جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب) سایت فیش حج سایت فیش حج

اخبار حج و فیش حج

فیش حج از کجا شکل گرفت؟

فیش حج در اصل سندی است که بانک به نمایندگی از سازمان حج و زیارت در اختیار فرد متقاضی سفر حج قرار می دهد. البته برای دریافت فیش لازم است حتما در یکی از بانک های ملی و ملت اقدام به ثبت نام برای سفر حج نموده، و مبلغی را به عنوان ودیعه نزد بانک قرار دهید. سفر حج سالیان سال است که در میان مردم مسلمان ایران و جهان شایع بوده است. اما چند دهه است که افراد به شکل فوق العاده زیادی تمایل به زیارت خانه خدا یافته اند. به صورتی که نه تنها برای مناسک حج تمتع در ماه ذی الحجه، بلکه برای زیارت به صورت حج عمره در دیگر ایام سال نیز اقدام می نمایند. از این رو سازمان حج مسئله فیش حج را برای افرادی که متقاضی سفر به خانه خدا هستند، مطرح نمود. 

فیش حج از کجا شکل گرفت

باید بگوییم در اصل فیش حج نوعی سند به شمار می رود که برای ثبت نام حج از آن استفاده می شود. یعنی فرد با پرداخت مبلغی به بانک عامل، برای تشرف به حج، سندی از ایشان دریافت می نماید، که دال بر پرداخت بخشی از هزینه سفر حج ایشان بوده است. این فیش حجی که از سوی بانک به عنوان سند در اختیار فرد متقاضی سفر حج قرار می گیرد، در اصل به نمایندگی از سوی سازمان حج و زیارت به ایشان تعلق گرفته است. پس می توانیم در مورد سند قانونی بودن فیش حج اطمینان حاصل نماییم. اگر به سراغ فقه روید، می توانید احکام پرداخت فیش حج را در فقه فتوایی بسیاری از علما مطالعه نمایید. با این فیش واریزی بانک، شما می توانید مدعی ثبت نام در حج عمره یا تمتع شوید. 

آیا لازم است برای سفر حج فیش حج دریافت نماییم؟

بسیاری از افراد همیشه با این مسئله درگیر هستند که آیا دریافت فیش برای آنها لازم و ضروری است؟ بدون شک دریافت واریزی حج می تواند روند آغاز سفر را برای بسیاری از مشتاقان زیارت خانه خدا آسان نماید. می دانیم که به علت تقاضای بالای مردم کشور برای سفر حج، محدودیت هایی برای مسافران به وجود آمده است. یعنی هر کشوری سهمیه خاص خود را برای اعزام حجاج به مکه و مدینه دارد. که البته این سهمیه بسته به تعداد مسلمانانی که در آن کشور سکونت دارند ایجاد می شود. که این سهمیه برای حج تمتع و عمره ایران نیز دارای محدودیت خاصی می باشد. از این رو افرادی که تمایل زیادی برای سفر به مکه و مدینه دارند، با مراجعه به بانک ملی و ملت، اقدام به ثبت نام برای سفر نموده و فیش حج از بانک دریافت می کنند. افراد زیادی نیز ممکن است در سالیان گذشته اقدام به خرید فیش نموده باشند. اما به دلایل مختلفی در زمانی که قادر به انجام سفر هستند، از سفر حج منصرف می شوند. حال ممکن است برای چندمین بار اقدام به ثبت نام و دریافت فیش حج نموده باشند، یا درگیر بیماری و کهولت سن شده باشند و … . این دسته از افراد می توانند فیش خود را به دیگری انتقال دهند. یا این که در زمان اعلام سازمان حج و زیارت مبنی بر آزاد بودن نقل و انتقال فیش حج به غیر، آن را به افراد دیگری غیر از افراد درجه یک خانواده خود واگذار نمایند. به این طریق فرصت سفر حج خود را به فرد دیگری خواهند داد. 

آیا لازم است برای سفر حج فیش حج دریافت نماییم؟

آیا دریافت فیش تنها برای حج تمتع لازم است؟

یکی دیگر از مسائلی که بسیاری از مسلمانان در مورد فیش حج نمی دانند، این است که می توانند فیش را هم برای سفر حج تمتع، و هم برای سفر حج عمره دریافت نمایید. یعنی هیچ تفاوتی در دریافت فیش برای سفر به مکه و مدینه وجود ندارد. تنها کافیست مبلغی را به عنوان ودیعه در نزد بانک سپرده گذاری نموده و به نمایندگی از سازمان حج و زیارت از بانک فیش حج دریافت کنید. که این فیش نشانگر آن است که فرد در لیست متقاضیان سفر حج قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که تنها تفاوت فیش دریافتی از حج عمره یا تمتع، در میزان مبلغ ودیعه است. زیرا حج تمتع به دلیل ظرفیت محدود تری که دارد و تنها یک بار در سال انجام می شود، هزینه بیشتری را نیز برای مسافر در بر خواهد داشت. پس افرادی که اقدام به دریافت قبض سپرده گذاری تمتع می نمایند، باید مبلغ بیشتری را به عنوان ودیعه در بانک مزبور سپرده گذاری نمایند.

