جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

اخبار حج و فیش حج

رئیس ستاد مدینه حج از اعزام ۱۴ کاروان از مدینه به مکرمه خبر داد

سایت فیشحج: محمد جواد دانشیار رئیس ستاد مدینه گفت: خوشبختانه تا پایان روز یکشنبه (۷ خرداد) ۶۸ کاروان زائران ایرانی با ۴۸ پرواز به سلامت به مدینه منوره مشرف شدند و تعداد زائران به ۹ هزار و ۷۸۰ نفر رسید. وی با اشاره به اینکه زائران برای سومین روز به زیارت دوره پرداختند، اظهار کرد: زائران به زیارت حضرت حمزه سیدالشهداء در احد، مسجد ذوقبلیتن، مساجد سبعه و مسجد قبا می‌پردازند و نیمی از روز خود را به دیدن اماکن مقدسه اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: از روز گذشته و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۱۴ کاروان به زیارت روضه شریفه در مسجدالنبی مشرف شدند. از امروز دوشنبه هم که روز ششم اقامت نخستین گروه‌های اعزامی زائران ایرانی در مدینه منوره است بعد از نماز عصر حجاج در هتل‌ها آماده برگزاری مراسم وداع می‌شوند و به سمت مسجد شجره حرکت کرده و بعد از نماز مغرب و عشا عازم مکه مکرمه خواهند شد. رئیس ستاد مدینه، با اشاره به اینکه امروز نخستین کاروان‌های ایرانی توفیق تشرف به مکه مکرمه را پیدا خواهند کرد، تصریح کرد: امسال ایران برای تامین مسکن حجاج در مدینه منوره ۱۸ هتل دراختیار دارد که ۸ هتل در منطقه مرکزی جنوبی و ۱۰ هتل در منطقه مرکزی غربی قرار دارد و می‌توان گفت محل اقامت زائران ایرانی جزو بهترین هتل‌ها است.

رئیس ستاد مدینه حج از اعزام ۱۴ کاروان از مدینه به مکرمه خبر داد

وی ادامه داد: بازدید مدام توسط نیرو‌های نظارت و بازرسی بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و بازرسی کل کشور به عمل می‌آید و تلاش همه عزیزان این است که خدمات مورد نیاز حجاج به موقع تأمین شود و با کمبودی مواجه نشوند. دانشیار اظهار کرد: در مدینه دو آشپزخانه مرکزی پیش‌بینی شده که دو مجتمع صنعتی تولید غذا محسوب می‌شود و هر کدام ظرفیت پخت بیش از ۶ هزار پرس غذا در هر وعده را دارد؛ یک آشپزخانه اقلیمیه یا زین و آشپزخانه دیگر به نام آشپزخانه القمری یا همان آشپزخانه الدخیل سابق است و آشپز‌های ایرانی با رعایت مسائل بهداشتی و مواد اولیه مناسبی که توسط کمیته تغذیه و تدارکات از قبل هماهنگ و خریداری می‌شود، عملیات پخت را انجام می‌دهند و محموله‌های غذا توسط هیتر‌های برقی و ماشین‌های حمل غذا به محل اقامت زائرین انتقال می‌یابد.

به گفته وی، امسال پیش بینی شده است در کنار موادی که به صورت بوفه باز ارائه می‌شود، برای زائران صبحانه گرم هم سرو شود. وی ادامه داد: حجاجی که در روز‌های پنج شنبه و جمعه در مدینه منوره حضور دارند، از برگزاری دعای کمیل در شب‌های جمعه که توسط بعثه مقام معظم رهبری و به صورت متمرکز در هتل‌ها برگزار می‌شود، بهره‌مند خواهند شد. برنامه‌ریزی لازم برای قرائت دعای ندبه نیز توسط مسئولان فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری انجام شده است. دانشیار اظهار کرد: از همه حجاج و زائرانی که توفیق تشرف به سرزمین وحی را دارند، درخواست می‌شود از این فضای معنوی حداکثر بهره لازم را ببرند؛ خادمان ضیوف الرحمان در هتل‌ها و واحد‌های حمل و نقل، بازرسی، تغذیه و تدارکات به صورت شبانه روزی در تلاش برای ارائه خدمات به شما هستند تا بتوانید با خیال راحت به بهره‌مندی از مسائل معنوی و استفاده از این فضای معنوی بپردازید که همگان آرزوی حضور در آن را دارند./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات کلیدی: فیش حج, کاروان حج تمتع اعزام, اعزام کاروان از مدینه به مکه

