیست.

زمان اعزام حج تمتع 99 اعلام شد طبق برنامه ریزی سازمان حج و زیارت

قیمت کاروانهای حج تمتع 99

سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: حداقل هزینه اعزام ۳۳ میلیون تومان و حداکثر ۴۱ میلیون تومان است که البته با توجه به برنامه ریزی های انجام شده این مبالغ نیز در دو مرحله از زائران دریافت می شود.
رضایی، حج را برای جهان اسلام مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: به همین دلیل باید هم اهمیت حج و هم سلامت حجاج در اعزام‌ها در نظر گرفته شود و در صورت عادی بودن شرایط تمامی اعزام های حجاج ایرانی در رفت و بازگشت با رعایت موارد و الزامات بهداشتی خواهد بود./

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت

 

کلمات مرتبط:

فیش حج, فیش حج 99, قیمت کاروانهای حج تمتع 99, قیمت کاروان حج تمتع 99, خرید و فروش فیش حج, خریدوفروش فیش حج, قیمت فیش حج تمتع 99

 

برای اعزام زائران به عتبات عراق وسوریه بعد از اپیدمی کرونا برنامه ریزی شد

سایت فیش حج به نقل روابط عمومی سازمان حج و زیارت ؛ علی رضا رشیدیان افزود : در این راستا پروتکل هایی را با همکاری وزارت بهداشت ودرمان و نیز هلال احمر آماده و از طریق وزارت امور خارجه برای اعلام ، اطلاع و اقدام طرف های مقابل یعنی عراق و سوریه ارسال کرده ایم.

برای اعزام زائران به عتبات عراق وسوریه بعد از اپیدمی کرونا برنامه ریزی شد
وی عنوان کرد : در قالب این پروتکل ها مسافران از نظر سلامتی غربالگری شده و در صورت داشتن شرایط لازم ، کارت صحت و سلامت دریافت می کنند. وی با تاکید بر اینکه معیارهای غربالگری و ارزیابی سلامت زائران بر اساس شاخص های سازمان بهداشت جهانی در موضوع بیماری های واگیردار می باشد، گفت : علاوه بر آن دستور العملی نیز برای فرآیند خدمات دهی به زائران مان در بعد داخلی دیده شده که در صورت فراهم شدن زمینه اعزام زائران و بهبود شرایط اپیدمی این ویروس به منظور حفظ سلامت مسافران و زائران از ابعاد مختلف در طول این سفر برنامه ریزی هایی شده است که همه مراحل از زمان ورود زائران به سیستم ، انجام معاینات لازم ، لحاظ اقدامات ضروری برای حین اعزام ، حتی توجه جدی به مباحث حمل و نقل ، اقامت ، تغذیه ، تدارکات و نیز زیارت آنان را در بر می گیرد./

 

کلمات کلیدی مرتبط:

فیش حج, ثبت نام عتبات, ثبت نام عتبات عراق, ثبت نام عتبات سوریه

اعزام حج تمتع 99 در هاله ابهام کووید 19

سایت فیش حج، هنوز چند ماهی تا برگزاری حج ۹۹ باقیمانده که کار ثبت نام از حجاجی که سال‌ها چشم انتظار رسیدن نوبت اعزام شان بوده‌اند از اسفندماه گذشته آغاز شده، آن هم در شرایطی که نه تنها کشور ما بلکه ۲۰۰ کشور دنیا این روز‌ها عرصه جولان ویروس کرونا و شیوع بیماری کووید ۱۹ است.
در این وضعیت برگزاری حج ۹۹ در هاله‌ای از ابهام است و برای بسیاری از آرزومندان در نوبت حج امسال این سئوال اساسی ایجاد شده که چه کنند؛ دست نگه دارند یا ثبت نام کنند، آنانی که ثبت نام کرده اند چه می‌شوند؟
در این رابطه علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده و می‌گوید: امیدواریم تا شروع فصل گرما اپیدمی بیماری کووید ۱۹ کاهش یابد، اما در عین حال خود را برای شرایط و سناریو‌های مختلف آماده کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه بر اساس تفاهمی که با عربستان امضا کردیم در سال جاری ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر اعم از زائر و کارگزار از جمهوری اسلامی ایران به سفر حج اعزام می‌شوند و در این رابطه تمام اقدامات مربوط به عقد قرارداد‌های مسکن، تغذیه، تدارکات و نیز مباحث مرتبط با بهداشت، بیمه و ناوگان حمل و نقلی حجاج انجام و قرارداد‌های آن منعقد شده است.