قیمت فیش دریافتی برای سفر حج چقدر است؟

همیشه کسب اطلاع در مورد قیمت سفر حج برای مردم مسلمان دنیا مهم بوده است. از این رو افرادی که به بانک مراجعه می نمایند برای خرید فیش حج، اولین سوالی که از فروشنده یا متصدی بانک می پرسند، قیمت فیش خریداری برای سفر حج است. بدون تردید قیمت خرید و فروش فیش حج بسته به نوع عمره یا تمتع بودن آن متفاوت خواهد بود. اما مسئله مهمی که باید در مورد فیش بدانیم این است که قیمت دلار و حتی سود سپرده نیز بر روی آن تاثیر گذار خواهد بود. بسیاری از افراد از سالهای دور اقدام به دریافت فیش نموده اند. اما زمانی که موعد اعزام آنها فرا می رسد و به سازمان حج و زیارت مراجعه می کنند، متوجه می شوند که باید باز هم مبلغی را برای آغاز سفر حج پرداخت کنند. این مسئله زمانی رخ می دهد که قیمت دلار در کشور متغیر بوده باشد. یعنی از زمان خرید فیش حج  تا زمان اعزام، قیمت دلار افزایش یافته باشد. البته تمام سالهایی که افراد برای سفر حج ثبت نام نموده اند و ودیعه ای را در بانک سپرده گذاری کرده اند، با احتساب سود بانکی آن خواهد بود. پس اگر امروز قصد سفر حج نموده اید، بهتر است همین امروز اقدام به ثبت نام و دریافت فیش حج نمایید. زیرا ممکن است دلار 14000 تومانی امروز در چند سال آینده به دو برابر افزایش یابد.

قیمت فیش دریافتی برای سفر حج چقدر است؟

آیا خمس به سپرده حج تعلق می گیرد؟

اگر بخواهیم از نظر فقهی مسئله تعلق گیری خمس را به سپرده حج بررسی نماییم، باید بگوییم در صورتی که سال خمسی بر مبلغ پرداختی بابت حج و دریافت فیش حج نگذشته باشد، یعنی فرد در همان سالی که اقدام به ثبت نام نموده است به خانه خدا مشرف شود، نیازی به پرداخت خمس نخواهد داشت. اما در صورتی که یک سال یا چند سال از زمان خرید و ثبت نام فیش حج سپری شده باشد، در مورد مسئله پرداخت خمس میان فقها اختلاف وجود دارد. از این رو بهتر است زمان خرید فیش خود را محاسبه نموده و از آن سال تاكنون خمس ودیعه حج خود را بپردازید. البته بستگی به نظر فقیه و مرجع تقلید خود دارید.

 

کلمات مرتبط:

فیش حج, خرید فیش حج, فروش فیش حج, نقل و انتقال فیش حج

زمان اعزام حج تمتع 99 اعلام شد طبق برنامه ریزی سازمان حج و زیارت

سایت فیش حج ، اکبر رضایی درباره برنامه‌ریزی برای حج تمتع ۹۹ گفت: در شرایط کنونی با توجه به بحران کرونا در کشورهای مختلف دنیا و حساسیت‌های موجود ما نیز پیرو تاکیدات رئیس سازمان حج و زیارت برنامه ریزی ها را بر مبنای معیارهای دقیق علمی و رعایت شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی و پروتکل‌های تدوین شده مربوطه انجام می‌دهیم. وی افزود: برنامه‌ریزی های حج 99 مطابق زمان بندی قبلی در حال انجام است و با توجه به اینکه برنامه‌های حج زمان بر می باشد کار به روال عادی انجام و تدارکات لازم صورت می گیرد تا وضعیت مشخص شود.
سرپرست معاونت حج وعمره سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌های سازمان حج و زیارت بر پایه حفظ سلامت، عزت، کرامت و امنیت حجاج است، گفت: با توجه به شرایط کنونی برای حج 99 با توجه به شرایط مختلف برنامه ریزی هاو پیش‌بینی‌ های لازم صورت گرفته است.

تکمیل بیش از 72 درصد ظرفیت کاروان ها

رضایی در ادامه در زمینه ثبت نام از متقاضیان حج 99 هم گفت : تا کنون بیش از 72 درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع تکمیل شده و نام‌نویسی از متقاضیان طبق اطلاعیه‌های اخیر سازمان ادامه دارد. رضایی اضافه کرد: نام‌نویسی از اولویتهای دارای قبوض ودیعه‌گذاری تا پایان خرداد ماه سال 86 در حال انجام است و همه متقاضیان باید برای ثبت‌نام در یکی ازکاروان‌های دارای ظرفیت خالی به سامانه https://reserve.haj.ir مراجعه و نسبت به نام‌نویسی اقدام کنند.
به گفته وی، بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال 87 هزار و 550 زائر و عوامل اجرایی (اعم ازکادر پزشکی، خدمات، نیروهای ستادی و اجرایی، امور کنسولی، حمل و نقل و غیره ) به عربستان اعزام می شوند که نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

پیشی گرفتن بانوان در نام نویسی حج 99

رضایی در ادامه گفت: از میان ثبت نام شدگان تاکنون، 53 درصد بانوان و 47 درصد آقایان هستند.

ششم تیرماه آغاز اعزام ها در صورت عادی بودن شرایط

سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره تاریخ اعزام ها و بازگشت زائران نیز اظهار کرد: در صورت عادی بودن شرایط، نخستین کاروان زائران حج 99، ششم تیر ماه امسال راهی سرزمین وحی شده که نخست در مدینه منوره اسکان می‌یابند؛ زمان بازگشت نخستین کاروان نیز 15 مرداد ماه خواهد بود.
وی با ابراز امیدواری از اینکه شیوع بیماری کرونا کاهش یابد و حج تمتع انجام پذیرد، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم در حوزه‌های مختلف حمل و نقل، مسکن، تغذیه و … متناسب با شرایط پیش بینی شده است؛ بنابر تمهیدات اندیشیده شده زائران ایرانی از 19 ایستگاه پروازی و توسط ناوگان هوایی کشورمان به عربستان سفر می‌کنند.
رضایی توضیح داد: حدود نیمی از کاروان‌ها مدینه قبل و نیمی مدینه بعد خواهند بود؛ مدت زمان حضور زائران در مدینه منوره 5 شب و 6 روز برنامه ریزی شده است.