برنامه ریزی های جدید حج تمتع سال 1402 از زبان معاون حج سازمان

خبرنگار اعزامی سایت فیشحج به نقل از غلامرضا رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت نوشت: نخستین گروه از زایران کشورمان بامداد روز سوم خرداد بنابر برنامه ریزی‌های صورت گرفته از فرودگاه حضرت امام (ره) راهی مدینه منوره شدند. پرواز‌های روز چهارشنبه از ایستگاه‌های پروازی تهران، ساری و یزد عازم سرزمین وحی شده اند و بحمدالله زایران به سلامت در مقصد رسیده و مورد استقبال دست اندرکاران ذیربط قرار گرفتند؛ در حال حاضر (تا پایان روز نخست) ۲هزار و ۵۰۰ زایر ایرانی در مدینه استقرار یافته اند و خدمات لازم را دریافت می‌کنند.
معاون امور حج و عمره با بیان اینکه امسال در موسم حج تمتع ۱۴۰۲، ۸۷ هزارو ۵۵۰ نفر از زایران کشورمان راهی سرزمین وحی می‌شوند، گفت: این تعداد عزیزان از نقاط مختلف کشور و از ۲۱ ایستگاه پروازی به عربستان منتقل می‌شوند.  زایران عزیز کشورمان در قالب ۵۸۰ کاروان عازم کشورعربستان می‌شوند که برنامه ریزی برای این کاروان‌ها براساس ظرفیت هر استان در نظر گرفته شده است؛ کاروان‌های برنامه ریزی شده ۹۰نفره تا ۲۳۰ نفره می‌باشد.
رضایی با اشاره به اینکه تمامی مقدمات برای پذیرایی و خدمت رسانی به زایران فراهم است گفت: اولین تیم عوامل ستاد و عوامل اجرایی روز ۳۱ اردیبهشت ماه تهران را به مقصد مدینه منوره ترک کردند و تمامی اقدامات لازم مهیا می‌باشد و تیم عوامل اجرایی شامل نیرو‌های ستادی، تغذیه و تدارکات، مسکن، آشپزخانه، پزشکی و درمانی، حمل و نقل و ... حضور دارند.
وی در خصوص اعزام به فرودگاه‌های مدینه و جده گفت: مقصد زایران مدینه قبل فرودگاه مدینه و زایران مدینه بعد فرودگاه جده می‌باشدکه زایران مدینه بعد به محض پیاده شدن از هواپیما با وسایط نقلیه تدارک دیده شده به جحفه انتقال داده می‌شوند که پس از محرم شدن وارد شهر مکه مکرمه خواهند شد. نخستین پرواز‌های زایران ایرانی که آغاز شد به فرودگاه مدینه بوده است و از ۱۳ خرداد ماه پرواز‌های جده نیز آغاز می‌شود و تمامی پرواز‌های رفت تا یکم تیرماه درنظر گرفته شده و پرواز‌های بازگشت نیز از سیزدهم تیرماه لغایت سوم مرداد ماه می‌باشد. از تمامی دستگاه‌های همکار به ویژه سازمان هواپیمایی که تلاش شبانه روزی در این رابطه داشته اند تشکر می‌کنیم چراکه یکی از مهمترین برنامه‌های عملیات اجرایی این سازمان، حج تمتع می‌باشد که همیشه به خوبی آن را انجام داده اند و امیدواریم در برنامه ریزی‌های پیش رو نیز موفق باشند. در خصوص حمل و نقل درون شهری و برون شهری در مدینه و مکه تمهیدات اندیشیده شده و براساس قرارداد با شرکت‌های اتوبوسرانی، خدمات مطلوب و در خور شان زایران ایرانی در نظر گرفته شده است. تعداد زایران مدینه قبل و مدینه بعد گفت:حدود ۵۸ درصد زایران ما مدینه قبل و ۴۲ درصد مدینه بعد می‌باشند. زایران مدینه قبل در عملیات رفت به فرودگاه مدینه عزیمت می‌کنند و برگشت آن‌ها از فرودگاه جده می‌باشد، اما زایران مدینه بعد ابتدا به فرودگاه جده و سپس در برگشت از فرودگاه مدینه به میهن اسلامی بازمی گردند. در موسم امسال ۴۶ درصد زایران ما آقایان و ۵۴ درصد بانوان می‌باشند. رضایی همچنین در باره مدت اقامت در مدینه منوره و مکه مکرمه گفت: مدت اقامت در مدینه منوره حدود ۵ شب و ۶ روز و در مکه مکرمه نیز بسته به زمان حضور زایران در سرزمین وحی می‌باشد. کم بودن مدت اقامت مدینه نیز به دلیل ظرفیت محدود در کمبود هتل‌های موجود می‌باشد، زیرا در سال‌های اخیر جایگزینی برای هتل‌های تخریب شده صورت نگرفته است که امیدواریم در سال‌های آتی با افزایش هتل در شهر مدینه، بتوانیم مدت زمان حضور را افزایش دهیم. برای موسم حج تمتع حدود ۹۰ هتل در شهر‌های مدینه منوره و مکه مکرمه تدارک دیده شده است؛ ۲۰ هتل در مدینه منوره و ۷۰ هتل در مکه مکرمه برای خدمت رسانی به زایران ایرانی مهیا شده است. تمامی تمهیدات لازم برای تغذیه زایران اندیشیده شده و ۴ آشپزخانه مرکزی در شهر‌های مدینه و مکه کار طبخ و توزیع غذای زایران را به صورت متمرکز انجام میدهند؛ اشپزخانه‌های تدارک دیده شده با تجهیزات بسیار عالی و نیرو‌های کارآمد آشپزی که از کشورمان اعزام شده اند کار طبخ را انجام می‌دهند که دراین راستا به ذائقه مردم کشورمان توجه ویژه‌ای شده است.

برنامه ریزی های جدید حج تمتع سال 1402 از زبان معاون حج سازمان
مدت سفر امسال حدود ۳۰ تا ۴۲ روز بسته به زمان تشرف حجاج است و تمامی تمهیدات لازم برای خدمت رسانی مطلوب در این بازه زمانی اندیشیده شده است. معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت درباره کاروان‌های حج ایرانیان خارج از کشور و نحوه اعزام و حضورشان در سرزمین وحی و اینکه آیا امسال نیز کاروانی بدین شکل خواهید داشت یا خیر و نحوه خدمات دهی سازمان به آن‌ها اظهار کرد: خدمات به ایرانیان خارج از کشور به دو شکل تعریف می‌شود؛ عده‌ای از این عزیزان در گذشته ثبت نام کرده و دارای فیش حج می‌باشند و مقیم کشور‌های خارجی هستند که می‌توانند در کاروان‌ها نام نویسی کرده و همانند سایرین زایران خدمات بگیرند، اما عده‌ای دیگر از این هموطنان بزرگوار هستند که فیش حج در اختیار ندارند که برنامه ریزی برای این عزیزان در گذشته وجود داشته است، اما این مهم در سال‌های اخیر عملیاتی نشده است. در دهه ۸۰ و ابتدای ۹۰، کشور میزبان مجوز لازم را به این عزیزان می‌داد تا از محلی که زندگی می‌کنند مشرف شوند و ما نیز مدیران باتجربه در خارج از کشور داشتیم که کاروان این عزیزان را شکل می‌دادند و این افراد نیز خدمات لازم را دریافت می‌کردند، اما این مهم از سال ۹۴ اجرایی نشد. رضایی با بیان اینکه هموطنان خارج از کشور نیز تمایل دارند که به دلیل احکام فقهی از خدمات سازمان حج وزیارت بهر ه ببرند، تصریح کرد: از سال ۹۴ رویکرد ذکر شده متوقف شده است که تلاش می‌کنیم تا برای این عزیزان شرایط لازم را فراهم کنیم و سهمیه‌ای را از کشور میزبان دریافت نماییم. ما از کشور میزبان تقاضای این مهم را مطرح کرده ایم تا سهمیه‌ای برای ایرانیان خارج از کشور تخصیص یابد و در این خصوص مکاتباتی داشته ایم که امیدواریم این موضوع مورد توجه طرف عربستانی قرار گیرد و در گفتگو‌های فی مابین نیز آن را دنبال خواهیم کرد. معاون امور حج وزیارت در ادامه گفت: به زایران توصیه می‌کنیم که بهترین وبیشترین بهره معنوی را دنبال کنند و ما نیز شبانه روزی در خدمت عزیزان هستیم و تمامی تمهیدات و تدارکات لازم را مورد توجه قرار داده ایم. زایران عزیز تمامی نکات ضروری مطرح شده را حفظ نمایند و به توصیه‌های مدیران کاروان‌ها و توصیه‌های مطرح شده از سوی سازمان حج و زیارت توجه جدی داشته باشند. رعایت آیین نامه‌ها و قوانین در زمان تشرف و حضور درکشور میزبان به طور جد مورد توجه عزیزان قرارگیرد تا سفری توام با ارامش و عزت و سلامت همانند همیشه رقم بخورد و ما نیز خادم حجاج و زایران بیت الله الحرام هستیم و در این راستا از هیچ خدمت و تلاشی دریغ نخواهیم کرد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات کلیدی: فیش حج, برنامه کاروان حج تمتع 1402, اعزام حج تمتع سال 1402

توصیه های رهبری برای حج تمتع سال 1402 چه بوده است؟

آنچه خبر رسید از وب سایت ای خبری چنین به نظر می رسد که در آستانه اعزام حجاج بیت‌الله‌الحرام به سرزمین وحی، دست‌اندرکاران و کارگزاران حج کشورمان، صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به آیات قرآنی، خانه کعبه را مایه قیام و قوام جوامع بشری دانستند و با اشاره به منافع دنیوی و اخروی این فریضه عظیم، گفتند: اگر حج نباشد امت اسلامی فروخواهد پاشید. ایشان حج را میقاتی بین‌المللی و میعادی جهانی برشمردند و با اشاره به دعوت پروردگار از «ناس» یعنی همه مردم برای برگزاری حج، افزودند: دعوت از آحاد بشر در همه تاریخ برای حضور در مکانی مشخص و آن هم در ایامی مشخص، نشان‌دهنده اهداف مهم و منافع کثیری است که در این فراخوان الهی وجود دارد.