اعزام حج تمتع 99 در هاله ابهام کووید 19
اعزام زائران در صورت برگزاری حج با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی
وی تصریح کرد: در صورتی که بحران کرونا خاتمه یابد و تصمیم بر برگزاری حج و اعزام تمامی سهمیه توافقی زائران باشد؛ علاوه بر رعایت شرایط مختلف فنی و عملیاتی، موضوع را به صورت علمی و کارشناسی بررسی کرده و ضمن انجام معاینات و ارزیابی شرایط استطاعت جسمی افراد، اعزام زائران انجام می‌شود.
وی گفت: در این راستا تعاملات با وزارت حج عربستان ادامه دارد و سازمان هم پروتکل‌های سلامت حجاج از مرحله معاینات، اعزام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات و اعمال مناسک حج را با توجه به اپیدمی ویروس کرونا تهیه و تدوین کرده است.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در بین کشور‌های اسلامی و همکار در برگزاری حج، یکی از پیشروترین کشور‌ها در امر حفظ سلامت حجاج است و سالیان دراز با سازماندهی قوی کادر بهداشت و درمان و در اختیار داشتن درمانگاه‌ها و بیمارستان تخصصی و ایجاد شبکه بهداشتی-درمانی که از بدو شکل‌گیری کاروان‌ها تا بازگشت از این سفر معنوی همراه حجاج است، تجربه و دانش گرانقدری اندوخته است.
وی عنوان کرد: ایران در سایه این تجربه، دانش و توان علاوه بر الگوسازی در عملیات حج برای سایر کشور‌ها؛ همکاری خوبی هم با وزارتخانه‌های بهداشت و حج عربستان دارد.
رشیدیان افزود: قوانین و دستورالعمل‌های بهداشتی، معاینات قبل از اعزام، کنترل و رسیدگی به وضعیت سلامت بیماران و افراد پر خطر در طول عملیات حج در شبکه بسته و منحصر به ایرانیان باعث شده سلامت حجاج تأمین شده و رضایتمندی قابل قبولی هم ایجاد شود.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی هم با توجه به همه حساسیت‌ها و معیار‌های دقیق علمی و نیز رعایت شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی و وزارتخانه‌های بهداشت و درمان هر دو کشور نسبت به تدبیر شرایط و پیش بینی‌ها متناسب با آن اقدام می‌کنیم.
افراد پر خطر در صورت تداوم بحران کرونا اعزام نمی‌شوند
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در پاسخ به این سئوال که ممکن است در صورت تداوم بحران کرونا و عدم آمادگی و توانمندی عربستان برای مهیا ساختن شرایط مناسب حضور تمامی حجاج کشور‌های اسلامی؛ نسبت به محدودسازی سهمیه‌ها اقدام کند، گفت: در این صورت بر مبنای برنامه ریزی‌های انجام شده افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات سنی هستند امسال به این سفر معنوی فرستاده نمی‌شوند و اعزام شان به سال بعد موکول می‌شود.
تمام ثبت نامی‌ها در صورت عدم برگزاری حج، سال بعد اعزام می‌شوند
وی در این زمینه که اگر عربستان تصمیم به عدم برگزاری حج بگیرد تکلیف ثبت نامی‌های امسال از حیث اولویت اعزام و سپرده هایشان چه می‌شود، گفت: در این شرایط به طور قطع اولویت اعزام در سال بعد با زائرانی است که هم اکنون ثبت نام کرده و فرآیند ثبت نامشان تکمیل شده است.
رشیدیان تصریح کرد: از نهم اسفندماه تا کنون حدود ۵۱ هزار نفر از طریق سامانه رزرو اینترنتی ثبت نام کرده اند که در حال حاضر از این تعداد ۴۹ هزار و ۵۹۶ نفر ثبت نامشان قطعی و نهایی شده است.
وی با بیان اینکه فرآیند ثبت نام همچنان ادامه دارد، افزود: ارز مورد نیاز حج امسال نیز بر اساس مصوبه دولت با نرخ مصوب تامین شده است که بر اساس ثبت نام قطعی زائران این منابع به حساب‌های سازمان حج و زیارت در عربستان منتقل و قرارداد‌های مربوط به مسکن و حمل و نقل درون و برون شهری، تغذیه و تدارکات و ... زائران منعقد می‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین در قرارداد با طرف‌های خدمات دهنده عربستانی، بندی با عنوان شرایط فوق العاده و اضطراری دیده شده که در صورت عدم برگزاری حج، قرارداد مربوط به خدمات به سال بعد منتقل شده و از این ناحیه ضرری متوجه زائران ما نمی‌شود.
وی در تشریح این موضوع گفت: به عبارتی در صورت عدم برگزاری حج امسال، سازمان حج و زیارت بجای سرمایه گذاری ریالی به نیابت از این زائرین قرارداد‌های مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان منعقد کرده و این خدمات در سال بعد برمبنای قرارداد‌های امسال به زائران ما ارائه می‌شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هر گونه افزایشی در نرخ‌ها متوجه هزینه‌های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه عدم تغییر هزینه ارزی صرفاً در صورت عدم برگزاری حج در سال جاری و موکول شدن قرارداد‌ها به سال آینده است، افزود: فقط درصد اندکی از هزینه‌های حجاج همانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزشی ممکن است در سال آتی تغییر کند، اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت نامی امسال در این صورت ثابت خواهد بود و مشمول افزایش‌ها نمی‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه برای آن دسته از افرادی که ثبت نام کرده‌اند و در صورت عدم برگزاری حج قصد انصراف داشته باشند، گفت: این افراد می‌توانند انصراف دهند و زائران اولویت‌های بعدی فراخوان و ثبت نام شده و جایگزین آن‌ها می‌شوند.
به گفته وی، در واقع تمامی زائران ثبت نامی امسال در صورت عدم برگزاری حج ۹۹ در سال بعد اعزام می‌شوند و در صورتی ثبت نام جدید انجام می‌شود که سهمیه کشورمان بیش از افراد ثبت نامی باشد، ضمن آن که هزینه سفر حج ثبت نامی‌های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و اخذ می‌شود./