آغاز معاینات پزشکی زائران در نیمه اول اردیبهشت ماه

وی همچنین درباره معاینات پزشکی و تایید استطاعت جسمی زائران هم گفت : یکی از شرایط وجوب حج استطاعت جسمی است بنابراین معاینات پزشکی نیز همانند سال‌های قبل با دقت انجام می‌گیرد و با توجه به شرایط مربوط به شیوع کرونا، این معاینات در نیمه اول اردیبهشت با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت توسط کادر پزشکی به انجام می رسد.

آموزش زائران به صورت غیر حضوری و حضوری

رضایی درباره موضوع آموزش زائران نیز اظهار کرد: براساس هماهنگی به عمل آمده با حوزه فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری مقرر شده که آموزش‌ها به دو شیوه غیرحضوری و حضوری انجام شود؛ پس از انجام معاینات پزشکی، فرآیند آموزش غیرحضوری آغاز و بعد از آن هم آموزش حضوری در صورت مهیا شدن شرایط، صورت می‌گیرد.

در صورت تعطیلی حج 99، اولویت اعزام سال آینده با حفظ کنندگان ثبت نام است

وی همچنین درباره احتمال تعطیلی حج تمتع امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا گفت: در این صورت، اولویت اعزام سال آینده با زائرانی خواهد بود که وضعیت ثبت‌نام فعلی خود را حفظ کرده باشند که در این صورت در بخش هزینه‌های ارزی نیز هیچگونه افزایش قیمتی شامل آنان نخواهد شد.
رضایی در پاسخ به پرسشی درخصوص افرادی که انصراف می دهند، گفت: در صورت انصراف وجوه متقاضیان عودت داده می شود اما برای جلوگیری از اختلال در برنامه ها به ناچار نسبت به جایگزینی افراد انصرافی اقدام می گردد و بدیهی است که اولویت اعزام در صورت تعطیلی حج 99 ، در حج سال آینده با کسانی است که ثبت نام خود را حفظ کرده اند. وی افزود: به طور طبیعی اولویتی برای اعزام افراد انصرافی نداریم و فقط افرادی که ثبت نام کرده‌اند در اولویت حج تمتع قرار دارند .
سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در صورت لغو حج امسال، برای اعزام‌های سال آینده، افزایش هزینه ارزی نخواهیم داشت، گفت: اعزام‌ها با نرخ ارزی امروز محاسبه می‌شوند که البته بخش اندکی از هزینه‌ها مربوط به افزایش هزینه‌های ریالی داخل ایران است که قابل توجه نیست.

زمان اعزام حج تمتع 99 اعلام شد طبق برنامه ریزی سازمان حج و زیارت

قیمت کاروانهای حج تمتع 99

سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: حداقل هزینه اعزام ۳۳ میلیون تومان و حداکثر ۴۱ میلیون تومان است که البته با توجه به برنامه ریزی های انجام شده این مبالغ نیز در دو مرحله از زائران دریافت می شود.
رضایی، حج را برای جهان اسلام مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: به همین دلیل باید هم اهمیت حج و هم سلامت حجاج در اعزام‌ها در نظر گرفته شود و در صورت عادی بودن شرایط تمامی اعزام های حجاج ایرانی در رفت و بازگشت با رعایت موارد و الزامات بهداشتی خواهد بود./

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت

 

کلمات مرتبط:

فیش حج, فیش حج 99, قیمت کاروانهای حج تمتع 99, قیمت کاروان حج تمتع 99, خرید و فروش فیش حج, خریدوفروش فیش حج, قیمت فیش حج تمتع 99

 

برای اعزام زائران به عتبات عراق وسوریه بعد از اپیدمی کرونا برنامه ریزی شد

سایت فیش حج به نقل روابط عمومی سازمان حج و زیارت ؛ علی رضا رشیدیان افزود : در این راستا پروتکل هایی را با همکاری وزارت بهداشت ودرمان و نیز هلال احمر آماده و از طریق وزارت امور خارجه برای اعلام ، اطلاع و اقدام طرف های مقابل یعنی عراق و سوریه ارسال کرده ایم.

برای اعزام زائران به عتبات عراق وسوریه بعد از اپیدمی کرونا برنامه ریزی شد
وی عنوان کرد : در قالب این پروتکل ها مسافران از نظر سلامتی غربالگری شده و در صورت داشتن شرایط لازم ، کارت صحت و سلامت دریافت می کنند. وی با تاکید بر اینکه معیارهای غربالگری و ارزیابی سلامت زائران بر اساس شاخص های سازمان بهداشت جهانی در موضوع بیماری های واگیردار می باشد، گفت : علاوه بر آن دستور العملی نیز برای فرآیند خدمات دهی به زائران مان در بعد داخلی دیده شده که در صورت فراهم شدن زمینه اعزام زائران و بهبود شرایط اپیدمی این ویروس به منظور حفظ سلامت مسافران و زائران از ابعاد مختلف در طول این سفر برنامه ریزی هایی شده است که همه مراحل از زمان ورود زائران به سیستم ، انجام معاینات لازم ، لحاظ اقدامات ضروری برای حین اعزام ، حتی توجه جدی به مباحث حمل و نقل ، اقامت ، تغذیه ، تدارکات و نیز زیارت آنان را در بر می گیرد./

 

کلمات کلیدی مرتبط:

فیش حج, ثبت نام عتبات, ثبت نام عتبات عراق, ثبت نام عتبات سوریه

اعزام حج تمتع 99 در هاله ابهام کووید 19

سایت فیش حج، هنوز چند ماهی تا برگزاری حج ۹۹ باقیمانده که کار ثبت نام از حجاجی که سال‌ها چشم انتظار رسیدن نوبت اعزام شان بوده‌اند از اسفندماه گذشته آغاز شده، آن هم در شرایطی که نه تنها کشور ما بلکه ۲۰۰ کشور دنیا این روز‌ها عرصه جولان ویروس کرونا و شیوع بیماری کووید ۱۹ است.
در این وضعیت برگزاری حج ۹۹ در هاله‌ای از ابهام است و برای بسیاری از آرزومندان در نوبت حج امسال این سئوال اساسی ایجاد شده که چه کنند؛ دست نگه دارند یا ثبت نام کنند، آنانی که ثبت نام کرده اند چه می‌شوند؟
در این رابطه علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده و می‌گوید: امیدواریم تا شروع فصل گرما اپیدمی بیماری کووید ۱۹ کاهش یابد، اما در عین حال خود را برای شرایط و سناریو‌های مختلف آماده کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه بر اساس تفاهمی که با عربستان امضا کردیم در سال جاری ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر اعم از زائر و کارگزار از جمهوری اسلامی ایران به سفر حج اعزام می‌شوند و در این رابطه تمام اقدامات مربوط به عقد قرارداد‌های مسکن، تغذیه، تدارکات و نیز مباحث مرتبط با بهداشت، بیمه و ناوگان حمل و نقلی حجاج انجام و قرارداد‌های آن منعقد شده است.

اعزام حج تمتع 99 در هاله ابهام کووید 19
اعزام زائران در صورت برگزاری حج با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی
وی تصریح کرد: در صورتی که بحران کرونا خاتمه یابد و تصمیم بر برگزاری حج و اعزام تمامی سهمیه توافقی زائران باشد؛ علاوه بر رعایت شرایط مختلف فنی و عملیاتی، موضوع را به صورت علمی و کارشناسی بررسی کرده و ضمن انجام معاینات و ارزیابی شرایط استطاعت جسمی افراد، اعزام زائران انجام می‌شود.
وی گفت: در این راستا تعاملات با وزارت حج عربستان ادامه دارد و سازمان هم پروتکل‌های سلامت حجاج از مرحله معاینات، اعزام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات و اعمال مناسک حج را با توجه به اپیدمی ویروس کرونا تهیه و تدوین کرده است.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در بین کشور‌های اسلامی و همکار در برگزاری حج، یکی از پیشروترین کشور‌ها در امر حفظ سلامت حجاج است و سالیان دراز با سازماندهی قوی کادر بهداشت و درمان و در اختیار داشتن درمانگاه‌ها و بیمارستان تخصصی و ایجاد شبکه بهداشتی-درمانی که از بدو شکل‌گیری کاروان‌ها تا بازگشت از این سفر معنوی همراه حجاج است، تجربه و دانش گرانقدری اندوخته است.
وی عنوان کرد: ایران در سایه این تجربه، دانش و توان علاوه بر الگوسازی در عملیات حج برای سایر کشور‌ها؛ همکاری خوبی هم با وزارتخانه‌های بهداشت و حج عربستان دارد.
رشیدیان افزود: قوانین و دستورالعمل‌های بهداشتی، معاینات قبل از اعزام، کنترل و رسیدگی به وضعیت سلامت بیماران و افراد پر خطر در طول عملیات حج در شبکه بسته و منحصر به ایرانیان باعث شده سلامت حجاج تأمین شده و رضایتمندی قابل قبولی هم ایجاد شود.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی هم با توجه به همه حساسیت‌ها و معیار‌های دقیق علمی و نیز رعایت شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی و وزارتخانه‌های بهداشت و درمان هر دو کشور نسبت به تدبیر شرایط و پیش بینی‌ها متناسب با آن اقدام می‌کنیم.
افراد پر خطر در صورت تداوم بحران کرونا اعزام نمی‌شوند
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در پاسخ به این سئوال که ممکن است در صورت تداوم بحران کرونا و عدم آمادگی و توانمندی عربستان برای مهیا ساختن شرایط مناسب حضور تمامی حجاج کشور‌های اسلامی؛ نسبت به محدودسازی سهمیه‌ها اقدام کند، گفت: در این صورت بر مبنای برنامه ریزی‌های انجام شده افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات سنی هستند امسال به این سفر معنوی فرستاده نمی‌شوند و اعزام شان به سال بعد موکول می‌شود.
تمام ثبت نامی‌ها در صورت عدم برگزاری حج، سال بعد اعزام می‌شوند
وی در این زمینه که اگر عربستان تصمیم به عدم برگزاری حج بگیرد تکلیف ثبت نامی‌های امسال از حیث اولویت اعزام و سپرده هایشان چه می‌شود، گفت: در این شرایط به طور قطع اولویت اعزام در سال بعد با زائرانی است که هم اکنون ثبت نام کرده و فرآیند ثبت نامشان تکمیل شده است.
رشیدیان تصریح کرد: از نهم اسفندماه تا کنون حدود ۵۱ هزار نفر از طریق سامانه رزرو اینترنتی ثبت نام کرده اند که در حال حاضر از این تعداد ۴۹ هزار و ۵۹۶ نفر ثبت نامشان قطعی و نهایی شده است.
وی با بیان اینکه فرآیند ثبت نام همچنان ادامه دارد، افزود: ارز مورد نیاز حج امسال نیز بر اساس مصوبه دولت با نرخ مصوب تامین شده است که بر اساس ثبت نام قطعی زائران این منابع به حساب‌های سازمان حج و زیارت در عربستان منتقل و قرارداد‌های مربوط به مسکن و حمل و نقل درون و برون شهری، تغذیه و تدارکات و ... زائران منعقد می‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین در قرارداد با طرف‌های خدمات دهنده عربستانی، بندی با عنوان شرایط فوق العاده و اضطراری دیده شده که در صورت عدم برگزاری حج، قرارداد مربوط به خدمات به سال بعد منتقل شده و از این ناحیه ضرری متوجه زائران ما نمی‌شود.
وی در تشریح این موضوع گفت: به عبارتی در صورت عدم برگزاری حج امسال، سازمان حج و زیارت بجای سرمایه گذاری ریالی به نیابت از این زائرین قرارداد‌های مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان منعقد کرده و این خدمات در سال بعد برمبنای قرارداد‌های امسال به زائران ما ارائه می‌شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هر گونه افزایشی در نرخ‌ها متوجه هزینه‌های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه عدم تغییر هزینه ارزی صرفاً در صورت عدم برگزاری حج در سال جاری و موکول شدن قرارداد‌ها به سال آینده است، افزود: فقط درصد اندکی از هزینه‌های حجاج همانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزشی ممکن است در سال آتی تغییر کند، اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت نامی امسال در این صورت ثابت خواهد بود و مشمول افزایش‌ها نمی‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه برای آن دسته از افرادی که ثبت نام کرده‌اند و در صورت عدم برگزاری حج قصد انصراف داشته باشند، گفت: این افراد می‌توانند انصراف دهند و زائران اولویت‌های بعدی فراخوان و ثبت نام شده و جایگزین آن‌ها می‌شوند.
به گفته وی، در واقع تمامی زائران ثبت نامی امسال در صورت عدم برگزاری حج ۹۹ در سال بعد اعزام می‌شوند و در صورتی ثبت نام جدید انجام می‌شود که سهمیه کشورمان بیش از افراد ثبت نامی باشد، ضمن آن که هزینه سفر حج ثبت نامی‌های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و اخذ می‌شود./