رهبر انقلاب وحدت امت اسلامی و مقابله با شیاطین مستکبر را از جمله این اهداف دانستند و افزودند: از جمله منافع متعدد دنیوی حج این است که مسلمانان در این اجتماع عظیم، در مقابل رژیم صهیونیستی و نفوذ قدرت‌های استکباری، اعلام حضور و قدرت کنند و در برابر ظالمان جهان سینه سپر کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح منافع اخروی حج، هر کدام از اعمال این فریضه را دریچه‌ای منورکننده به سمت عالم غیب و معنا خواندند و به زائران بیت‌الله الحرام گفتند: با تضرع و دعا و اخلاص و عبودیت، دل‌های خود را از هرچه معارض با یاد خدا است، پاک و مطهر کنید. ایشان نگاه جهانی و فراسرزمینی به حج را مسئله‌ای اساسی برشمردند و با اشاره به ضرورت اطلاع از مسائل دنیا و اوضاع ملت‌های مسلمان، افزودند: ایام حج فرصت مغتنمی برای آشنایی واقعی با ملت‌ها و مسائل جهانی است تا خبر‌های دروغ رسانه‌ها و خبرگزاری‌های کذّاب، انسان را از واقعیات جهان دور و گمراه نکند.

توصیه های رهبری برای حج تمتع سال 1402 چه بوده است؟

رهبر انقلاب بی‌خبری از جهان را باعث هلاکت هر جامعه دانستند و افزودند: همانگونه که بار‌ها گفته شده، آحاد مردم و مسئولان باید شناخت اهداف، روش‌ها، سیاست‌ها و نقاط قوت و ضعف دشمن را کاملا جدی بگیرند که اگر اینگونه شود، سر کشور کلاه نمی‌رود که البته برخی جا‌ها کلاه رفته است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر متوجه مسائل جهانی باشیم، می‌توانیم هدف واقعی دشمن و علت اصرارش بر برخی مسائل را درک کنیم؛ همچنانکه در بسیاری از مسائل، مسئولان حواسشان جمع بوده و درست عمل کرده‌اند که پیشرفت‌های بسیار خوب ایران در مسائل منطقه‌ای و جهانی که باعث عصبانیت آمریکا شده، نتیجه این حواس‌جمعی بوده است. رهبر انقلاب اسلامی آشکار شدن عملی مخالفت اسلام با تمایز‌های جغرافیایی، نژادی، طبقاتی و دیگر تمایز‌ها را از جمله نکات اساسی فریضه حج خواندند و افزودند: کشور‌های مدعی تمدن که حقیقتا از تمدن بویی نبرده‌اند، همچنان درگیر نژاد سیاه و سفید و نژاد اروپایی و غیر اروپایی هستند و برای حیوان خانگی خود ارزشی به‌مراتب بیشتر از برخی انسان‌ها قائلند که غرق شدن پی‌در‌پی مهاجران در دریا نشانه‌ای از این واقعیت است.

ایشان یکرنگی و یکسانی همه زائران با هر نژاد و تاریخ و فرهنگ را از اسرار حج برشمردند و افزودند: مسئولان و موثران در حج باید به‌گونه‌ای فرهنگ‌سازی کنند که کلمه «حج» در ذهن همه به خصوص جوان امروزی، تداعی‌کننده مفاهیم اساسی همچون تمدن‌سازی، اتحاد در مقابل ظالمان، نگاه فرامرزی و رفع تمایزات جاری در جوامع بشری باشد؛ که اگر اینگونه شود، دیگر کسی نگران بازارگردی برخی حجاج برای خرید کالا‌های بنجل به عنوان سوغاتی نخواهد بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر حضور زائران ایرانی در نماز‌های جماعت مسجدالحرام و مسجد‌النبی (ص) و ارتباط‌گیری و صحبت با دیگر زائران، افزودند: خواندن دسته‌جمعی دعای کمیل بسیار خوب است؛ ضمن اینکه حرکت عظیم برائت از مشرکین نیز که جزو ظرفیت‌های گسترده و عمیق حج است، باید ادامه یابد. ایشان پیروزی انقلاب اسلامی را باعث شناخت و احیای نسبی ظرفیت‌های فریضه حج خواندند و افزودند: باید تلاش کرد همه این ظرفیت‌ها احیاء شود و در مسیر تحقق اهداف اساسی حج مورد بهره‌برداری قرار گیرد. در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت به تشریح ابعاد شعار حج امسال زائران ایرانی تحت عنوان «حج؛ تحول قرآنی، همگرایی اسلامی و حمایت از قدس شریف» پرداخت. آقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت هم اقدامات صورت گرفته در اصلاح فرایند‌ها و بهبود کیفیت خدمت‌رسانی به زائران بیت‌الله الحرام را تشریح کرد./

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی مهم: فیش حج, حج تمتع سال 1402,  توصیه های رهبری در حج تمتع

آیا مدت زمان حج تمتع در واقعیت کاهش پیدا کرده است؟

خبرنگاری سایت فیشحج به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان عرضه میدارد: حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در خصوص اینکه با توجه به دیدار روز آینده مسئولان و کارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب، آیا توصیه ایشان درباره کاهش مدت سفر و هزینه حج، محقق شده است، گفت: در رابطه با کاهش سفر، رهبر انقلاب حکیمانه فرمودند که «کار نشد ندارد، بررسی کنید و اگر امسال هم نشد دنبال این باشید که کاهش هزینه اتفاق بیفتد». وی افزود: طبق توصیه‌های ایشان این کار پیگیری شده است، اما همه ظرفیت‌های کار در اختیار ما نیست یعنی سازمان حج و زیارت یک سازمان در کشور است و ۱۷ سازمان و وزارتخانه و نهاد باید کار کنند که این امر انجام شود.

آیا مدت زمان حج تمتع در واقعیت کاهش پیدا کرده است؟

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: یکی از موارد تأثیرگذار در زمینه کاهش مدت سفر مربوط به هتل‌های مدینه است که تعدای از هتل‌های مدینه برای گسترش مسجد‌النبی، تخریب شده است به همین دلیل ظرفیت این هتل‌ها از ما گرفته شده است. وی در خصوص کاهش مدت سفر به عوامل دیگر نیز اشاره کرد و گفت: عربستان طول مدت تشرف کشور‌هایی که بیش از ۳۰ هزار زائر دارند را یک ماه تعیین و اعلام کرده است، اما برای برخی کاروان‌هایی که ابتدا عازم حج می‌شوند این مدت بیش از ۴۰ روز خواهد شد. به گفته وی ایام تشریق و تعطیلی فرودگاه‌ها باعث می‌شود که مدت زمان سفر بیش از ۴۰ روز شود، بنابراین همه امور در اختیار ما نیست و بخشی از کار مربوط به عربستان است. وی در ادامه به کاهش ظرفیت خادمین حج ۱۴۰۲ اشاره و خاطرنشان کرد: همه امور و اقدامات صورت گرفته در سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و مرکز پزشکی هلال اهمر در خصوص کاهش خادمین و افزایش زائران انجام شده است. حجت‌الاسلام نواب تاکید کرد که کاهش خادمین مشروط به این بوده است که از کیفیت کار کاسته نشود.