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

کلمات کلیدی مرتبط:

فیش حج, فیش حج 99, وضعیت اعزام تمتع 99, وضعیت تمتع 99, کووید 19, کووید 19 حج تمتع, کرونا حج تمتع 99, وضعیت کرونا در تمتع

جلسات آموزشی غیرحضوری زائران حج تمتع سال 99

سایت فیشحج : سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه آموزش کاروان‌های حج تمتع از ۱۵ فروردین‌ماه آغاز می‌شود، گفت: با توجه به شیوع کرونا در کشور و لزوم عدم خروج از منازل، سعی داریم آموزش‌های حج را به صورت غیرحضوری برگزار کنیم. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری سایت فیش حج، نام‌نویسی حج تمتع سال ۹۹ از نهم اسفندماه از طریق سامانه رزرو سازمان حج و زیارت آغاز شد که در مرحله نخست دارندگان فیش حج تمتع تا پایان فروردین ۸۶ در اولویت نام‌نویسی برای تشرف به حج تمتع بودند و از ۲۱ اسفندماه نیز دارندگان فیش‌های حج تمتع تا نیمه اردیبشهت ۸۶ به عنوان زائران ذخیره امکان نام‌نویسی داشتند که تا پایان سال گذشته حدود ۵۰ هزار زائر اقدام به نام‌نویسی برای تشرف به حج تمتع سال ۹۹ کردند.
همچنین با توجه به اهمیت جلوگیری از شیوع کرونا، سازمان حج و زیارت پرداخت هزینه حج تمتع را به صورت غیرحضوری برنامه‌ریزی و مهلت ۷۲ ساعته برای ثبت‌نام قطعی و تحویل گذرنامه به مدیر کاروان‌ها را لغو کرد، به طوری که مقرر شد مدیران کاروان‌ها در زمان تعیین شده به زائران زمان تحویل مدارک را اعلام کنند تا از تجمع خودداری شود.
همچنین در جلسه نشست شورای مدیران بعثه مقام معظم رهبری حجت‌الاسلام سیدحسین رکن آبادی، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری اعلام کرد: آموزش زائران کاروان‌های حج تمتع از ۱۵ فروردین ماه آغاز خواهد شد.
پس از اعلام مسؤولان بعثه مقام معظم رهبری درباره برگزاری آموزش‌های زائران کاروان‌های حج تمتع، شیوع ویروس کرونا در بین زائران خانه خدا موجب نگرانی برخی از خانواده‌ها شد.

جلسات آموزشی غیرحضوری زائران حج تمتع سال 99
بر همین اساس، اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری سایت فیش حج با اشاره به برنامه‌ریزی برای برپایی حج تمتع سال ۹۹، اظهار داشت: تاکنون بسیاری از ظرفیت کاروان‌های حج تمتع امسال تکمیل شده و حدود ۳۰ درصد ظرفیت‌ها باقی مانده است.
وی با بیان اینکه در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان‌ها از نیمه فروردین‌ماه اولویت‌های دیگری برای اعزام به حج تمتع اعلام می‌شود، گفت: آموزش کاروان‌های حج تمتع از ۱۵ فروردین‌ماه آغاز می‌شود که البته با توجه به شیوع کرونا در کشور و لزوم عدم خروج از منازل، سعی داریم آموزش‌های حج را به صورت غیرحضوری برگزار کنیم.
رضایی با اشاره به اینکه در صورت مهار نشدن کرونا تا روزهای آینده به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس جلسات آموزشی زائران خانه خدا به صورت غیرحضوری یا از طریق رسانه ملی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورتی که شرایط برای برگزاری جلسات حضوری مهیا نباشد، آمادگی داریم که این جلسات برای زائران از صداوسیما آموزش داده شود.
به گزارش سایت فیش حج، امسال ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی به حج تمتع مشرف می‌شوند که البته اعزام زائران به حج تمتع برخلاف برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی برقرار است و طرف سعودی با وجود تعطیلی عمره، درباره حج تمتع تصمیم جدید اتخاذ نکرده است./