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

کلمات کلیدی مرتبط:

فیش حج, فیش حج 99, وضعیت اعزام تمتع 99, وضعیت تمتع 99, کووید 19, کووید 19 حج تمتع, کرونا حج تمتع 99, وضعیت کرونا در تمتع

جلسات آموزشی غیرحضوری زائران حج تمتع سال 99

سایت فیشحج : سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه آموزش کاروان‌های حج تمتع از ۱۵ فروردین‌ماه آغاز می‌شود، گفت: با توجه به شیوع کرونا در کشور و لزوم عدم خروج از منازل، سعی داریم آموزش‌های حج را به صورت غیرحضوری برگزار کنیم. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری سایت فیش حج، نام‌نویسی حج تمتع سال ۹۹ از نهم اسفندماه از طریق سامانه رزرو سازمان حج و زیارت آغاز شد که در مرحله نخست دارندگان فیش حج تمتع تا پایان فروردین ۸۶ در اولویت نام‌نویسی برای تشرف به حج تمتع بودند و از ۲۱ اسفندماه نیز دارندگان فیش‌های حج تمتع تا نیمه اردیبشهت ۸۶ به عنوان زائران ذخیره امکان نام‌نویسی داشتند که تا پایان سال گذشته حدود ۵۰ هزار زائر اقدام به نام‌نویسی برای تشرف به حج تمتع سال ۹۹ کردند.
همچنین با توجه به اهمیت جلوگیری از شیوع کرونا، سازمان حج و زیارت پرداخت هزینه حج تمتع را به صورت غیرحضوری برنامه‌ریزی و مهلت ۷۲ ساعته برای ثبت‌نام قطعی و تحویل گذرنامه به مدیر کاروان‌ها را لغو کرد، به طوری که مقرر شد مدیران کاروان‌ها در زمان تعیین شده به زائران زمان تحویل مدارک را اعلام کنند تا از تجمع خودداری شود.
همچنین در جلسه نشست شورای مدیران بعثه مقام معظم رهبری حجت‌الاسلام سیدحسین رکن آبادی، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری اعلام کرد: آموزش زائران کاروان‌های حج تمتع از ۱۵ فروردین ماه آغاز خواهد شد.
پس از اعلام مسؤولان بعثه مقام معظم رهبری درباره برگزاری آموزش‌های زائران کاروان‌های حج تمتع، شیوع ویروس کرونا در بین زائران خانه خدا موجب نگرانی برخی از خانواده‌ها شد.

جلسات آموزشی غیرحضوری زائران حج تمتع سال 99
بر همین اساس، اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری سایت فیش حج با اشاره به برنامه‌ریزی برای برپایی حج تمتع سال ۹۹، اظهار داشت: تاکنون بسیاری از ظرفیت کاروان‌های حج تمتع امسال تکمیل شده و حدود ۳۰ درصد ظرفیت‌ها باقی مانده است.
وی با بیان اینکه در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان‌ها از نیمه فروردین‌ماه اولویت‌های دیگری برای اعزام به حج تمتع اعلام می‌شود، گفت: آموزش کاروان‌های حج تمتع از ۱۵ فروردین‌ماه آغاز می‌شود که البته با توجه به شیوع کرونا در کشور و لزوم عدم خروج از منازل، سعی داریم آموزش‌های حج را به صورت غیرحضوری برگزار کنیم.
رضایی با اشاره به اینکه در صورت مهار نشدن کرونا تا روزهای آینده به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس جلسات آموزشی زائران خانه خدا به صورت غیرحضوری یا از طریق رسانه ملی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورتی که شرایط برای برگزاری جلسات حضوری مهیا نباشد، آمادگی داریم که این جلسات برای زائران از صداوسیما آموزش داده شود.
به گزارش سایت فیش حج، امسال ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی به حج تمتع مشرف می‌شوند که البته اعزام زائران به حج تمتع برخلاف برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی برقرار است و طرف سعودی با وجود تعطیلی عمره، درباره حج تمتع تصمیم جدید اتخاذ نکرده است./

منبع : سایت فارس

 

کلمات کلیدی مرتبط:

فیش حج, فیشحج, آموزش غیرحضوری تمتع, آموزش مناسک تمتع 99, تمتع سال 99, اخبار حج تمتع 99, آموزش تمتع, سایت آموزش مناسک تمتع

ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 به 63 درصد رسید

به گزارش فیش حج ، آخرین جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در سال ۹۸ امروز به ریاست حجت الاسلام والسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.
در این جلسه آقای اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت اعلام کرد: فرآیند ثبت نام از اولویت‌های ذخیره نیز از روز چهارشنبه، ۲۱ اسفند ۹۸ فعال شده و تاکنون بیش از ۴۹ هزار نفر از دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ با مراجعه به سامانه https://reserve.haj.ir نام نویسی و کاروان خود را انتخاب کرده اند.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشورتصریح کرد: سازمان حج و زیارت تسهیلات مناسبی را برای عدم مراجعه حضوری زائران به بانک‌ها جهت واریز قسط اول ثبت نام حج و ارائه مدارک به مدیران کاروان‌ها در کارگزاری ها فراهم کرده است.

ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 به 63 درصد تکمیل شد
سرپرست حجاج ایرانی نیزبا تقدیر از اقدامات صورت گرفته برای تسهیل درثبت نام زائران تاکید کرد: به نحوی برنامه ریزی شود که شیوع کرونا درفراهم کردن مقدمات اجرایی سفر حجاج ایرانی خللی ایجاد نکند.
در این جلسه علی رضا رشیدیان همدلی و همیاری مجموعه سازمان حج وزیارت و بعثه مقام معظم رهبری را عامل ارائه خدمات بهتربه زائران حج وعتبات عالیات دانست و مشکلاتی را که شیوع ویروس کرونا دراین حوزه ایجاد کرده است، برشمرد.
رئیس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه وضعیت کنونی فعالیت دفاتر زیارتی را نیز تحت تاثیرقرار داده است، افزود: در تلاش هستیم تا این دفاتر هم از مساعدت‌ها و معافیت‌هایی که دولت برای برخی از کسب و کارها در نظر گرفته است؛ بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: همکاران سازمان حج در تلاش اند مقدمات سفرحج آینده فراهم شود و در حوزه عتبات نیز با حضور مسئولان این حوزه ضمن بررسی مشکلات، برنامه ریزی برای ارائه خدمات بهتر در دستور کار قرار دارد.
این جلسه با توضیحات حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری درخصوص برنامه‌های موردنظر این حوزه در حج ۹۹ و استفاده هرچه بیشتر زائران از برنامه‌های فرهنگی ادامه یافت و وی ازپیشنهادهای ارائه شده در زمینه برگزاری دعای کمیل و حضور گسترده‌تر زائران ایرانی در نمازجماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی و دیگر مساجد مکه گزارش داد.
نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت نیز تاکید کرد که برگزاری دعای کمیل در بین الحرمین مدینه ازمطالبات اصلی زائران ایرانی است و مسئولان حج و زیارت همواره در مذاکرات حج از کشور میزبان خواسته اند به وعده خود در خصوص برگزاری دعای روح بخش کمیل در جوار حرم نبوی و جنت البقیع با بهبود یافتن اوضاع امنیتی عمل کند.
در پایان این جلسه رئیس سازمان حج و زیارت از افزایش هتل‌های خود پخت در مکه و ایجاد ۱۳ کاروان زوجی برای زائران ۹ استان کشور در حج آینده خبر داد و سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج افزود: هماهنگی با طرف سعودی و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) برای هرچه بهتر برگزارشدن عملیات انتقال و بازگشت حجاج ایرانی در حال انجام است./

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

کلمات کلیدی :

فیش حج, خریدفروش فیش حج, خریدفروش حج 99, فیش حج 1399, قیمت فیش حج 99, اخبار تمتع, اخبار تمتع 99

میزان ثبت نام اهل‎‌سنت در حج تمتع ۹۹ چقدر است؟

به گزارش سایت فیش حج از حجت‌الاسلام هادی اکبری مدیر امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به ادامه نام‌نویسی از مشمولان حج تمتع، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در حج تمتع سال آینده در کنار کاروان‌های شیعه، کاروان‌های اهل سنت نیز به حج تمتع ۹۹ اعزام می‌شوند. ۷ هزار و ۷۱۵ نفر در قالب ۵۵ کاروان اهل سنت به حج تمتع مشرف می‌شوند.وی با بیان اینکه ۵۵ کاروان اهل سنت به حج تمتع سال آینده مشرف می‌شوند، افزود: نام‌نویسی از مشمولان حج تمتع در کاروان‌های اهل سنت از ۱۲ استان صورت می‌گیرد. به طوری که در استان اردبیل ۱۱ کاروان، آذربایجان غربی ۸ کاروان، کرمانشاه ۳ کاروان، سیستان و بلوچستان ۱۱ کاروان، بوشهر یک کاروان، فارس ۲ کاروان، خراسان رضوی ۴ کاروان، خراسان جنوبی ۲ کاروان، خراسان شمالی یک کاروان، گلستان ۱۱ کاروان، هرمزگان ۴ کاروان و کردستان ۸ کاروان پیش‌بینی شده است.

میزان ثبت نام اهل‎‌سنت در حج تمتع ۹۹ چقدر است؟حجت‌الاسلام اکبری با اشاره به ظرفیت کاروان‌های اهل سنت در حج تمتع ۹۹، خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی از سوی سازمان حج و زیارت، ۷ هزار و ۷۱۵ نفر از اهل سنت در قالب ۵۵ کاروان به حج تمتع سال آینده مشرف می‌شوند که تاکنون ۵ هزار و ۹۹۷ نفر اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند.
مدیر امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه هنوز ظرفیت کاروان‌ها باقی مانده است، گفت: ظرفیت باقی‌مانده کاروان‌های اهل سنت یک هزار و ۷۱۸ نفر است، به طوری که کاروان‌های استان‌های بوشهر، فارس، کرمانشاه و خراسان رضوی کمترین ظرفیت باقی‌مانده را دارند.
به گزارش فارس، نام‌نویسی حج تمتع ۹۹ از نهم اسفندماه آغاز شده است و ودیعه‌گذاران تا نیمه اردیبهشت‌ماه سال ۸۶ مشمول تشرف به حج تمتع هستند. در حج تمتع سال آینده ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر از کشورمان به عربستان اعزام می‌شوند./