وی در این زمینه به همکاری برخی از زائران اشاره کرد و افزود: طبق تدابیر انجام شده، برخی از زائران (افرادی که سابقه کار پزشکی دارند) حاضر شدند در گروه‌های پزشکی به صورت افتخاری همکاری کنند یا برخی از روحانیونِ زائر نیز با مراجعه به ما اعلام کردند که در ایام حج هر کمکی لازم باشد، انجام می‌دهند. حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در ادامه با بیان توصیه‌ای به زائران، گفت: توصیه‌هایی را در قالب ۷ بند به زائران ارائه کردم، اما مهمترین توصیه این است که زائر به این نکته توجه داشته باشد که به چه جای ارزشمندی سفر کرده و با تعاون و همکاری با سایر زائرین بتواند حج و حج گزاران را یاری کند./

منبع: سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی خبر: تمتع, حج تمتع, اخبار حج تمتع سال 1402

اخبار اعزام کاروان های اهل سنت به حج تمتع سال 1402 از استان ها

خبرنگار اعزامی سایت فیشحج به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان اظهار میدارد :حجت الاسلام هادی اکبری مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری گفت: همانطور که در قرآن کریم نیز تاکید شده حج متعلق به همه مردم جهان است و مناسک آن هم برای همه به یک صورت وضع شده است و حج باعث هدایت همه بشریت است و از این جهت از اهمیت فوق العاده‌ای برای مردم جهان برخوردار است و رنگ، قوم، نژاد و ملیت تاثیری ندارد و همه در پیشگاه خدای بزرگ یکی هستند. وی با اشاره به حضور زائران اهل سنت در حج ۱۴۰۲ کسانی که فیش حج اهل سنت خریداری کرده اند گفت: هر سال حدود ۱۰ هزار زائر اهل سنت داریم که عازم سرزمین وحی می‌شوند. مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به حضور پیروان مذاهب شافعی و حنفی در ایران ادامه داد: هر چند مذاهب دیگری هم در ایران زندگی می‌کنند و در حج هم حضور دارند، اما تعداد عمده زائران را این دو مذهب تشکیل می‌دهند که از استان‌های مختلف عازم عربستان خواهند شد. وی در مورد استان‌هایی که کاروان هایشان را به حج اعزام خواهند کرد گفت: برای حج امسال ۱۱ استان زائران اهل سنت را ساماندهی کرده اند که در قالب ۶۶ کاروان به این سفر معنوی مشرف خواهند شد.

حجت الاسلام اکبری در مورد ترکیب کاروان‌های اعزامی از استان‌های مختلف گفت: استان گلستان با ۱۴ کاروان بیشترین زائر اهل سنت را در این سفر خواهد داشت و استان‌های گیلان و فارس هم با یک کاروان در حج حضور پیدا می‌کنند.مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا برای حج امسال هم کاروانی مشترک از زائران اهل تسنن و اهل تشیع خواهیم داشت، گفت: در استان گیلان یک کاروان خواهیم داشت که مشترک است و برای آن یک روحانی اهل سنت و یک روحانی شیعه در نظر خواهیم گرفت.

اخبار اعزام کاروان های اهل سنت به حج تمتع سال 1402 از استان ها

وی ادامه داد: از مجموع بیش از ۸۷ هزار نفری که امسال از کشورمان عازم سرزمین وحی خواهند شد حدود ۱۰ درصد زائران اهل سنت هستند که تعدادشان نسبت به سال‌های گذشته تغییر محسوسی نداشته است.
حجت الاسلام اکبری به اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش برای زائران اعزامی اشاره کرد و گفت: اتفاق جدیدی که امسال رقم خورده این است که در کنار آموزش‌ها و کلاس‌هایی که برای زائران برگزار کردیم، همه روحانیون اعزامی نیز در یک دوره بازآموزی شرکت کردند و آزمون‌هایی را پشت سرگذاشتند تا سطح علمی و دانش آن‌ها سنجیده شود.وی گفت: پس از برگزاری دوره‌های بازآموزی از روحانیون آزمون‌هایی در مورد مناسک حج و موارد مربوط به آن گرفته می‌شد و اساتید سوالات تخصصی خود را از روحانیون مطرح می‌کردند. افرادی که از این آزمون امتیازات لازم را کسب کردند به سفر حج اعزام خواهند شد. حجت الاسلام اکبری با بیان این که تعداد ۱۱۰ نفر از روحانیون، معین و معینه‌ها برای اعزام انتخاب شدند، در مورد کاروان‌های مدینه قبل و مدینه بعد گفت: ۳ یا ۴ کاروان مدینه قبل هستند و ۶۲ کاروان هم مدینه بعد خواهند بود که این اتفاق به ما به عنوان عوامل اجرایی کمک می‌کند که بتوانیم با تمرکز بیشتر خدمات دهی بهتری به زائران داشته باشیم.
مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری به شورای افتاء اشاره کرد و گفت: این شورا در طول سال فعال است و ۱۲ نفر از علمای طراز اول اهل سنت عضو آن هستند که آن‌ها در طول سال جلسات و نشست‌های مختلفی را دارند و مسائل پیچیده و مواردی را که مورد اختلاف است، بررسی می‌کنند و در نهایت نتایج تحقیقات آن‌ها در قالب کتاب، کتابچه و جزوه چاپ و در اختیار زائران قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: در ایام حج هم چند روحانی حنفی و شافعی در بعثه مقام معظم رهبری مستقر می‌شوند تا به سوالات و ابهامات زائران پاسخ دهند که برای سفر به عربستان هم یک روحانی حنفی و یک روحانی شافعی به عنوان شورای افتاء در مکه و مدینه مستقر خواهند شد تا در خدمت زائران باشند.
حجت الاسلام اکبری در مورد برنامه‌های آموزشی زائران نیز گفت: دستورالعمل‌هایی در این مورد ابلاغ شده است که برگزاری ۱۲ جلسه آموزشی شامل آن می‌شود. این جلسات با هماهنگی مدیران کاروان‌ها از قبل ماه مبارک رمضان در استان‌ها آغاز شده و خوشبختانه روند بسیار خوبی دارد و تا زمان اعزام دوره‌ها کامل خواهد شد. وی تاکید کرد: البته این آموزش‌ها در ایران است و از آنجایی که زائران قبل از شروع اعمال حج هم فرصت دارند به صورت روزانه برنامه‌هایی را برای آن‌ها خواهیم داشت.
مدیراهل سنت بعثه مقام معظم رهبری گفت: امور معنوی کاروان‌ها و تحول روحی زائران بر عهده روحانیون است که اگر خوب عمل کنند این تحول به وجود می‌آید و این سفر به سفری معنوی تبدیل می‌شود. این سفر اگر با معرفت، علم و آگاهی باشد می‌تواند گذشته و آینده زائر را درست کند و گذشته از این جهت درست می‌شود که باعث آشتی زائر با خدا می‌شود و آینده هم اینگونه درست می‌شود که زائر تصمیماتی می‌گیرد که بعد از سفر حج زندگی خدایی بهتری داشته باشد؛ بنابراین نقش روحانیون در ایجاد این تحول بسیار مهم است. حجت الاسلام اکبری با بیان این که اعمال حج بین اهل سنت و شیعیان مشترک است اظهار کرد: روحانیون باید تلاش کنند با دادن علم و آگاهی و خداشناسی کاری کنند که زائر وقتی از سفر حج برمی گردد انسان دیگری شود و تحولی در او صورت بگیرد که روی بقیه هم تاثیر بگذارد که این وظیفه خادمان فرهنگی حاضر در حج است که چنین تحولی را در جلسات و نشست‌ها و محفل‌های انس ایجاد کنند./