منبع : سایت فارس

 

کلمات کلیدی مرتبط:

فیش حج, فیشحج, آموزش غیرحضوری تمتع, آموزش مناسک تمتع 99, تمتع سال 99, اخبار حج تمتع 99, آموزش تمتع, سایت آموزش مناسک تمتع

ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 به 63 درصد رسید

به گزارش فیش حج ، آخرین جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در سال ۹۸ امروز به ریاست حجت الاسلام والسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.
در این جلسه آقای اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت اعلام کرد: فرآیند ثبت نام از اولویت‌های ذخیره نیز از روز چهارشنبه، ۲۱ اسفند ۹۸ فعال شده و تاکنون بیش از ۴۹ هزار نفر از دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ با مراجعه به سامانه https://reserve.haj.ir نام نویسی و کاروان خود را انتخاب کرده اند.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشورتصریح کرد: سازمان حج و زیارت تسهیلات مناسبی را برای عدم مراجعه حضوری زائران به بانک‌ها جهت واریز قسط اول ثبت نام حج و ارائه مدارک به مدیران کاروان‌ها در کارگزاری ها فراهم کرده است.

ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 به 63 درصد تکمیل شد
سرپرست حجاج ایرانی نیزبا تقدیر از اقدامات صورت گرفته برای تسهیل درثبت نام زائران تاکید کرد: به نحوی برنامه ریزی شود که شیوع کرونا درفراهم کردن مقدمات اجرایی سفر حجاج ایرانی خللی ایجاد نکند.
در این جلسه علی رضا رشیدیان همدلی و همیاری مجموعه سازمان حج وزیارت و بعثه مقام معظم رهبری را عامل ارائه خدمات بهتربه زائران حج وعتبات عالیات دانست و مشکلاتی را که شیوع ویروس کرونا دراین حوزه ایجاد کرده است، برشمرد.
رئیس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه وضعیت کنونی فعالیت دفاتر زیارتی را نیز تحت تاثیرقرار داده است، افزود: در تلاش هستیم تا این دفاتر هم از مساعدت‌ها و معافیت‌هایی که دولت برای برخی از کسب و کارها در نظر گرفته است؛ بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: همکاران سازمان حج در تلاش اند مقدمات سفرحج آینده فراهم شود و در حوزه عتبات نیز با حضور مسئولان این حوزه ضمن بررسی مشکلات، برنامه ریزی برای ارائه خدمات بهتر در دستور کار قرار دارد.
این جلسه با توضیحات حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری درخصوص برنامه‌های موردنظر این حوزه در حج ۹۹ و استفاده هرچه بیشتر زائران از برنامه‌های فرهنگی ادامه یافت و وی ازپیشنهادهای ارائه شده در زمینه برگزاری دعای کمیل و حضور گسترده‌تر زائران ایرانی در نمازجماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی و دیگر مساجد مکه گزارش داد.
نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت نیز تاکید کرد که برگزاری دعای کمیل در بین الحرمین مدینه ازمطالبات اصلی زائران ایرانی است و مسئولان حج و زیارت همواره در مذاکرات حج از کشور میزبان خواسته اند به وعده خود در خصوص برگزاری دعای روح بخش کمیل در جوار حرم نبوی و جنت البقیع با بهبود یافتن اوضاع امنیتی عمل کند.
در پایان این جلسه رئیس سازمان حج و زیارت از افزایش هتل‌های خود پخت در مکه و ایجاد ۱۳ کاروان زوجی برای زائران ۹ استان کشور در حج آینده خبر داد و سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج افزود: هماهنگی با طرف سعودی و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) برای هرچه بهتر برگزارشدن عملیات انتقال و بازگشت حجاج ایرانی در حال انجام است./

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

کلمات کلیدی :

فیش حج, خریدفروش فیش حج, خریدفروش حج 99, فیش حج 1399, قیمت فیش حج 99, اخبار تمتع, اخبار تمتع 99

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.