منبع : خبرگزاری فارس

کلمات کلیدی:

فیش حج, فیش حج اهل سنت, خریدفروش فیش حج اهل سنت, قیمت فیش حج تمتع اهل سنت, قیمت تمتع اهل سنت

امکان پرداخت غیرحضوری و الکترونیکی وجه حج تمتع ۹۹

به گزارش سایت فیشحج به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، اکبر رضایی با بیان این مطلب افزود: برای نام نویسی و انتخاب کاروان هم نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر زیارتی نبوده و متقاضیان می‌توانند بعد از نام نویسی به صورت غیر حضوری، با هماهنگی قبلی با مدیر کاروان نسبت به تحویل مدارک اقدام نمایند و ثبت نام خود را قطعی کنند.

 امکان پرداخت غیرحضوری و الکترونیکی وجه حج تمتع ۹۹
رضایی همچنین تاکید کرد: به تمامی متقاضیانی که قصد پرداخت وجه مرحله اول نام نویسی را بعد از طی مراحل ثبت نام، دارند، توصیه می‌کنیم که لزومی به مراجعه به دفاتر زیارتی و بانک‌ها نمی‌باشد و پس از قطعی کردن ثبت نام خود از گزینه منوی پرداخت الکترونیکی که در سامانه https://reserve.haj.ir وجود دارد، استفاده نمایند.
وی با اشاره به اطلاعیه قبلی سازمان حج و زیارت در خصوص ثبت نام از متقاضیان حج ۹۹، از آغاز نام نویسی اولویت‌های ذخیره خبر داد.
وی گفت: فرآیند ثبت نام از اولویت‌های ذخیره از امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه فعال شده و دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ می‌توانند به سامانه https://reserve.haj.ir مراجعه و به انتخاب کاروان مبادرت کنند.
وی با بیان اینکه طی مراحل ثبت نام اولیه به صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد، گفت: افرادی که قصد نام نویسی دارند حتما باید به تکمیل و بروز رسانی اطلاعات خود پرداخته باشند که به افرادی که این مهم را انجام نداده اند، توصیه می‌شود هر چه سریع‌تر به این کار اقدام نمایند.

منبع : جام جم آنلاین 

 

کلمات کلیدی: فیش حج, اخبار حج تمتع, اخبار تمتع, ثبت نام غیرحضوری تمتع, ثبت نام غیر حضوری حج واجب

آخرین مهلت نام نویسی دارندگان فیش حج تمتع ۹۹ روز ۲۱ اسفند 98

به گزارش سایت فیش حج، جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل و اعلام شد با نام نویسی بیش از ۴۴ هزار نفر در کاروان‌های حج تمتع نزدیک به ۶۰ درصد ظرفیت ثبت نام زائران پر شده است.
اکبر رضایی سرپرست معاونت حج وعمره سازمان حج وزیارت در این جلسه با ارائه گزارشی از روند ثبت نام زائران در استان‌های مختلف اظهار داشت: در صورتی که ظرفیت خالی کاروان‌های حج تمتع آینده تا روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه توسط دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۸۶ تکمیل نشود، اولویت‌های ذخیره از دارندگان قبوض ودیعه گذاری اعلام خواهد شد.

آخرین مهلت نام نویسی دارندگان فیش حج تمتع ۹۹ روز ۲۱ اسفند 98
وی تاکید کرد: جدول پرواز زائران حج پیش رو به مقصد فرودگاه‌های مدینه و جده در حال نهایی شدن است.
بر پایه این گزارش، در این جلسه سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای فراهم شدن مقدمات سفر زائران ایرانی به سرزمین وحی تصریح کرد: کارگروه ویژه‌ای تشکیل شود و سناریوی‌های مختلف را در مورد حج آینده با توجه به مشکلی که ویروس کرونا ایجاد کرده است بررسی و راهکار لازم را برای هر وضعیت ارائه کند.
نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: عربستان با توجه به وضعیت کنونی و شیوع ویروس کرونا در برخی کشور‌ها که هوای گرم‌تری دارند، احتمال دارد دستورالعمل‌های جدیدی را برای اعزام زائران اعلام کند، لذا ضروری است که برنامه ریزی و تدبیر مناسب صورت گیرد.
این جلسه با گزارش حجت الاسلام والمسلمین سید جواد مظلومی معاون اموربین الملل بعثه مقام معظم رهبری از برنامه ریزی‌ها و فعالیت‌های این معاونت در موسم حج با توجه به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگزاران حج ادامه یافت.
حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز ابراز امیدواری کرد که با مدیریت و هدایت حجت الاسلام و المسلمین مظلومی، معاونت اموربین الملل بعثه نقش فعال‌تر و موثرتری در حج آینده ایفاء کند.
در این جلسه علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج وزیارت با اشاره به اینکه معاینات پزشکی زائران حج ۹۹ نیز بعد از تعطیلات نوروز آغاز خواهد شد، گفت: پروتکل‌های سلامت بین ایران و کشور‌های عراق و سوریه که تردد زائر و مسافر بین شان وجود دارد در حال تهیه است./

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

کلمات کلیدی:

فیش حج, فیش حج 99, ثبت نام فیش حج سال 99, مهلت ثبت نام فیش حج, حج ۹۹, اولویت فیش حج تمتع 99, اولویت فیش حج تمتع 1400