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی آگهی: فیش حج, خرید و فروش فیش تمتع اهل سنت, اعزام کاروان اهل سنت

آیا محدودیت دارو در حج تمتع 1402 وجود دارد؟

بزرگترین سایت خرید و فروش و مشاوره و اخبار حج با نام فیشحج.دات کام به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گزارش میدهد: طاهر درودی معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در پاسخ به این سوال که آیا همراه داشتن دارو توسط زائران منعی دارد، گفت: زائرانی که به دلیل بیماری‌های خاص باید به صورت مستمر دارو مصرف کنند حتماً به اندازه ۵۰ روز دارو همراه خود داشته باشند؛ لذا هیچ ممانعتی نه در فرودگاه‌های ایران و نه در فرودگاه‌های عربستان در این زمینه وجود ندارد. وی البته توضیحاتی درباره نحوه همراه داشتن دارو توسط زائران حج تمتع بیان کرد: زائران حتماً یک نسخه از پزشک به همراه خود داشته باشند که اسم بیمار بالای نسخه نوشته شده باشد. زائران دارو‌ها را از ظرف و بسته بندی اصلی خود خارج نکنند و در ظرف دیگری قرار ندهند که با نسخه قابل بررسی باشد. درودی در خصوص نحوه ارسال دارو به عربستان نیز توضیح داد: سال گذشته به علت مشکلاتی که وجود داشت زمان محدودی برای ارسال دارو داشتیم، اما امسال به واسطه هماهنگی‌هایی که صورت گرفته این مشکل حل شده است.

آیا محدودیت دارو در حج تمتع 1402 وجود دارد؟
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر افزود: دارو‌های مورد نیاز خریداری شده است، بسته‌بندی‌ها انجام شده و در حال پیگیری هستیم تا روال اداری خروج از کشور این دارو‌ها انجام شود. به گفته درودی قرار است دارو‌ها از طریق شرکت هواپیمایی ایران ایر ظرف یک هفته تا ده روز آینده به مکه ارسال شود. در صورتی که مشکلی در این زمینه پیش بیاید برنامه دیگری در نظر گرفته شده است که ارسال دارو‌ها توسط شرکت‌های دارویی انجام می‌شود. معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به اینکه تعداد قطعی کادر درمانی برای اعزام به حج تمتع ۱۴۰۲ هنوز مشخص نشده است، گفت: با توجه به دستور العملی که حجت الاسلام نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت ارائه کرده اند مبنی بر اینکه تعداد عوامل کمتر شود تا زائران بیشتری بتواند اعزام شوند تا همین امروز تعداد قابل توجهی از کادر درمان نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وی درباره تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در عربستان گفت: ۵ درمانگاه تخصصی به همراه بیمارستان مکه، ۶ مرکز درمانی ایران در مکه است که پزشکان در این مجموعه‌ها به صورت شبانه‌روز فعال خواهند بود. درودی در ادامه به طرح «زائران پزشک» اشاره کرد و گفت: امسال پیشنهادی مطرح شد تا از ظرفیت زائرانی که در کاروان‌ها وجود دارد و به عنوان پزشک، پرستار یا کادر درمان در ایران مشغول فعالیت هستند، استفاده شود. وی با بیان اینکه تعدادی از این زائران تمایل خود را برای همکاری در این طرح، اعلام کرده‌اند، گفت: در طول عملیات حج با توجه به نوع اعلام آمادگی این افراد، از این افراد استفاده خواهد شد. معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر به موضوع واکسن‌های الزامی زائران ورود پیدا کرد و گفت: با توجه به دستورالعملی که سازمان بهداشت جهانی صادر کرده است کشور ایران از لیست کشور‌های الزامی برای واکسن فلج اطفال خارج شده است و طرف سعودی نیز این موضوع را پذیرفته لذا نیازی به تزریق واکسن فلج اطفال نیست. وی افزود: در خصوص دوز واکسنی که زائران ایران برای سفر حج امسال الزاماً باید زده باشند، یکی واکسن کرونا (دو دوز واکسن کرونا) و دیگری واکسن مننژیت است. درودی در خصوص واکسن کرونا گفت: زائران حداقل باید دو دوز واکسن کرونا را زده باشند، ولی تاریخ این دو دوز اصلاً موضوعیتی ندارد.
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره واکسن مننژیت توضیح داد: تهیه و توزیع این واکسن به عهده سازمان جمعیت هلال احمر است. امسال نیز طبق برنامه سفارش گذاری انجام شده و واکسن خریداری شده است. به گفته وی طی سه روز گذشته کار‌های ترخیص واکسن و ورود به انبار‌های هلال احمر انجام شده است که بعد از توزیع استانی در یکی دو روز آینده، فرآیند تزریق واکسن مننژیت آغاز خواهد شد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات کلیدی: فیش حج, داروهای ممنوعه حج تمتع 1402, محدودیت دارویی حج تمتع 1402

اعزام اولین کاروان حج تمتع سال 1402 در سوم خرداد

سایت فیشحج آخرین اخبار و جدیدترین از حج واجب سال 1402 در همین سایت به نقل از سید عباس حسینی رییس سازمان حج و زیارت در گفتگو با خبرنگار این سایت آخرین جزییات حج ۱۴۰۲ اعلام شد گفت: پیش پرواز حج تمتع که شامل عوامل اجرایی خواهد بود ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت ماه جاری انجام خواهد شد. وی افزود: براساس برنامه ریزی‌ها و تدابیر اندیشیده شده، اعزام نخستین کاروان زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در سوم خرداد انجام می‌شود. 

حسینی با اشاره به تغییرات ساختار کارگزاری حج امسال گفت: در سال‌های گذشته بسیاری از کار‌های مربوط زائران در عربستان با حضور عوامل کارگزاری کشورمان انجام می‌شد، اما امروز از مرحله فرودگاه تا هتل و سایر خدمات به وسیله عوامل خدماتی عربستان و با امکانات و خدمات بیشتری اجرا می‌شود.

اعزام اولین کاروان حج تمتع سال 1402 در سوم خرداد

رئیس سازمان حج وزیارت با اشاره به سفر حج تمتع و مدت زمان آن خاطرنشان کرد: با جدیت به دنبال عملیاتی کردن مطالبه رهبر معظم انقلاب در این زمینه هستیم تا زمان سفر را کاهش دهیم. پیشتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود کاهش ایام حضور حجاج در حج یکی از یکی از انتظارات ما از سازمان حج و زیارت است که در این زمینه باید ناوگان حمل و نقل هوایی به ما کمک کند. همچنین موضوع کاهش زمان سفر حج تمتع در آخرین جلسه شورای عالی حج مطرح شد که به تصویب رسید./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلمات کلیدی: فیش حج, اولین اعزام حج تمتع 1402, اخبار حج واجب سال 1402

 

نکته از مدیریت سایت : اجرای این خبر نیازمند تایید و صحت سنجی در زمان حج امسال خواهد بود که آیا مسئولین در زمان وعده داده شده به وظایف خود عمل خواهند نمود و طبق زمانبندی پیش خواهد رفت با توجه به روابط جدید ایران و عربستان امید است به نحود صحیحی اجرا شود.

واکسن مننژیت زائران حج تمتع سال 1402 درهفته اول اردیبهشت ماه

اطلاع رسانی خبر اصلی حج تمتع سال 1402 از سایت باشگاه خبرنگاران جوان - معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در برنامه مثبت سلامت سیما گفت: با توجه به برنامه‌های پیش بینی شده و اعلام سازمان حج و زیارت اولین گروه زائران حج تمتع، سوم خردادماه وارد مدینه منوره خواهند شد و این عملیات تا روز دوم محرم الحرام، ۳۱ تیرماه ادامه خواهد داشت. این مقام مسئول افزود: در سال ۱۴۰۲ با توجه به تاکید نماینده، ولی فقیه در حج و زیارت، اولویت با اعزام هرچه بیشتر زائران است و در اعزام پزشکان محدودیت اعمال خواهد شد.

واکسن مننژیت زائران حج تمتع سال 1402 درهفته اول اردیبهشت ماه

درودی اظهارکرد: امسال به نسبت سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی از زائران در سنین بالای ۸۰ هستند. معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت افزود: محدودیت سنی برای زائران در نظر گرفته نشده است، اما افرادی که دچار بیماری‌های بدخیم هستند و مبتلا به بیماری‌های غیر قابل کنترل هستند نمی‌توانند در عملیات حج امسال حضور پیدا کنند. وی با بیان اینکه شرط ورود به کشور عربستان، تزریق واکسن مننژیت است گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده واکسن مننژیت تولید سال، وارد کشور می‌شود و در مراکز واکسیناسیون جمعیت هلال احمر در سراسر کشور در اختیار زائران قرارخواهد گرفت./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مهم آگهی: فیش حج, واکسن حج تمتع, اخبار حج تمتع

آخرین خبر از تکمیل ظرفیت کاروان‌های حج تمتع سال 1402 - خبر 1402/1/15

سایت فیشحج به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان می نویسد اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: برای تکمیل ظرفیت باقیمانده در برخی استان‌ها از دارندگان اسناد حج فروردین ماه ۱۳۸۶ به صورت روز شمار دعوت خواهد شد و انتظار می‌رود ظرف روز‌های آینده پر شود که اطلاع رسانی دراین خصوص بر عهده مدیریت حج و زیارت استان‌های مورد نظر گذاشته شده است. وی گفت: تعداد کاروان‌ها به ۱۶۰ و ۱۸۰ نفره با توجه به کاهش نیرو‌های اجرایی و اختصاص آن به زائران اعزامی افزایش پیدا کرده است. رضایی افزود: پیگیری شده با هدف کاهش مدت زمان سفر حج از هواپیما‌های پهن پیکر استفاده شود. معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: امسال از کاروان‌های زوجی استقبال خوبی صورت گرفت و با برنامه ریزی انجام شده دریافت هزینه‌های حج پیش رو با توجه به خدمات ارائه شده و طول سفر زائران دریافت می‌شود.

آخرین خبر از تکمیل ظرفیت کاروان‌های حج تمتع سال 1402

هم چنین روزنامه القبس کویت اعلام کرد این کشور طرحی برای ترانزیت حجاج چند کشور از جمله ایران به عربستان دارد. این طرح با هدف پذیرایی از حدود یک میلیون زائر حج و عمره در سال از کشورهایی از جمله عراق، ایران، بوسنی و چچن برای ورود به عربستان است. این طرح آورده اقتصادی زیادی برای کویت دارد و سازوکار آن فقط بر پایه عبور زائران حج و عمره یا اجازه ورود به کشور و اقامت در آن برای مدتی معین و با روادید است. این روزنامه افزود: زائران خانه خدا طبق برنامه ای یکپارچه با هماهنگی تمامی سازمان های مربوطه در کشور از کویت به عربستان سفر خواهند کرد.

رونامه القبس توضیح داد که وزارتخانه های کشور و اوقاف و امور اسلامی کویت پس از ماه مبارک رمضان نشستی برای بررسی این طرح برگزار خواهند کرد. تشرف زائران حج تمتع امسال هم از سوم خردادماه به صورت رسمی آغاز خواهد شد و ۸۷ هزار و ۵۵۰ ایرانی به زیارت خانه خدا مشرف خواهند شد. کاروان‌های زیارتی در دو گروه مدینه اول و مدینه دوم به حج تمتع مشرف می‌شوند که اعزام کاروان‌های مدینه اول از سوم خرداد و اعزام کاروان‌های مدینه دوم از ۱۳ خرداد‌ماه آغاز خواهد شد که البته کاروان‌های مدینه اول از طریق فرودگاه مدینه وارد عربستان شده و ابتدا به مدینه منوره مشرف شده و پس از آن به خانه خدا اعزام خواهند شد. کاروان‌های مدینه دوم نیز از طریق فرودگاه جده وارد عربستان شده و پس از انجام اعمال حج تمتع، عازم مدینه منوره خواهند شد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی مهم خبر: فیش حج, کاروان حج واجب 1402, قیمت ثبت نام کاروان حج تمتع

سازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شد

هزینه قطعی سفر هر کاروان بر مبنای مخارج ارزی و ریالی، مدت اقامت و گروه قیمتی مسکن برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن برای هر کاروان در «دو مرحله» پرداخت می‌شود که در بخش اول پرداخت «یکصد و بیست میلیون تومان» (۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان) درست و (مبلغ اعلام شده قبلی) به این وسیله اصلاح می‌شود. پیش‌تر هزینه اولیه حج تمتع ۱۴۰۲ را ۱۳۰ میلیون تومان اعلام شده بود.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت ، نام‌نویسی حج تمتع ۱۴۰۲ از امروز دهم اسفندماه آغاز شد که البته با توجه به اولویت‌های اعلام شده در پنج گروه، در مرحله نخست افرادی که در حج تمتع ۱۳۹۹ ثبت‌نام‌کرده و هزینه این سفر را واریز کردند و البته از تشرف به حج تمتع انصراف نداده‌اند، می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح امروز اقدام به ثبت‌نام کنند. 