پاسخ دفتر رهبر انقلاب : درباره نگرانی از کرونا و ثبت‌نام حج تمتع ۹۹

به گزارش خبرنگار سایت فیش حج ، در روزهای اخیر با توجه به نام‌نویسی سفر به حج تمتع و همچنین شیوع ویروس کرونا در منطقه، برخی از مشمولان تشرف به حج تمتع به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا و نامعلوم بودن زمان دقیق از بین رفتن این ویروس در منطقه، نام‌نویسی برای تشرف به حج تمتع ۹۹ را به سال‌های بعد موکول کرده‌اند.
این امر در حالی رخ می‌دهد که برخی از رسانه‌های بیگانه به ویژه در فضای مجازی همواره تبلیغ می‌کنند که نباید به حج تمتع تشرف یافت و احتمال شیوع ویروس کرونا تا تیرماه سال آینده وجود دارد، اما بسیاری از کارشناسان از مهار این ویروس تا اواسط اردیبهشت ماه خبر داده‌اند و با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی سعودی‌ها نیز احتمال مهار ویروس کرونا تا دو ماه آینده بسیار قوی است.

پاسخ دفتر رهبر انقلاب : درباره نگرانی از کرونا و ثبت‌نام حج تمتع ۹۹
در عین حال بسیاری از مشمولان حج تمتع ۹۹ نام‌نویسی در کاروان‌ها را به تعویق نینداخته و برای تشرف به این سفر معنوی در حال برنامه‌ریزی هستند، تا جایی که به گفته اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت تاکنون ۶۰ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع تکمیل شده است.
با این وجود به منظور سهولت در نام‌نویسی زائران و جلوگیری از نگرانی برای تشرف به حج تمتع، از دفتر مقام معظم رهبری استفتاء کرده‌ایم تا جویا شویم که در صورت نگرانی از کرونا و نامشخص بودن زمان مهار آن، آیا ثبت‌نام برای افرادی که دارای استطاعت مالی و توان بدنی هستند، در این شرایط وجوب شرعی دارد یا خیر؟

پاسخ دفتر مقام معظم رهبری به شرح ذیل است:
تا وقتی از طرف نهادهای مسئول منعی اعلام نشده در صورت استطاعت باید برای انجام این فریضه مهم الهی اقدام نمایید.
به گزارش فارس، عربستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا عمره مفرده را متوقف کرده است. همچنین در روزهای اخیر اطراف خانه خدا با دیوار حائل حدود دو متری بسته شده است و زائران در فضایی دور از کعبه به طواف خانه خدا می‌پردازند. /

منبع : خبرگزاری فارس

 

کلمات کلیدی جستجو:

فیش حج, پاسخ رهبری در مورد کرونا و حج تمتع ۹۹, اخبار حج, اخبار حج تمتع, اخبار تمتع, اخبار حج تمتع 99, کرونا و ثبت‌نام حج تمتع ۹۹, کرونا و ثبت‌نام تمتع ۹۹

شروع ثبت نام ایثارگران برای اعزام به تمتع سال 99

به گزارش سایت فیش حج از ایثار گیلان،پاکاری با تاکید بر لزوم تعیین ظرفیت ثبت نامی هر شهرستان، افزود: بهره مندی جامعه ايثارگری از بركات سفر حج و جلب رضایتمندی خانواده های معظم شاهد و ایثارگر از مهمترين اهداف اعزام آنها به حج تمتع است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان سهمیه بگیران استان را شامل پدر و مادر، همسر و فرزندان شهید ،جانبازان ۷۰ درصد و همسرانشان، جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد و همسرانشان، جانبازان ۲۵ تا ۴۹ درصد و آزادگان به همراه همسر و همسران جانبازان متوفی به ترتيب اولویت دانست.
پاکاری از ارائه آمار نهایی سهمیه بگیران بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان به مدیریت حج و زیارت خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون 24 نفر متقاضی ثبت نام در کاروان های حج تمتع 99 هستند.

شروع ثبت نام ایثارگران برای اعزام به تمتع سال 99
وی اضافه کرد:متقاضيان واجد شرايط می‌توانند با مراجعه ادارات بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان ها در حج تمتع سال آينده ثبت نام كنند.
حسن فعال، مدیر حج و زیارت گیلان نیز، با اشاره به فراهم شدن مقدمات برگزاری مراسم حج تمتع ۹۹، افزود: دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۸۶ که قبلا نسبت به تکمیل اطلاعات و دریافت کد رهگیری از سامانه https://reserve.haj.ir اقدام کرده و اولویت اصلی محسوب می شوند ۹ اسفندماه در کاروان ها ثبت نام کردند.
وی دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ را اولویت ذخیره دانست که باید اقدام به ثبت نام در کاروان ها کنند و متذکر شد: در صورت عدم مراجعه اولویت های اصلی در زمان مقرر ، ظرفیت های خالی موجود در کاروان ها توسط دفاتر حج و زیارت استان با فراخوان از اولویت های ذخیره تکمیل خواهد شد.
مدیر حج و زیارت گیلان ثبت‌نام قطعی در کاروان را منوط به مراجعه و ارائه به موقع مدارک به مدیر کاروان، پرداخت بخش اول هزینه سفر به میزان ۲۵ میلیون تومان و انجام معاینات پزشکی دانست و گفت:گیلان ۵۳ دفتر خدمات زیارتی دارد.
فعال با بیان اینکه گیلان پنج کاروان مدینه قبل در حج تمتع ۹۹ دارد، عنوان کرد: دو کاروان مربوط به شهرستان رشت است و شهرستان های آستانه اشرفیه، لنگرود و تالش هر کدام یک کاروان دارند. /

منبع : ایثار گیلان

 

 

کلمات مرتبط کلیدی: فیش حج, فیش حج ایثارگری, خرید و فروش فیش حج ایثارگری, فیش حج 99, فیش حج تمتع دیوار

نشان سایت ساماندهی

logo-samandehi

 
> >>

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.