زمان ثبت‌نام برای اولویت‌های حج تمتع ۱۴۰۲ : اولویت‌های دوم شامل افرادی است که تاریخ فیش حج آن تا پایان سال ۱۳۸۵ است که ثبت‌نام این افراد نیز از ۱۲ اسفند ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود.
همچنین دارندگان فیش حج تمتع تا ۳۱ فروردین ۱۳۸۶ نیز از ۱۴ اسفند، دارندگان فیش حج تمتع تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ از ۱۶ اسفند و دارندگان فیش حج تمتع تا اول خرداد از ۱۸ اسفند می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

سازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شدسازمان حج‌وزیارت اعلام كرد: قیمت اولیه حج ۱۲۰ میلیون تومان شد
واریز قسط اول ۱۳۰ میلیون تومانی پس از ثبت‌نام: هزینه علی الحساب سفر حج تمتع که با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه می‌شود، ۱۳۰ میلیون تومان است که به عنوان قسط اول باید واریز شود. پس از نهایی شدن هزینه حج، اقساط بعدی نیز اعلام خواهد شد.
البته افرادی که در حج ۱۳۹۹ ثبت‌نام و هزینه حج را همان سال با ارز ۹ هزار تومانی واریز کرده بودند، مشمول این امر نیستند و هزینه نهایی برای آن‌ها نیز پس از قطعی شدن قراردادهای مسکن، تغذیه و سایر امور اعلام ‌می‌شود و این افراد باید در یک قسط مابه التفاوت آن را بپردازند.
مشمولان تشرف به حج تمتع ۱۴۰۲ پیش از ثبت‌نام‌ باید اطلاعات خود را بروزرسانی کرده و بعد از آن اقدام به ثبت‌نام کنند. برای بروز رسانی اطلاعات و نام‌نویسی حج ۱۴۰۲ به آدرس سایت زیر  مراجعه کنید. https://reserve.haj.ir

به گزارش سایت فیشحج از خبرگزاری فارس، سال آینده ۸۷ هزار و ۵۵۰ ایرانی به حج تمتع مشرف می‌شوند که با اعلام سعودی‌ها، محدودیت کرونایی لغو شده است./

منبع: 
1-باشگاه خبرنگاران جوان
2- خبرگزاری فارس

 

کلمات اصلی آگهی: فیش حج, هزینه حج تمتع سال 1402, خرید و فروش فیش حج کاروان 1402

قیمت ارز و حج تمتع سال 1402 از زبان رئیس سازمان حج و زیارت

سایت فیشحج از زبان سیدصادق حسینی به دنبال توافق ایران و عربستان درباره حج ۱۴۰۲ به تشریح آخرین جزییات حج پرداخت و با یادآوری این که سفر اخیرشان به دعوت وزارت حج و عمره عربستان با هدف بازدید از اکسپوی حج ۲۰۲۳ و امضای تفاهم‌نامه حج انجام شده است، گفت: نمایشگاه اکسپوی حج ۲۰۲۳ به خوبی برگزار شد و ۷۰۰ شرکت عربستانی تمام خدمتی را که به زائران در حج و عمره می‌توانستند ارایه دهند، معرفی کردند. فرق حج ۱۴۰۲ با گذشته در این است که در گذشته یک شرکت مشخص را در مقابل ایران قرار می‌دادند و تمام خدمات را الزاما باید از آن شرکت می‌گرفتیم، اما اکنون تمام شرکت‌های سعودی خدمات خود را در اکسپو عرضه کرده بودند و کشور‌ها حق انتخاب داشتند که حداکثر صرفه‌جویی و کاهش قیمت را می‌توان داشت.
وی با اشاره به سهمیه حج ایران در سال ۱۴۰۲ گفت: ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر سهمیه حج ایران تعیین شده است که البته ما از وزارت حج عربستان درخواست داشتیم سهمیه حج ایران را با توجه به رشد جمعیت افزایش دهند. به طور طبیعی باید این سهمیه دو تا سه هزار نفر اضافه می‌شد که آن‌ها اعلام کردند درخواست افزایش سهمیه را به یک سال بعد موکول کرده‌اند و از هیچ کشوری درخواست افزایش حج را نپذیرفته‌اند. حسینی گفت: قیمت نهایی هنوز استخراج نشده است. کمیته نرخ‌گذاری تشکیل شده تا آخرین نرخ‌ها را استخراج کند و در روز‌های آینده قیمت نهایی حج اعلام خواهد شد. البته قیمت گروه‌ها واحد نیست، ما در حج امسال پنج گروه داریم که هزینه‌های هر یک متفاوت است.
رییس سازمان حج و زیارت درباره نرخ ارز تخصیصی برای تبدیل هزینه‌های حج گفت: نرخ ارز براساس مصوب هیأت دولت ۲۸۵۰۰ تومان تخصیص داده شده است که هزینه ارزی حج بر این اساس محاسبه می‌شود. نرخ ارز تخصیصی به حج نزدیک به ۱۵ درصد زیر قیمت بازار است که از دولت به همین خاطر تشکر می‌کنیم. حسینی درباره هزینه ارزی حج که پیش‌تر حدود چهارهزار دلار اعلام شده بود، اظهار کرد: ۵۰ تا ۵۵ درصد هزینه حج هر زائر به اسکان مربوط است و، چون این هزینه هنوز دقیق و کامل تعیین نشده است. مذاکرات شفاهی با هتل‌ها انجام شده است و هتل‌های زیادی برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند و بعد از مذاکره و اجاره هتل‌ها هزینه دقیق حج را می‌توان اعلام کرد. او درباره محدودیت‌های حج، اظهار کرد: محدودیت‌های سنی برداشته شده و درباره محدودیت واکسن که روز‌های گذشته خبر آن اعلام شد، عربستان هنوز به ایران در این‌باره اعلامی نداشته است.
حسینی همچنین گفت: از ۸۷ هزار نفر سهمیه حج ایران، ۳۷ هزار نفر در اولویت هستند که شامل افرادی می‌شود که سال ۹۹ هزینه حج را پرداخت کرده و به خاطر کرونا از این سفر باز مانده‌اند. درباره الزام سفر این دسته افراد، ما از آن‌ها خواهش می‌کنیم امسال مشرف شوند،، اما اگر عذری داشتند هزینه و اولویت آن‌ها محفوظ است. او اضافه کرد: اولویت دوم، سپرده‌گذاران سال ۸۵ هستند که اگر آن‌ها هم برای ثبت‌نام در کاروان مراجعه نکردند، سپرده‌گذاران سال ۸۶ فرا می‌خوانیم که شامل اولویت‌های فروردین سال ۸۶ می‌شود و اگر آن‌ها هم مراجعه نکنند، سراغ اولویت‌های دیگر می‌رویم.
حسینی درباره پرداخت هزینه مابه‌تفاوت افرادی که سال ۹۹ هزینه ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: امسال هنوز نمی‌دانیم عربستان بابت خدمات چقدر هزینه دریافت می‌کند، اگر آن هزینه افزایش نیابد، این افراد با همان هزینه قبلی اعزام می‌شوند، اما اگر هزینه خدمات در عربستان افزایش پیدا کند، مابه‌تفاوت آن را از زائران می‌گیریم.

قیمت ارز و حج تمتع سال 1402 از زبان رئیس سازمان حج و زیارت
او درباره کاهش مدت سفر حج بیان کرد: کاهش این مدت تابع مولفه پرواز است که به دلیل تحریم‌ها ناچاریم از ظرفیت داخلی و هواپیمای خودمان استفاده کنیم که زمان سفر حج را طولانی می‌کند، اما اگر هواپیمای بزرگ در اختیار داشته باشیم مدت سفر حج به کمتر از ۳۰ روز کاهش می‌یابد. اگر سازمان هواپیمایی بتواند هواپیما‌های کشور‌های دیگر را اجاره کند و غربی‌ها هم اذیت نکنند، مدت زمان سفر حج را کاهش می‌دهیم. رییس سازمان حج و زیارت در ادامه به مذاکره درباره دیه شهدای منا اشاره کرد و گفت: آن‌ها معتقدند منا حادثه طبیعی بوده و آن‌ها به هیچ کشوری دیه نداده‌اند، ولی ما درخواستمان را کتبی و شفاهی مطرح کردیم.
او ادامه داد: استفاده از فرودگاه سوم نیز در مذاکرات با عربستان مطرح شده است. ایران قبلاً فقط از دو فرودگاه استفاده می‌کرد و فرودگاه طایف پیشنهاد شد که نظر مثبتشان (عربستان) را اعلام کردند.
حسینی همچنین از تفاهم با عربستان درباره رفع مشکلات راه‌اندازی کلینیک‌های ایرانی و انتقال داروی ایرانی در زمان حج خبر داد. رییس سازمان حج و زیارت گفت: بخش زیادی از زائران امسال با قطار سریع‌السیر از مکه به مدینه انتقال داده می‌شوند که قیمت پایین‌تری دارد. این اقدام برای نخستین‌بار صورت می‌گیرد.
او ادامه داد: یک اقدام تحولی دیگر که پیگیر هستیم بخشی از پخت غذا برای زائران در هتل‌ها انجام شود، در این صورت کیفیت غذا افزایش می‌یابد. این اقدام در کاهش سرانه کارگزاران اعزامی و هزینه سفر تاثیر دارد. حسینی گفت: بسیاری از زوجین تمایل دارند هنگام حج کنار هم باشند، درحالی که سال‌های گذشته اتاق مشترک برای زوجین نداشتیم، اما امسال به بخشی از کاروان‌ها اتاق زوجین تخصیص می‌دهیم. اگر امسال تقاضا زیاد باشد سال‌های بعد این سهمیه افزایش می‌یابد. البته این اقدام سبب افزایش هزینه می‌شود. برای همین امسال سهمیه کمتری درنظر گرفته شده است.
رییس سازمان حج و زیارت سپس به تدابیری که برای منا پیش‌بینی شده است، اشاره کرد و افزود: اینترنت اختصاصی برای زائران ایرانی در منا قرار است امسال تامین شود.او ادامه داد: یکی از نگرانی‌ها در سال‌های قبل برای افراد مسن، گم شدن در منا بود که به همین منظور اپلیکیشنی طراحی شده و امیدوارم قبل از اعزام آماده استفاده شود.
حسینی گفت: صرفه‌جویی در هزینه هتل‌ها یکی از تدابیر حج آینده است که هتل‌های جدیدی شناسایی شده که قیمت مناسبی دارد و بخشی از زائران را با هدف کاهش هزینه‌ها در آنجا استقرار می‌دهیم. معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دغدغه‌هایی که درباره سهمیه کارگزاران مطرح شده است، گفت: کاهش سرانه این سهمیه پیگیری می‌شود که در این صورت هزار نفر به سهمیه زائران اضافه می‌شود. به گفته او، سرانه کارگزاران ۶.۴ درصد کل سهمیه حج بوده است که بنا داریم این سهمیه را به ۵ درصد برسانیم. حسینی گفت: در روز‌های آینده براساس نامه‌ای که برای رییس‌جمهور فرستاده شده است شورای عالی حج برگزار می‌شود و تمام نهاد‌های درگیر حضور می‌یابند و وظایف آن‌ها تاکید می‌شود. در همین رابطه کتابی با عنوان فرایند‌های حج و عمره که نقشه راه است، منتشر شده است که وظایف هر یک از دستگاه‌ها را نیز مشخص می‌کند.
رییس سازمان حج و زیارت درباره زمان ثبت‌نام، گفت: ثبت‌نام در کاروان‌های حج که قرار بود ۳۰ دی‌ماه انجام شود به خاطر شرایط کنکور ملغی شد و مناسبت معنوی دیگری را پیدا می‌کنیم که در روزه‌های آینده اعلام خواهد شد. حسینی همچنین درباره برقراری عمره گفت: مهمترین مسأله عمره بازگشایی سفارتخانه‌ها و حمایت کنسولی است که تا اتفاق نیفتد نمی‌توان عمره را برگزار کرد./

منبع: سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی خبر: فیش حج, حج تمتع 1402, قیمت ارز تمتع سال 1402


دفتر خرید و فروش فیش حج اویسی
شماره تماس: 
09197274060 
شماره تلفن ثابت پاسخگویی تا ساعت 10 شب (10 خط ویژه) : 77325458 

خرید و فروش عمره و تمتع در دفتر معتبر دارنده مجوز بند پ سازمان حج و زیارت
09121777029 بسطامی

*** بهترین خریدار نقدی فیش حج و فروشنده منصف عمره و تمتع ***
شماره تماس:
خانم ترابی  09193979927 
*** به خود می بالیم که مفتخر خدمت دهی به شما باشیم ***

خرید و فروش فیش حج تمتع وعمره در سراسر ایران
با اخذ مجوز از سازمان و زیرنظر دفاتر رسمی کشور
شماره تماس: اوسطی 09129412600 

خریدوفروش فیش عمره و تمتع فوری
شماره تماس مدیریت:
حاج ایمان 09122648807

خریدفروش عمره و تمتع در سرتاسر کشور
حاج کرمی 09195087414

فروش و خرید برگه حج عمره و تمتع کل ایران
حاج صالح 09126890334 

فروشنده و خریدار فیش حج سرتاسر ایران
حاج حمید توکلی  09125946073

خریدوفروش فیش مکه هر نوعی در کل ایران
شماره تماس سرپرست دفتر حج: حاج میثم 09382174868

خريدار فيش مکه با بالاترين قيمت حتی در محل شما 
فروشنده فیش با منصف ترین قیمت
خانم کریمی  09196784089

معتبرترین کارگزاری خرید و فروش انواع فیش حج سراسرکشور
خط ویژه دفتر: 91003603 -021
*** زیارتی رویایی با دفتر معتبر حج هفت آسمان* 

نقل و انتقال فیش حج عمره و تمتع با بهترین قیمت
شماره تماس مدیریت دفتر حج امین 09199157001

خریدار فوری و فروشنده هر نوع فیش حج قابل عرضه
با 12 سال سابقه درخشان در خریدفروش 
شماره تلفن : خانم شاه وردی 09904137725

 دفتر نوای حج ارائه دهنده ی کلیه خدمات
خرید وفروش فیش حج فقط در استان خوزستان
نقل وانتقال با مجوز سازمان حج و زیارت
مدیریت : خانم اصل صباح 09375207008

 

بالاترین خریدار نقدی و فروشنده عمره و تمتع
دارنده مجوز انتقال رسمی بند پ سازمان حج و زیارت

شماره تلفن : 
09058971109 حاج الوندی
 خرید و فروش فیش حج در محل شما
شماره های تماس با مدیریت: حاج محمدی
09194274225
09166283053
09193283532

 

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب)

سایت فیش حج سایت فیش حج

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.